"Mindig hittem abban, hogy a web mindenkié. (...) Bármit is értünk el, az egyenlőtlenségek és a széthúzás motorjává vált; hatalmas erők mozgatják a saját elképzeléseik szerint." Berners-Lee ezt gondolja a web jelenlegi állapotáról, ezért dolgozott ki az MIT egyetemen a kutatótársaival közösen egy olyan technológiát, a Solidot, ami elképzelései szerint lehetőséget ad mindenkinek, hogy eldöntse, hol tárolják az adatait, illetve azokhoz milyen emberek és appok férnek hozzá.
Vagyis a feje tetejére állította - illetve szerinte a megfelelő irányba fordította - a net mai működését.
Megadjuk a Facebookon, hogy házasok vagyunk. A Facebook letárolja. Elmegyünk fogászhoz és készítenek egy panorámaröntgent. A rendelő letárolja. Az okostermosztátunk megtanulja, hogy hét körül szoktunk hazaérni és reggel nyolc körül indulunk el otthonról. A gyártó letárolja. Vagyis a velünk kapcsolatos, sokszor triviális, sokszor személyes adatok össze-vissza keringenek mindenhol. Meg se tudnánk mondani, hogy hány szerverparkban van rólunk, tőlünk néhány sornyi információ vagy épp fél terabájtnyi fotó és videó.
Berners-Lee és társa, John Bruce arról beszéltek a Web Summiton, hogy ezt meg kell fordítani: a Solid segítségével az adatainkat podokban (personal online data store - személyes online adattároló) tároljuk. Egy embernek több podja is lehet: például egy az orvosi dokumentumoknak, egy a fotóinknak, egy az okos otthonunk információinak, és így tovább. Ha a Facebookra szeretnénk feltenni egy képet, nem hozzájuk töltjük fel, hanem hozzáférést adunk a Facebooknak az adott podunkhoz. Ha az új háziorvosunk kíváncsi a kórtörténetünkre, a rendelőt beengedjük a megfelelő podunkba. Ha később meggondoljuk magunkat, csak vissza kell vonnunk az engedélyt. Minden adat a mienk, és mi határozzuk meg, hol tároljuk, illetve ki mikor mihez fér hozzá.
Berners-Lee az egészségügyben, a pénzügyi és a kormányzati szektorban látja a legvalószínűbbnek, hogy ráharapnak a nyílt forráskódú, vagyis szabadon alakítható, fejleszthető technológiára; ezt segít majd facilitálni Inrupt nevű cégük. Első nagyobb projektjeiket a BBC-vel, a nagy-britanniai társadalombiztosítóval és a flamand kormánnyal indították el. Amikor megkérdeztük, hogy a tech óriások vajon beszállnak-e majd, és hogy mi lehet számukra a vonzó ebben a modellben, azt mondták: rá fognak jönni, hogy muszáj lépniük. Az embereknek ez lesz az elvárásuk, és ehhez a nagyoknak is alkalmazkodniuk kell.
(Borítókép: Oliver Berg/picture alliance/Getty Images)