Tífuszos Mary sohasem volt beteg, de mindenki mást megfertőzött környezetében

2020 / 04 / 08 / Perei Dóra
Tífuszos Mary sohasem volt beteg, de mindenki mást megfertőzött környezetében
Tífuszos Mary, azaz Mary Mallon a tífusz első tünetmentes hordozója volt, aki sem az orvosokban, sem a kézmosás fontosságában nem hitt. Ellenben meglépett a rendőrök elől, sőt át is verte őket, és New York-szerte több mint száz embert megfertőzött. Pedig első ránézésre csak egy ártatlan szakácsnőnek tűnt.

1906, New York. Egy csodaszép nyári nap piknikezésre csábított egy tehetős New York-i családot, örömükbe azonban üröm is vegyült, a nap végére ugyanis különös tüneteket észleltek magukon. A diagnózis: hastífusz, a nyomok pedig egyenesen a konyhába vezettek. A tífusz a huszadik század előtti világ rettegett fertőzése volt, mivel komoly veszélyt jelentett a világ lakosságára, mindenekelőtt a katonákra és a társadalom szegényebb rétegeire. Miután az orvostudomány rájött, hogy a kór terjedéséhez elég egy fertőzött vízforrással, vagy egy fertőzött személlyel érintkezni, jelentős előrelépés történt a súlyosabb járványok megakadályozásában. Almroth Edward Wright 1896-ban kifejlesztett hastífusz megelőzésére szolgáló vakcinája pedig tovább csökkentette a betegek számát.

Barackfagylalt tölcsérben, hastífusszal

A századforduló környékén már-már ritkaságszámba ment az Egyesült Államokban, ha valakit hastífuszos lett, így a közvélemény nem véletlenül kapta fel a fejét a New York-i család megbetegedése hallatán. Az eset az érintetteket sem hagyta nyugodni, ezért felépülésük után közegészségügyi mérnököt fogadtak egy bizonyos George Sopert személyében, hogy derítse ki rejtélyes megbetegedésük okát. A nyomozó munkához látott, a szálak pedig a család által felfogadott, harminchét éves szakácsnőhöz, Mary Mallonhoz vezettek. Egészen konkrétan egy nagy adag barackfagylaltig, amelyet Mary készített a családnak. Amikor Soper szembesítette a szakácsot a tényekkel, miszerint köze volt munkaadói megbetegedéséhez, Mary éktelen haragra gerjedt. Bár a nyomozó 1907-es feljegyzései szerint megpróbálta a körülményekhez képest diplomatikusan intézni az ügyet, amikor azonban vizelet-, széklet- és vérmintát kért, a szakácsnő válaszul megfenyegette egy húsvillával. A nyomozó villámgyorsan elfutott, és végül egy hosszú, keskeny folyosón át kijutott az utcára. Meghátrálni ugyanakkor esze ágában sem volt, ehelyett tovább kutakodott Mary múltjában. Kiderült, hogy nem a mostani volt az első ház, ahol a szakácsnő megfordult, és a lakók éppen abban az időszakban elkapták a hastífuszt.

Soper, több orvossal együtt végül megállapította, hogy a szakácsnő a betegség első tünetmentes hordozója, akinek esetét feljegyezték.

Soper második látogatásakor már öt rendőr, illetve Dr. Sara Baker kíséretében ment Mallonhoz, az orvosnő beszámolója alapján a szakácsnő azonban őket is egy hosszú villával fogadta. Az események forgatagában a szakácsnő ráadásul kereket is oldott. „Teljesen felszívódott” - emlékezett vissza Baker. Mary talán elfuthatott, de el nem bújhatott, a keresőcsapat ugyanis még aznap elfogta és kórházba szállította. A vizsgálatok bebizonyították, hogy széklete valóban hemzseg a hastífusz-baktériumoktól.

Bár ő sohasem betegedett meg, mindenki mást megfertőzött maga körül.

(Mary egyébként sem az orvosokban, sem a higiénia fontosságában nem hitt.) Mallon szabadulásának ára egy ígéret volt arra vonatkozóan, hogy végleg leteszi a fakanalat. Hosszas unszolásra, de végül beleegyezett a feltételbe.

Végjáték

Ezután hosszú csend következett, egészen 1915-ig, amikor is újabb hastífuszjárvány ütötte fel fejét egy New York-i kórházban. Huszonöten megbetegedtek, ketten meghaltak. Hogy, hogy nem a nyomok ezúttal is a szakácsnőhöz, Mrs. Brown-hoz vezettek.

Aki valójában nem volt más, mint Mary Mallon, akit ekkoriban már csak Tífuszos Maryként emlegettek, miután közvetlenül ötvenegy, közvetetten pedig ennél is több embert megbetegített.

A közegészségügy dolgozói ezután mindent elkövettek Mallon elkülönítéséért, melynek eredményeképp 1915 végén beutalták a North Brother Island-i kórházba. A New Yorkiak többsége örömmel fogadta a döntést. Kórházi tartózkodása után végül egy kis North Brother Island-i nyaralóba vitték, ahol viszonylagos jómódban élt, szabadságától azonban végérvényesen elbúcsúzhatott. A kórház laboratóriumában vállalt munkát, de leszámítva az alkalmi orvosi, ügyvédi konzultációkat, magányosan töltötte hátralévő napjait. A szakértők szerint Mary mellett bizonyára más tünetmentes betegek is voltak, akikről sohasem derült ki, hogy hordózói a halálos baktériumoknak. Mallon mindenesetre igazságtalanságnak tartotta, hogy emiatt csak ő bűnhődik. Miután több mint húsz évet élt a North Brother Island-i házban, 1938-ban elhunyt. Története egyrészt felhívta a figyelmet a tünetmentes hordozókra, másrészt felvetette a kérdést: jogos-e egy beteget akarata ellenére elzárni a külvilágtól?

(Fotó: Wikimedia, NPR.org)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.