A Föld utolsó jégkorszaka, a Würm-glaciális még javában dühöngött, mikor a címben szereplő ősi hangszert megalkották és használták, hogy aztán időutazásra induljon, és Franciaország déli részén, az egykori halászó, vadászó és gyűjtögető életformát folytató őseink által használt barlangban vészelje át a máig tartó 17 évezredet.
A lehűlés nagyjából 110 ezer évvel ezelőtt kezdődött, és a pleisztocén kor vége felé, csak körülbelül 10 ezer éve kezdett el enyhülni, a jelenkor, vagyis a holocén kor kezdetekor. A sarki és kontinentális jégtakarók legnagyobb kiterjedése (a glaciális maximum) 18 ezer évvel ezelőtt zajlott. Az első őskori emberek is a Würm-glaciális alatt jelentek meg Európában.
A Erről a korról nem tudunk túl sokat és fantasztikus felfedezés egy “működőképes” hangszeren keresztül belehallgatni az írott történelem előtti múlt mély kútjába.
A hangszer maga egy kagyló héja, melyből szinte tökéletes zenei hangokat sikerült előcsalni. Az állat nagy valószínűséggel egy hideg vízben élő Atlanti-óceáni csigafaj, melyet charonia lampasnak hívnak.A kutatók felfedezték, hogy a kagylón olyan megmunkálás nyomai találhatóak, melyek lehetővé tették a hangképzést, a tiszta zenei hangok megszólaltatását. A kagyló egyik végét letörték, amibe fúvókát lehetett illeszteni, a másik felén pedig vágásokat ejtettek, és így ott könnyebben be lehet nyúlni a belsejébe, módosítva ezzel a megszólaló hang magasságát.
A tudósok igénybe vették egy képzett zenész segítségét is, aki megszólaltatta a hangszert, és közel tökéletes C, Cisz valamint D zenei hangokat állított elő vele, melyeket nem csak meg lehet, de misztikus, gyönyörű hangzásuk miatt határozottan érdemes is meghallgatni.
Hihetetlenül hangzik, de az ominózus kagylót már 1931-ben megtalálták a Pireneusok Marsoulas nevű barlangjában, és a kagyló héjának belsejében lévő pontszerű jelölések visszaköszönnek a barlang falain található alkotásokon. "Ez szoros kapcsolatot létesít a kagylóval játszott zene és a képek, ábrázolások között a falakon" - magyarázta Gilles Tosello a toulouse-i egyetem kutatója.
"Tudomásunk szerint ez az első alkalom, hogy bizonyítékokkal szolgálhatunk a zene és a barlangművészet közötti kapcsolatról az Európa történelem előtti időszakából."
Akkoriban szertartásokhoz használt pohárnak gondolták, a friss kutatások szerint viszont bebizonyosodni látszik, hogy más funkciója lehetett. Nem ez a kagyló a legősibb hangszer amit valaha felfedeztek, mivel találtak már régebbi csontból készült fuvolákat, de azért az élbolyba sorolhatjuk.