Korábban már írtunk róla, hogy a NASA tervei szerint az Artemis-program későbbi szakaszában az űrhajósok két különböző holdautót is használnak majd: az egyik, nyitott konstrukciójú megoldást kisebb utak megtételére fogják használni, emellett lesz egy jóval nagyobb, nyomás alá helyezett jármű is, ami nagyjából egy mozgó holdbázisként fog funkcionálni. Az űrügynökség a kisebb autó megépítésével három céget is megbízott április elején, néhány napja pedig az is kiderült, hogy a nagyobb járművet a japán űrügynökség, azaz a JAXA valamint a Toyota fogja megépíteni.
A Habitable Mobility Platformról jelenleg annyit lehet tudni, hogy hat méter hosszú és 3,8 méter széles lesz, és egyszerre két űrhajósnak nyújt majd otthont. A jármű üzemanyagcellás megoldással működik, vagyis hidrogénből nyeri az energiát, ezáltal akár tízezer kilométert is meg tud majd tenni, ami jelentősen kiszélesíti a NASA lehetőségeit a Hold feltérképezésére. A holdjárót napelemekkel is ellátják, amelyek segítségével képes lesz újrahasznosítani a szennyvizet, hidrogénné valamint oxigénné visszabontva azt, vagyis a jármű saját magának fogja termelni az üzemanyagot. A Habitable Mobility Platform egyik legfontosabb funkciója, hogy az asztronautáknak lehetőségük nyílik egyhuzamban akár harminc napot is eltölteni a Holdon, ezzel pedig megnyitja az utat a folyamatos emberi jelenlét felé az égitesten.
A Toyota és a JAXA 2019-ben kezdett hozzá a holdjáró fejlesztésének, amelynek egészen extrém körülmények között kell majd helytállnia: a Holdon a hőmérséklet -170 és +200 Celsius-fok között ingadozik, a gravitáció mindössze egyhatoda a földiének, és mivel a légköre elenyésző, így a holdjárót folyamatos kozmikus sugárzás fogja érni. A járműnek emellett a regolittal, vagyis az égitest felszínét borító porral is meg kell küzdenie, amely helyenként akár több tízméter mély is lehet.
Az április 9-én, Washingtonban aláírt megállapodásban azt is lefektették, hogy a JAXA egyik asztronautája ellátogathat az egyelőre még csak terveken létező Lunar Gateway űrállomásra, amit Hold körüli pályán fognak felépíteni, a későbbiekben pedig két japán űrhajós le is szállhat majd az égitestre. Ezzel az Egyesült Államok után Japán lehet az első olyan nemzet, amelynek űrhajósai a Hold felszínére lépnek.
A Habitable Mobility Platformot az Artemis-7 küldetéssel szállítja le a NASA a Holdra, amire a tervek szerint 2031-ben kerülhet sor, noha ez ma még inkább csak céldátumnak tekinthető. Ahogy arról korábban beszámoltunk, az Artemis-program korábbra tervezett küldetései már most is jelentős csúszásban vannak, a legfrissebb programterv szerint így az égitest megkerülését célként kitűző Artemis-2 misszió csak 2025-ben indulhat el, míg az Artemis-3 asztronautái valamikor 2026 végén indulhatnak útnak, hogy több mint 50 év után ismét birtokba vegyék a Holdat.
(Fotó: Toyota, Japán Miniszterelnöki Hivatal)