Tippek, hogy ne fogyjon el az ingyenes tizenöt gigabájt Google-tárhelyed

2021 / 07 / 23 / Perei Dóra
Tippek, hogy ne fogyjon el az ingyenes tizenöt gigabájt Google-tárhelyed
Minden Google-fiókhoz tizenöt gigabájt tárhely tartozik, amely a Gmail, a Google Drive és a Google Fotók között oszlik el. A tárhelykvótádat bővítheted Google One-tagság vásárlásával, vagy néhány egyszerű trükkel takarékoskodhatsz is. Cikkünk a Wired cikke alapján készült.

Mindenekelőtt, aki szeretné megtudni, hogy pontosan mely elemek foglalnak helyet a tárhelyéből, itt megnézheti. Másodszor, attól senki se tartson, hogy a tizenöt gigabájtos keret túllépésével eltűnnek a fájljai, újakat viszont már nem fog tudni hozzáadni, illetve a G-mail esetén nem tud majd új leveleket fogadni. Erre figyelmeztet is a rendszer. Az alábbiakban megmutatjuk, hogyan szabadíthatunk fel elegendő tárhelyet magunknak.

G-mail

A levelek alapjáraton nem foglalnak sok helyet, ám ha valaki évek óta ezt a fiókot használja, akarva-akaratlanul is feltornyosulhatnak a felesleges üzenetek. Ha beírjuk a keresőbe az alábbi kódot, akkor a rendszer automatikusan kilistázza az egy évnél régebbi leveleket: "older_than:1y". (Ha az "1y" helyett "6m"-et vagy "3m"-et" írunk, akkor a parancs a hat és három hónapnál régebbi levelek listázására vonatkozik.) Ezt követően a bal felső sarokban álló kis négyzet kipipálásával kijelölhetjük a szemünk előtt megjelenő üzeneteket. Illetve a Google azt is felajánlja, hogy kijelölhetjük az összes, a keresésnek megfelelő üzenetet. Végül csak a törlést kell megnyomnunk, és ezzel el is készültünk.

Hasonló a helyzet a csatolmányt tartalmazó levelekkel: ha beírjuk a keresőbe, hogy "has:attachment larger:10m", akkor a Google minden olyan üzenetet kilistáz, ami tíz megabájtnál nagyobb csatolmánnyal érkezett a postafiókunkba. (A számot tetszés szerint átírhatjuk, nem muszáj pont tízet írni.) A törlési művelet ezután ugyanaz, mint az üzenetek esetén. Ha pedig a "label:unimportant" kódra keresünk, akkor minden olyan levéltől megszabadulhatunk, amit a Google algoritmusa 'haszontalannak' címkéz. Ilyenek például a hirdetések, hírlevelek, és így tovább. Végezetül pedig ne feledkezzünk meg időnként csekkolni a Spam mappát sem, hiszen az ott felgyülemlő üzenetek is feleslegesen foglalhatják értékes tárhelyünket.

Google Drive

Ha belépünk a Google Drive webes felületére, és ráklikkelünk a "Tárhely" fülre, akkor a Google időrendben kilistázza az ott található dokumentumokat, zenéket, videókat, miegymást. Akárcsak a leveleknél itt is kipipálhatjuk a törlésre ítélt dolgokat, majd a 'kukára' kattintva lomtárba helyezhetjük azokat. A rendszer ezután még harminc napig tárolja a fájlokat, ezt felgyorsíthatjuk, ha a lomtárba belépve kiürítjük.

A feleslegessé vált fájlok kijelölését felgyorsíthatjuk a Ctrl gombbal Windowsban (Apple gépen Cmd), illetve komplett mappákat is kitörölhetünk. Van a Google Drivenak továbbá egy másik igen hasznos funkciója, ugyanis ha a keresősávba kattintunk, akkor a rendszer automatikusan felajánlja, hogy dokumentumra, zenére vagy éppen videóra keresünk. Ezt követően már csak ki kell választanunk a megfelelőt, pár másodperc múlva pedig már csak ezeket látjuk.

Google Fotók

Ebben az esetben érdemes tisztítást végezni telefonon és gépen keresztül is. Előbbi esetén lépjünk be a fényképeinkhez, ahol a rendszer automatikusan is javaslatot tesz arra, hogy kitörölhetjük mondjuk a rosszabb minőségű fotókat. Persze ezt nem kötelező elfogadnunk, manuálisan is végigmehetünk rajtuk, és egyesével eltávolíthatjuk a nemkívánatos képeket. Illetve léteznek olyan kategóriák is, mint a "Képernyőfotók", amiket jó eséllyel úgyis csak egy alkalommal használtunk, utána már csak a helyet foglalják.

Így tudjuk törölni a Google kereséseinket az elmúlt negyed órából A Google a szokásos éves fejlesztői konferenciáján, az I/O-n jelentette be a privát szféránkat védő funkciót, ami most érkezik iOS-re, és hamarosan Androidon is elérhető lesz.

A webes felületnél annyi az eltérés, hogy itt jobb oldalon, a "Beállításokban" kiválaszthatjuk a "Tárhely Helyreállítása" lehetőséget. Ebben az esetben a Google nem kitörli, hanem

az összes fotót legfeljebb tizenhat megabájtra, az összes videót pedig legfeljebb 1080p-re tömöríti.

Így sok helyet felszabadíthatunk, ugyanakkor a művelet elvégzése után többé nem érjük el eredeti minőségben a fájlokat. Emellett a keresőfül itt is jó szolgálatot tehet, hiszen ha mondjuk beírjuk, hogy "April 2000", akkor a rendszer minden 2000. áprilisában feltöltött fotót kilistáz, mi pedig kitörölhetjük, ami már nem kell. Végezetül, talán a Google Fotók legnagyobb előnye, hogy nem teszi lehetővé a képek duplikációját, ugyanis, ha az algoritmus feltöltéskor felismeri, hogy már van a tárhelyen egy ilyen fájl, akkor automatikusan odairányítja a felhasználót.

(Forrás: Wired, fotó: Unsplash/Firmbee.comSigmund)

További cikkek a témában:

Így rejthetünk el kényes tartalmú fotókat és videókat a Google Fotókban A Google újításának köszönhetően már létezik arra megoldás, hogy legféltettebb fotóinkat és videóinkat egy olyan mappába mentsük a Google Fotókban, amelyeket megvéd a telefon képernyőzára.

Kihívója érkezett a Google-nek: a Brave keresője tiszteletben tartja a privát szféránkat Azt ígérik, hogy a találatok rangsorolásának módja is nyilvános lesz.

Így állíthatjuk be, hogy ne láthassa bárki, hogy mire kerestünk rá a neten A Google végre jelszóvédetté tette a keresési előzményeinket, csak be kell kapcsolnunk ezt a funkciót.

 


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.