A valós idejű térképet Moriba Jah, a Texasi Egyetem mérnöke és csapata fejlesztette, amely egészen elképesztő képet tár a nagyközönség elé az űrben keringő törmelékek mozgásáról. A BBC beszámolója szerint az AstriaGraph valós időben szemlélteti, miként kering bolygónk körül a temérdek űrszemét.
Valahányszor véget ér egy áreszköz missziója - normál esetben - hamarosan visszahullik a Föld légkörébe, ahol megsemmisül. Egy-egy darab ugyanakkor még hosszú évekig, ha nem évtizedekig keringhet a világűrben. Jelenleg több ezer ilyen törmelék 'úszkál' bolygónk körül, ezáltal veszélyeztetik a még funkcionáló űreszközöket, például az időjárási műholdakat. Amikor ugyanis az űrszemét ütközéssel vagy más módon megsemmisül, rengeteg kisebb törmelékkel borítja be a Föld környezetét, így növelve a további ütközések kockázatát.
Az AstriaGraph huszonhatezer objektum mozgását követik, a szakemberek szerint közülük a legkisebb darab egy okostelefon, míg a legnagyobb a Nemzetközi Űrállomás méretének felel meg. Jah szerint ebből körülbelül háromezer-ötszáz működő műhold, nagy része viszont használaton kívüli hulladék. A szakértők azt remélik, hogy a térkép által jobban megérthetik az objektumok természetét. Mivel az 1950-es évek óta egyre nagyobb az űrszemét száma, illetve az általuk okozott veszély, mozgásuk feltérképezése kulcsfontosságú.
(Fotó: Pixabay, AstriaGraph)