Törvényjavaslat született arról, hogy mesterséges intelligencia ne indíthasson atomtámadást

2023 / 05 / 02 / Pőcze Balázs
Törvényjavaslat született arról, hogy mesterséges intelligencia ne indíthasson atomtámadást
Egy demokrata szenátor, valamint két demokrata és egy republikánus képviselő jegyzik az "Autonóm mesterséges intelligencia általi nukleáris kilövés megakadályozása" nevű, múlt héten benyújtott törvénytervezetet.

"Egyre digitálisabb korban élünk, ezért gondoskodnunk kell arról, hogy kizárólag emberek tudjanak nukleáris fegyvereket irányítani és kilőni, nem robotok. (...) Biztosítanunk kell az emberek jelenlétét a folyamatokban, különösen amikor élet-halál kérdésekről, illetve a legveszélyesebb fegyvereinkről van szó" - fogalmazott Ed Markey, Massachusetts állam egyik szenátora az Ars Technicán olvasható hír szerint. Korábban már beszámoltunk arról a Rakétán, amikor San Franciscóban a helyi rendőrség távirányítású, még csak nem is autonóm robotokkal kapcsolatban kért, majd nem kapott engedélyt arra, hogy halálos erőt alkalmazzon; így egyáltalán nem meglepő, hogy szövetségi szinten a világ elpusztításával fenyegető fegyvereknél kikötik, hogy emberek hozzák meg a döntéseket. Olyannyira, hogy

az amerikai Védelmi minisztérium szabályai korábban is úgy rendelkeztek, hogy mindig emberek fognak dönteni arról, amikor az elnököt tájékoztatni kell a nukleáris fegyvereket érintő kérdésekben, ahogyan akkor is jelen lesz ember, amikor ezekkel kapcsolatos parancsokat kell végrehajtani.

A törvényjavaslat ezt szeretné belső szabály helyett törvényi erőre emelni, hiszen az ezzel ellenkező gyakorlat a törvényt jegyző politikusok szerint "gátlástalan és veszélyes" lenne. Ugyanakkor a republikánus Ken Buck úgy nyilatkozott, hogy a mesterséges intelligencia nemzetvédelmi használata "megfelelő lehet". Két országszerte ismert politikus, Bernie Sanders és Elizabeth Warren szenátorok, korábbi elnökjelölt-jelöltek szintén társszponzorai lettek a szövegnek. Miközben az amerikai törvényhozás általában igen megosztott az országot érintő kérdésekben, ez egy újabb ritka példa arra, amikor a két meghatározó párt képviselői egyetértésben dolgoznak; legutóbb a TikTok betiltásával kapcsolatban beszéltek hasonló összhangban.

(Borítókép: az amerikai nukleáris fegyverek indítókódját tartalmazó táska, Fotó: Drew Angerer/Getty Images)


Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
A legtöbb ember valószínűleg nem is tud róla, de a sávszélességnek, amiért komoly pénzeket fizetnek az internetszolgáltatójuknak, csupán egy részét használják ki. Most mutatunk egy olyan megoldást, amivel ez a probléma egyszer s mindenkorra megoldható.
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.