Tesztelik a liftet, amivel űrhajósok ereszkednek majd a Holdra

2023 / 12 / 28 / Bobák Zsófia
Tesztelik a liftet, amivel űrhajósok ereszkednek majd a Holdra
Az Artemis-program keretében 2025-ben vagy 2026-ban újra ember léphet a Hold felszínére, az ehhez szükséges berendezések tesztelése már nagyban zajlik, többek között a Starship HLS liftjét is fejlesztik.

Az Artemis-program a NASA holdprogramja, amelynek keretében néhány éven belül embereket terveznek a Holdra juttatni, hogy az 1972-es Apollo-17 küldetés után újra űrhajósok kutathassák az égitest titkait közvetlen közelről. Az Artemis-program első szakaszában alkalmazott SLS (Space Launch System) rakéta tesztelése körüli bonyodalmak, például az üzemanyagként használt folyékony hidrogén szivárgásának problémája, több alkalommal is csúszáshoz vezetett a program első missziója során, végül az Artemis-1 2022 novemberében útnak indult és sikerrel zárult. A rakéta által szállított Orion űrkapszula, amellyel később az űrhajósok is utaznak majd, Hold körüli pályára állt és a fedélzetén helyet foglaló bábuk segítségével az emberes holdutazáshoz szükséges vizsgálatokat is el tudták végezni a kutatók, többek között a szövetekre gyakorolt sugárzási hatásokat mérték.

Az Artemis-program második küldetésén a kiválasztott négy asztronauta, Reid Wiseman, Victor Glover, Christina Koch és Jeremy Hansen az Orionnal megközelítik a Holdat, de a tíz napos utazás még csak tesztút lesz, aminek során az űrkapszula képességeit ellenőrzik, holdraszállásra az Artemis-2 alatt nem kerül sor. Az űrhajósok Holdra való eljuttatása az Artemis-3 misszió célja, amelynek időpontját korábban 2024-re jelölték ki, de azóta sokat csúszott a program és biztosan még mindig nem lehet tudni, mikor következik majd be a történelmi pillanat, aminek során sok-sok évtized után újra emberek hagynak nyomot az égitest felszínén.

Az Artemis-3 az első, de a tervek szerint nem az utolsó holdraszállás lesz az Artemis-program során - az akár rendszeressé váló missziók alatt a Lunar Gateway űrállomás közbeiktatásával fogják az asztronauták megközelíteni a Holdat, ahová a SpaceX Starship holdraszálláshoz adaptált változata a Starship HLS (Human Landing System) szállítja majd őket. A Starship-rendszer a világ legnagyobb űrrakétája, ami a Super Heavy Boosterrel és a hozzá csatlakozó Starshippel együtt eléri a 122 méteres magasságot. A legénységi szálláshelyek az űrhajó felső részében lesznek kialakítva, így a Hold felszínére való leereszkedés nem lesz olyan egyszerű feladat, a művelet kivitelezéséhez egy külön liftrendszert terveztek, ami az űrhajósokat és a rakományt biztonságosan továbbítja az égitestre.

A lift kisebb méretű prototípusát a NASA asztronautáinak, Nicole Mannak és Doug “Wheels” Wheelocknak részvételével tesztelték nemrégen, hogy gyakorlatban is kipróbálják az eszköz működőképességét. A rendszerhez tartozó kosár a teljes méretű eszközt imitálta, így az űrhajósok ellenőrizhették, hogyan tudnak elférni az űrhajósruhákban közlekedés közben és visszajelzést adtak a rendszer kezelésével kapcsolatban. A liftet a NASA beszámolója szerint a SpaceX hawthorne-i létesítményében építették meg kifejezetten tesztelés céljából, hogy lehetőséget nyújtson a további fejlesztések előtt a gyakorlati próbákra is. A lift végső változata a Starship HLS részeként azt a két asztronautát fogja fuvarozni az űrhajó és a Hold felszíne között, akik az Oriont elhagyva az égitestre érkeznek majd a jövőben, ahol legalább egy hetet töltenek el tudományos munkákat, megfigyeléseket és mintagyűjtést végezve.

Az Artemis-3 egyik fő célját az emberes holdraszállásnak a megvalósítása jelenti, amire nem volt példa fél évszázada, de a Hold déli pólusánál található vízjégkészletek feltérképezése és az erről a területről származó minták beszerzése is fontos szerepet játszik majd a misszióban. Emellett az új technológiák, például az újfajta űrhajósruhák működésének demonstrációja és az ISRO (a helyben található források felhasználása) projektek működésének próbája is a küldetés lényeges részét képezi.

(Fotó: SpaceX)

Első alkalommal sikerült elérnie a világűrt a SpaceX Mars-rakétájának A Starship magyar idő szerint szombat délután 2-kor emelkedett a magasba, az első teszttel ellentétben pedig ezúttal már a világűrt is sikerült elérnie, mielőtt elvesztették vele a kapcsolatot.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
A Firefly Aerospace az első magáncég, aminek sikerült saját leszállóegységgel landolni a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.