7 ökoszisztéma, amiről ritkán hallunk, pedig hamarosan örökre eltűnhetnek

2020 / 04 / 19 / Perei Dóra
7 ökoszisztéma, amiről ritkán hallunk, pedig hamarosan örökre eltűnhetnek
Világszerte léteznek pótolhatatlan ökoszisztémák, amelyek nagyban elősegítik az élet megőrzését a bolygón, például a víztisztítás, az árvízvédelem és a klímaváltozás elleni védekezés területén. Az elmúlt évtizedekben bekövetkezett változások és az emberi tevékenységek kombinációja némelyiket azonban komoly terhekkel sújtja. Bár egyesek talán még megmenthetőek a teljes pusztulástól, az alábbi hét területnél fennáll az eltűnés veszélye.

A Karib-tenger korallzátonyai

A Nemzetközi Természetvédelmi Egyesület (IUCN) által kiadott jelenlegi megállapításokból arra következtethetünk, hogy a Karib-tenger korallzátonyai súlyos veszélyben vannak. A kényes ökoszisztémát leginkább a turizmus, a halászat és egyéb emberi tényezők is károsítják. Míg más kutatóintézetek, például a Korallzátonyok Megfigyelésének Világhálózata (GCRMN), a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) és az Egyesült Nemzetek Környezetvédelmi Programja (UNEP) úgy vélik, hogy a karibi korallzátonyok teljesen eltűnhetnek a következő néhány évtizedben.

Az ausztráliai Darling-folyó

A vízgyűjtő terület egy újabb ökoszisztéma, amelyet pusztulás fenyeget: a folyó több mint háromezer-ötszáz kilométeren halad, ezáltal vizet szállít az ország legnépesebb részeire, így tevékenysége nélkülözhetetlen az állat- és növényvilág fennmaradásához. A területet azonban komolyan fenyegetik az aszályok, és az egyre nagyobb területeket felölelő termőföldek miatti öntözés.

Alaszka moszaterdeje

Alaszka partjai mentén húzódik egy óriási tengeri-moszat-erdő, amely szintén jó ideje a túlélésért küzd, pedig a moszatok egyrészt segítik a víztisztítást, másrészt számos állatfajnak élőhelyet nyújtanak. A szennyezés és a halászat kombinációja azonban komolyan veszélyezteti a rendszer kényes egyensúlyát. A halak eltűnése például a vidrapopulációt is jelentősen visszavetette.

Az ausztráliai Piccaninnie-tó

Az ausztráliai Piccaninnie-tó karszt-vizes élőhelye egy másik létfontosságú ökoszisztéma, amely jelenleg szintén nyomás alatt van. A Piccaninnie-tó mintegy ötven rákfaj otthona, melyek közül több mint harminc veszélyeztetett, a fennmaradóak pedig kritikusan veszélyeztetett. Ennek oka a vízszint drasztikus csökkenése az elmúlt évek során. Bár a terület részben védett, szakértők szerint ez kevés lesz a megmentéséhez.

A dél-afrikai Fokváros körüli ökoszisztéma

A térségben több száz hangaféle, Proteák, és közel ezer fészkesvirágzatú növény található, a száraz nyarak miatt pedig sok hagymás virág is nyílik a derékmagasságú bokros vegetáció törpe tisztásain: csak nősziromfélékből például hatszáz fajt tartanak számon. A városi terjeszkedés, a gyomnövények és a haszonállatok tenyésztése azonban rengeteg növényt a kihalás szélére sodort. Az UNESCO 2004-ben fel is vette a területet Világörökség Listájára, mivel itt él Afrika őshonos növényeinek majdnem húsz százaléka.

A nyugat-afrikai Szenegál folyó

A folyó és medencéje létfontosságú számos állati és növény, valamint a Szenegál, Mali és Mauritánia őslakos közösségek fennmaradása szempontjából. Ezen törzsek közül sokan kénytelenek voltak áttelepülni az intenzív mezőgazdaság, a gátak építése és a megnövekedett állattenyésztés miatt, mindez azonban örökre megváltoztatta a tájat. Miután a termékeny árterületeket teljesen átalakították, sok fajnak, például magokat és gabonákat fogyasztó madaraknak ugyancsak új élőhely után kellett nézniük.

Az Aral-tó

A Kazahsztán és Üzbegisztán határvidékén, a Kaszpi-tengertől keletre, a Turáni-alföldön elhelyezkedő lefolyástalan sóstó a mai világ ökoszisztémáit érintő talán legdrasztikusabb változásaival néz szembe. Egyes szervezetek, mint például a fent említett IUCN menthetetlennek látja a tavat. Pedig 1960-ban még ez volt a világ egyik legnagyobb tava, de az utóbbi évtizedekben annyira összehúzódott, hogy alig maradt belőle valami. Az elmúlt években több mint huszonnyolc őshonos faj eltűnt köszönhetően a peszticidek nagy mennyiségű felhasználásának, a túlzott öntözéseknek és gátépítésnek.

(Fotó: Getty Images Hungary)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.