A megkérdezettek arról számoltak be a hírügynökségnek, hogy kedden este figyelmeztető üzenetet kaptak a WeChatet üzemeltető Tencentől, hogy megsértették a közösségi oldal szabályzatát, ám hogy pontosan mivel, mikor vagy hogyan, arról egyetlen szó sem esett. Elmondásuk szerint a fiókokat kedden este zárolták, nem sokkal később pedig a WeChat minden általuk közzétett tartalmat törölt. Az egyik LMTQ-csoporttag szerint az oldal figyelmeztetés nélkül cenzúrázta és egy mozdulattal eltávolította őket, mintha soha nem is léteztek volna. Miután a Reuters munkatársa megpróbált rákeresni a törölt oldalakra, találat helyett egy üzenet fogadta arról, hogy a keresett tartalom megsértette a közösségi oldal irányelveit. Míg más profilokra egyáltalán nem hozott találatot a keresés. A Reuters ezután a WeChatet is felkereste, de kérdéseikre nem kaptak választ.
A fiókok kezelőivel az AP hírügynökség is beszélgetett, akik szintén csak névtelenül mertek nyilatkozni: elmondásuk alapján nagyjából két hónapja több egyetem felszólította hallgatóit, hogy a közösségi médiában megjelenő LMBTQ-csoportokban ne említsék az iskolák nevét, az egyetemi párttitkárok utasítására pedig megfigyelés alatt kell tartani a nők és a szexuális kisebbségek jogaiért küzdő csoportokat, a rendbontások elkerülése érdekében. A CNN úgy tudja, hogy az érintett egyetemek között a legnagyobb kínai intézmények szerepelnek, mint a Pekingi Egyetem, a szintén pekingi Csinghua Egyetem, illetve a sanghaji és a Fudan Egyetem.
Szintén a Reuters ír arról, hogy Kínában egészen 2001-ig mentális betegségként definiálták a homoszexualitást, és bár az utóbbi években egyre többet hallani a melegeket érintő ügyekről, civil érdekvédelmi szervezetek szerint azonban egyre kevesebb teret engednek a homoszexualitással kapcsolatos online és offline tartalmaknak.
Idén ráadásul a döntéshozók jóváhagyták a homoszexualitás "pszichológiai rendellenességként" való leírását.
Az LMBTQ közösségek tehát egyre több falba ütköznek szabadságukat illetően: a kínai Cyberspace Administration például a közelmúltban ígéretet tett arra, hogy megtisztítja az internetet a "káros tartalmaktól" a kiskorúak védelme érdekében, és keményebben fellép bizonyos közösségi média csoportok ellen. Az LMBTQ-közösségek jogaiért és a nemek közötti egyenlőség megteremtéséért harcoló Darius Longarino, a Yale Law School Paul Tsai Kínai Központjának vezető munkatársa szerint ha a kommunista államvezetés az LMBTQ-tartalmak korlátozásán tovább szigorít, idővel "teljesen elfogy a levegőjük", vagyis egyetlen kommunikációra alkalmas platformjuk sem marad. Pedig felmérések szerint körülbelül hetvenmillióan tartozhatnak LMBTQ-közösségbe Kínában.
Hogy félelmeik nem alaptalanok, arra jó példa az a 2021-es májusi eset is, amiről az egyik érintett egyetemista beszámolt a Reutersnek: a Kommunista Ifjúsági Liga - a Kínai Kommunista Párt által irányított hallgatói ügyekért felelős osztályának képviselői ekkor tanácskoztak ugyanis az LMBTQ hallgatói csoportok kormányhoz és kommunista párthoz való hűségéről. Hogy ez pontosan melyik intézményben történt, arról a névtelenséget kérő hallgató nem akart beszélni, de annyit elárult, hogy olyan kérdéseket szegeztek az LMBTQ-közösség tagjainak, minthogy párt- vagy Kína-ellenesek-e, illetve kapnak-e pénzbeli támogatást külföldi szervezetektől. "Elmagyaráztuk nekik, hogy csak az egyetemen belül folytatunk edukációs kampányokat" - mondja a nyilatkozó hallgató. Hozzátette: választ nem kaptak, de
a májusi ülés után fel kellett függeszteniük tevékenységüket.
A WeChatről most törölt csoportok szintén rendeztek korábban homoszexualitás témájú filmfesztiválokat és más rendezvényeket, idővel azonban egyre kevesebbet, manapság pedig már egyet sem. Tavaly még az ország egyik legnagyobb LBMTQ-rendezvényét, a tizenegy éven át folyamatosan megtartott sanghaji Pride-ot is indoklás nélkül lemondták, beleértve annak jövőbeli rendezését is.
(Források: Reuters, CCN, AP, The Conversation, fotó: Getty Images Hungary)