A 2023-as Nobel-díjak kihirdetése a napokban zajlik, a tegnapi napon a kémiai Nobel-díjat osztották ki, amelyet Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus és Alexei I. Ekimov kapta megosztva a kvantumpontok felfedezéséért és szintéziséért, a mai napon az irodalmi Nobel-díj talál gazdára, majd október 6-án a béke Nobel-díj nyertesét hirdetik ki és október 9-én a közgazdasági Nobel-emlékdíj kiosztására kerül sor. Az idei évben eddig két magyar kutató munkásságát is elismerték a díjjal: Karikó Katalin Drew Weissmannal közösen kapta meg azokért a kutatásokért, amelyek lehetővé tették a COVID-19 elleni hatásos mRNS-alapú oltások kifejlesztését, Krausz Ferenc pedig Pierre Agostinivel és Anne L'Huillierrel megosztva a rövid impulzusú lézerek területén végzett úttörő munkájáért.
A Nobel-díj története régre nyúlik vissza: az első kitüntetéseket 1901 decemberében osztották ki a díj megalapozója, Alfred Nobel halálának ötödik évfordulóján. Nobel annak idején az elismerést azoknak a tudósoknak, közéleti személyeknek, íróknak szánta, akik a díj odaítélése előtti évben a legtöbbet tették az emberiség boldogulása érdekében és akiknek munkássága az egész világ hasznára vált. Az évtizedek során számos díjat nyújtottak át az azt megérdemlő jelölteknek, de sok olyan tudóst és nagy hatású személyiséget is ismerhetünk, akik jelentős eredményeket hozó munkájuk ellenére soha nem kapták meg ezt a kitüntetést.
De mennyit tudunk valójában a híres Nobel-díjas emberekről és azokról az eredményekről, amellyel kiérdemelték a díjat?
A Nobelprize.org oldalán játékos formában tehetjük próbára tudásunkat, csak annyit kell tennünk, hogy összekötjük a híres emberek képeit a felfedezéseiket/találmányaikat/könyveiket reprezentáló illusztrációkkal, majd ellenőrizzük, mennyit sikerült eltalálnunk. A teszt angol nyelven érhető el, de a képek alapján bárki megpróbálhatja párosítani a fényképeket és ábrákat, a feladat azonban nem egyszerű, mivel már az első lépés, a személyek fényképük alapján való beazonosítása is komplikált lehet. A feladványt megpróbálhatjuk megoldani a kémiai, fizikai, orvostudományi, irodalmi, béke és gazdasági díjazottak, valamint a külön a női Nobel-díjasok és a női írók kapcsán is. A képekre kattintva balról jobbra kell őket áthúzni a megfelelő párosításhoz, majd az alsó Check feliratra nyomva tudjuk ellenőrizni, mennyit sikerült jól eltalálni.
További érdekes tények a Nobel-díjakról:
(Fotó: IsaacFryxelius/Pixabay)