A mai vámpír tintahalak (vampyroteuthis infernalis) a mély, oxigénszegény óceánvizet szeretik, ellentétben sok más tintahalfajjal, amelyek a sekélyebb élőhelyeket részesítik előnyben, a kontinentális talapzatok mentén. A tudósok eddig a faj kevés fosszilis ősét találták meg, így nem is biztosak abban, hogy ezek a megfoghatatlan lábasfejűek mikor fejlesztették ki azt a képességet, hogy kevés oxigénnel is túléljenek.
“A régi-új fosszilia elemzésével talán most sikerülhet fényt deríteni a vámpír-tintahal 120 millió éves evolúciójának fehér foltjaira. Kiderült például, hogy a modern vámpír-tintahal ősei már 23–34 millió évvel ezelőtt, az oligocén kor idején is jelen voltak a mély óceánokban. A tintahalak valószínűleg a földtörténeti középidőben, a Júra kor folyamán adaptálódtak az alacsony oxigéntartalmú vízhez” - mondta el Martin Košťák, a tanulmány társszerzője, a prágai Károly Egyetem paleontológusa.
"Az élet stabil, alacsony oxigénszint mellett evolúciós előnyökkel jár az alacsony ragadozóktól érkező nyomás és a kevesebb verseny miatt"
- írta Košťák a Live Science-nek adott interjúban. A 30 millió éves fosszilis tintahalat Budapesten fedezték fel.
Budapesti felfedezés
Košťák és munkatársai a Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteményeiben találták meg a régóta elveszett kövületet még 2019-ben, miközben a tintahalak őseinek maradványai után kutattak.
A kövületet eredetileg Kretzoi Miklós magyar paleontológus fedezte fel 1942-ben, aki mintegy 30 millió éves kalmárként azonosította és Necroteuthis hungarica névre keresztelte.
A későbbi kutatók azonban azt állították, hogy ez inkább egy tintahal őse lehet. 1956-ban, a magyar forradalom idején a Nemzeti Múzeum leégett, a kövületről pedig mindeni úgy gondolta, hogy ott veszett a lángok között. Az újra felfedezés most nagy meglepetést okozott a terület tudósai között. "Nagyszerű pillanat volt, hogy valami olyasmit találtunk, amit korábban elveszettnek hittünk" - mondta Košťák az újra felfedezésről.
A kutatók a felfedezést követően pásztázó elektronmikroszkóppal tanulmányozták a kövületet, és geokémiai elemzést végeztek. Először azt találták, hogy Kretzoi kezdeti fajta-azonosítása helyes volt: a kövület valóban egy tintahaltól származik, nem pedig egy tintahal ősétől. Az állat belső héja avagy gladiusa, amely testének gerincét képezi, körülbelül 15 centiméter hosszú volt, ami arra utal, hogy a tintahal kb. 35 cm hosszúra nőtt a karjaival együtt. Ez csak egy kicsivel nagyobb, mint a modern vámpírkalmár, amelynek teljes testhossza körülbelül 28 cm.
A fosszíliát körülvevő üledékben nem mutatták ki olyan mikrofosszillák nyomait, melyek gyakoriak a tengerfenéken, ami arra utal, hogy a tintahal nem sekély vizekben élhetett. A kutatók az üledékben talált szén szintjének változásait is megvizsgálták, és megállapították, hogy a kövület valószínűleg oxigénhiányos, vagy alacsony oxigénszintű környezetben keletkezhetett.
Ezek a körülmények az óceán mélyének feneke közelében jellemzőek. A kutatók megvizsgálták azokat a kőzetrétegeket is, melyekben a kövület a mai Budapesthez közeli lelőhelyén annak idején lerakódott. Azt is sikerült megállapítani, hogy a tintahal valószínűleg nem maradt volna életben az akkori sekélyebb tengerekben, mivel a sekély tengeri lelőhelyeken nagyon magas volt egy olyan plankton szintje, amely alacsony sótartalmú, magas tápanyagtartalmú környezetben virágzik. Ezek olyan körülmények, melyeket a mai vámpír tintahal sem tud elviselni.
A Monterey-öböl kutatóintézetének kutatói végül igazságot szolgáltattak a vámpír tintahalaknak, mivel azt is felfedezték, hogy míg a mélytengerben prédára lesnek, ezek a tintahalak nem is viselkednek, olyan rémálom-ragadozókként, mint amit a nevük sugall.
Leginkább örök sötétségben lévő élőhelyeiken várják, hogy valamiféle szerves anyag hulljon alá, melyet nyálkával borított szívóikkal fognak el.
(Forrás: Livescience Kép: MBARI)