Újra felfedezték a vámpír-tintahalat, mely az 1956-os magyar forradalom során tűnt el

2021 / 02 / 26 / Justin Viktor
Újra felfedezték a vámpír-tintahalat, mely az 1956-os magyar forradalom során tűnt el
Táplálkozás közben a mai vámpír tintahalak vízszintesen sodródnak a tenger mélységi áramlataival, egyik csápjukat kinyújtva. Egy régen elveszett, de most újra felfedezett kövület elemzéséből kiderült, hogy a faj régóta vadászik már a mély vizekben, 30 millió éve leselkedve az óceán sötét szegleteiben.

Tintahal történelem

A mai vámpír tintahalak (vampyroteuthis infernalis) a mély, oxigénszegény óceánvizet szeretik, ellentétben sok más tintahalfajjal, amelyek a sekélyebb élőhelyeket részesítik előnyben, a kontinentális talapzatok mentén. A tudósok eddig a faj kevés fosszilis ősét találták meg, így nem is biztosak abban, hogy ezek a megfoghatatlan lábasfejűek mikor fejlesztették ki azt a képességet, hogy kevés oxigénnel is túléljenek. 

“A régi-új fosszilia elemzésével talán most sikerülhet fényt deríteni a vámpír-tintahal 120 millió éves evolúciójának fehér foltjaira. Kiderült például, hogy a modern vámpír-tintahal ősei már 23–34 millió évvel ezelőtt, az oligocén kor idején is jelen voltak a mély óceánokban. A tintahalak valószínűleg a földtörténeti középidőben, a Júra kor folyamán adaptálódtak az alacsony oxigéntartalmú vízhez” - mondta el Martin Košťák, a tanulmány társszerzője, a prágai Károly Egyetem paleontológusa.

"Az élet stabil, alacsony oxigénszint mellett evolúciós előnyökkel jár az alacsony ragadozóktól érkező nyomás és a kevesebb verseny miatt"

- írta Košťák a Live Science-nek adott interjúban. A 30 millió éves fosszilis tintahalat Budapesten fedezték fel. 

Budapesti felfedezés 

Košťák és munkatársai a Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteményeiben találták meg a régóta elveszett kövületet még 2019-ben, miközben a tintahalak őseinek maradványai után kutattak.

A kövületet eredetileg Kretzoi Miklós magyar paleontológus fedezte fel 1942-ben, aki mintegy 30 millió éves kalmárként azonosította és Necroteuthis hungarica névre keresztelte.

A későbbi kutatók azonban azt állították, hogy ez inkább egy tintahal őse lehet. 1956-ban, a magyar forradalom idején a Nemzeti Múzeum leégett, a kövületről pedig mindeni úgy gondolta, hogy ott veszett a lángok között. Az újra felfedezés most nagy meglepetést okozott a terület tudósai között. "Nagyszerű pillanat volt, hogy valami olyasmit találtunk, amit korábban elveszettnek hittünk" - mondta Košťák az újra felfedezésről.

Kretzoinak igaza volt

A kutatók a felfedezést követően pásztázó elektronmikroszkóppal tanulmányozták a kövületet, és geokémiai elemzést végeztek. Először azt találták, hogy Kretzoi kezdeti fajta-azonosítása helyes volt: a kövület valóban egy tintahaltól származik, nem pedig egy tintahal ősétől. Az állat belső héja avagy gladiusa, amely testének gerincét képezi, körülbelül 15 centiméter hosszú volt, ami arra utal, hogy a tintahal kb. 35 cm hosszúra nőtt a karjaival együtt. Ez csak egy kicsivel nagyobb, mint a modern vámpírkalmár, amelynek teljes testhossza körülbelül 28 cm.

A fosszíliát körülvevő üledékben nem mutatták ki olyan mikrofosszillák nyomait, melyek gyakoriak a tengerfenéken, ami arra utal, hogy a tintahal nem sekély vizekben élhetett. A kutatók az üledékben talált szén szintjének változásait is megvizsgálták, és megállapították, hogy a kövület valószínűleg oxigénhiányos, vagy alacsony oxigénszintű környezetben keletkezhetett. 

Ezek a körülmények az óceán mélyének feneke közelében jellemzőek. A kutatók megvizsgálták azokat a kőzetrétegeket is, melyekben a kövület a mai Budapesthez közeli lelőhelyén annak idején lerakódott. Azt is sikerült megállapítani, hogy a tintahal valószínűleg nem maradt volna életben az akkori sekélyebb tengerekben, mivel a sekély tengeri lelőhelyeken nagyon magas volt egy olyan plankton szintje, amely alacsony sótartalmú, magas tápanyagtartalmú környezetben virágzik. Ezek olyan körülmények, melyeket a mai vámpír tintahal sem tud elviselni. 

A Monterey-öböl kutatóintézetének kutatói végül igazságot szolgáltattak a vámpír tintahalaknak, mivel azt is felfedezték, hogy míg a mélytengerben prédára lesnek, ezek a tintahalak nem is viselkednek, olyan rémálom-ragadozókként, mint amit a nevük sugall.

Leginkább örök sötétségben lévő élőhelyeiken várják, hogy valamiféle szerves anyag hulljon alá, melyet nyálkával borított szívóikkal fognak el.

(Forrás: Livescience Kép: MBARI)

Ez is érdekelhet:

A pikkelyes lábú csiga tengermélyi vulkánokban él, és ott rejtegeti a modern páncélok titkát A három rétegű vasházban lakó csiga csak röhög a bepróbálkozó rákokon, és még a fehéren izzó vulkáni kürtőket is túléli, bár lehet, hogy minket már nem fog. A 2001-ben felfedezett faj az Indiai-óceán mélyén található hidrotermális kürtőkön csatangol és sajnos ez az első olyan mélytengeri állat, amelynek otthonát elpusztíthatja a mélytengeri bányászat.

Negyvenegyezer éves, jégkorszaki állat kelt új életre a laborban, mikor kiolvasztották a jégből Hibernálásnak az egyidejű inaktivitást és metabolikus depressziót nevezzük a saját testhőt termelő élőlényekben, és most némi szibériai permafroszt kiolvasztásakor egy erre képes ősi túlélő nyújtózott újra egy jó nagyot, 41 ezer év óta először.

A parazitizmus csúcsán egy állat megeszi a gazdatest nyelvét és a helyére tapad, hogy még többet egyen Csak egy rövid pillanatra gondoljunk bele: egy reggel arra ébredünk, hogy nem igazán érezzük a nyelvünket, de a szánk azt mondja, ott van az. Bár mintha kicsit furcsán túlmozgásos lenne, akaratunkon kívül. Nem, inkább ne gondoljunk bele.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
Olyan sejtből nyerték ki a gént, amely ősibb, mint maga az állati élet a Földön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.