Végre megfejtették a kétezer éves számítógép titkát

2021 / 03 / 13 / Felkai Ádám
Végre megfejtették a kétezer éves számítógép titkát
Az antiküthérai órát szivacshalászok találták meg 1902-ben meg Antiküthéra (Küthéra és Kréta között) szigete mellett a tengerben, és maga a gép egy i. e. 1. században elsüllyedt római hajóroncsban volt.

Egyes szakértők szerint a gépet Rodoszról szállították volna Rómába, mikor elsüllyedt a hajó. Azt sem tartják kizártnak, hogy az eszközt egy kiállításra szánták, és Julius Caesar győzelmi ünnepségének részeként mutatták volna be. A szerkezetről egyébként korábban hosszabban írtunk, amit a lenti linken lehet elolvasni.

A világ legősibb, analóg számítógépe 1000 évvel idősebb az összes hasonló szerkezetnél A negyven darab fogaskerékből álló antiküthérai szerkezettel csillagászati számításokat lehetett végezni, és nagyjából egy évezreddel megelőzte az összes hasonló masinát.

Kezdetben egyébként nem is tudták, hogy mit találtak a tenger fenekén, de idővel kiderült, hogy valóban egy analóg számítógépről van szó, amelyet Kr.u. 205-ben szerelhettek össze, és így az összes több hasonló eszközt olyan 1000 évvel megelőzi. A gép másik jelentősége pedig, hogy ez a csillagrendszerünk első ismert mechanikai modellje. A gépben a fogaskerekeken kívül olyan differenciálművek is találhatók, melyek a Hold nem egyenletes sebességű mozgásának a lemodellezését is lehetővé teszik – meglehetősen bonyolult masináról van tehát szó, amelynek csak a harmada maradt meg.

A University College London (UCL) kutatói azonban úgy gondolják, hogy ennek ellenére sikerült első ízben teljes egészében rekonstruálniuk a gép működését, amit egy friss tanulmányban mutatnak beszámol be róla a BBC. A gép hátán található mechanizmust egyébként már korábban is megfejtették, és most a UCL kutatói ezt egészítették az elülső oldallal, egyben a teljes eszköz fogaskerekeinek komplex működésével. A kutatók erre a teljesítményre háromdimenziós számítógépes modellezés segítségével voltak képesek, és reményeik szerint – igaz, nem korhű anyagok felhasználásával – sikerül az eszköz teljes mását is felépíteni. A kutatásvezető, Tony Freeth professzor elmondása szerint a mostani tanulmányban bemutatott szerkezet az első, amely teljes összhangban áll az eszköz fennmaradt részével, valamint az antiküthérai órán olvasható tudományos feliratokkal.

A kutatók komplex rendszert modelleztek fogaskerekekből – egy olyan gyűrűs szisztémát, amely kilenc kimenettel rendelkezik: ezek közt akadnak a korban ismert égitestek (Hold, Merkúr, Vénusz, Nap, Mars, Jupiter, Szaturnusz), valamint különböző találkozási pontok (együttállások) és a dátum beállításának a lehetősége. A mostani modell egyik újdonsága egyébként, hogy nem csak a Vénusz és a Szaturnusz ciklusait veszi számításba, mint a korábbiak (mivel mindössze erre a két ciklusra maradt fent fizikai bizonyíték a szerkezetből). Egyébként a tanulmány néhány helyen teoretikus összetevőket is felhasznál, melyek mintájául későbbi korokból fennmaradt, hasonló órák szolgáltak. A háromdimenziós kirakós megoldásához ezen kívül be kellett vetni a babilóniai csillagászatot, a korai görög csillagászati elméleteket, valamint a platói iskola matematikáját is. Végső soron a teljes eszköz egy zseni teljesítményét dicséri a szerzők szerint. (Hogy ki jön szóba a gép alkotójaként, arról a fentebbi cikkünkben lehet olvasni.)

További cikkek a Rakétán:

Működőképes DNS-alapú számítógépet építettek Egyelőre a kilencszáz négyzetgyökét számolták ki vele, de ez is nagy előrelépés.

Az algoritmus, a nagymama, és a vasárnapi ebéd, avagy mi történik egy számítógép belsejében? A körülöttünk zajló információs technológiai forradalom nem csak a különböző tudományterületeket újítja meg szélsebesen, de azok nyelvezetét is. Algoritmikus ködoszlató következik görög salátával.

Milyen nyelven beszéljünk a gépekhez? Megalkották a világ első klasszikus kínai programozói nyelvét egy hónappal ezelőtt. A wenyan-lang azóta már rengeteg követőre talált. Lehet, hogy a jövő a nemzeti programozási nyelveké lesz?


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Radioaktív szivárgás Európa legnagyobb reaktorában!
Radioaktív szivárgás Európa legnagyobb reaktorában!
Az incidens a finnországi Olkiluoto 3 atomerőműben történt, Európa legnagyobb és a legerősebb reaktora.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.