Azt már októberben sejteni lehetett, hogy az Apple nem fog annyi iPhone 14 Prot és 14 Maxot gyártatni, mint szeretett volna. Akkor a Reuters azt jelentette, hogy a tervezettnél akár harminc százalékkal kevesebb kütyü készülhet el a Foxconn-nál, az Apple legismertebb és legfontosabb beszállítójánál, Csengcsouban, ahol körülbelül kétszázezren dolgoznak. A tajvani székhelyű vállalat gyártja a világ összes iPhone-jának a hetven százalékát, igaz, nem csak Kínában; az elmúlt hónapokban egyre többet hallani arról, hogy a termelés egy részét fokozatosan áthelyezik Indiába. A COVID-káosz miatt a csengcsoui üzemből már októberben elkezdtek elszökni a munkások, amikor a cég arra kötelezte őket, hogy a kantin helyett a szobájukban étkezzenek, ami a közelgő lezárásokra utalt.
A Foxconn magasabb béreket és bónuszokat ígért azoknak, akik október végétől november közepéig minden műszakjukat felveszik: ingyen étkezést és körülbelül nyolcvanezer forintnyi jüant. Most azonban a The Verge-ön arról írnak, hogy az "iPhone-városban" kedd óta tüntetések zajlanak, nem csak a gyár lezárása miatt, hanem azért is, mert a bent lévőknek nem jut elég étel és egyéb ellátás, illetve a beígért pénz is késik. "Adjátok ide a pénzünket", "Védjük meg a jogainkat" - skandálják a munkások, akik összetűzésbe kerültek a helyi rendőrökkel, és vegyvédelmi ruhába öltözött felügyelőkkel is. Közösségi média ide vagy oda, kevés fotó és videó kerül ki a helyszínről, a népszerű kínai platformon, a Weibón úgy tűnik, hogy cenzúrázzák az "iPhone-zavargások" hashtaget.
This video circulating of the fresh clashes at #Foxconn would appear to show armed officials (presumably police) kicking protesting worker(s) after they go to ground. The #ZeroCovid crisis hitting the world’s largest supplier of #Apple iPhones continues. #China pic.twitter.com/4LnS1Z9mtn
— Stephen McDonell (@StephenMcDonell) November 23, 2022
More footage being shared on social media, said to have been of the fresh clashes between #Foxconn workers and the authorities, appears to reflect the on ongoing #ZeroCovid tensions at the world’s largest factory for #Apple iPhones. #China pic.twitter.com/zFCmanQQvp
— Stephen McDonell (@StephenMcDonell) November 23, 2022
Az Apple a nyilatkozatai alapján nagy hangsúlyt fektet a partnereinek, beszállítóinak a tisztességes és felelős működésére - Tim Cook jelenlegi vezérigazgató már tíz éve azt állította, hogy "minden egyes munkással törődünk az ellátási láncunkban". Tavaly májusban is büszkén nyilatkoztak arról, hogy milyen előrelépéseket tettek ezen a téren. Ugyanakkor szinte pontosan két éve írtunk arról a Rakétán, hogy az indiai Bangalore-ban a munkások ablakokat törtek be, gépeket és telefonokat tettek tönkre bérfeszültségek miatt. Kérdés, hogy a csengcsoui események mikor és hogyan csillapodnak majd, illetve erről mi fog kiszivárogni a gyár kerítésén kívülre.
(Borítókép: In Pictures Ltd./Corbis via Getty Images)