Visszafordíthatóvá válhat a hallásvesztés egy új eljárásnak köszönhetően

2022 / 05 / 04 / Bobák Áron
Visszafordíthatóvá válhat a hallásvesztés egy új eljárásnak köszönhetően
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a hallás kisebb vagy nagyobb mértékű károsodása mintegy 1,5 milliárd embert érint a világon, 2030-ra ez a szám pedig akár egymilliárddal is tovább emelkedhet. Bár rendkívül széles körben elterjedt problémáról van szó, a halláskárosodásra jelenleg az egyetlen megoldást a hallókészülékek jelentik, de egy, az MIT kutatói által alapított vállalatnak köszönhetően ez hamarosan megváltozhat.

Bár a halláskárosodásnak számtalan különböző formája van, messze a leggyakoribb esetnek az úgynevezett idegi hallásvesztés tekinthető, amikor valaki a belső fülben található szőrsejtek elhalása miatt veszíti el részlegesen vagy teljesen a hallását. A csigában található, több tízezer szőrsejt felelős azért, hogy az információkat az agyunkba továbbítsák, ezeknek a száma viszont a kor előrehaladtával csökken. Az öregedésen kívül többek között a zajártalom, a magas vérnyomás, a cukorbetegség és különböző fertőzések is ritkíthatják a szőrsejtek számát, amelyek más sejtekkel ellentétben nem regenerálódnak.

Robert Langer, David Lucchino, Chris Loose és Jeff Karp még a 2010-es évek elején kezdtek el kísérleteket folytatni az úgynevezett progenitor sejtekkel, amelyek az őssejtekhez hasonlóan képesek másfajta sejtekké alakulni, így molekulák segítségével fülszőrsejtekké is átprogramozhatóak. Az ígéretes eredményeket látva a kutatók megalapították a Frequency Therapeuticsot, majd olyan eljárást fejlesztettek, amellyel már klinikai kísérletekben is tesztelhették a módszert.

A vállalat sajtóközleménye szerint az eddigi eredmények igencsak biztatóan alakultak: az elmúlt években a Frequency Therapeutics több mint kétszáz ember bevonásával végzett el négy tesztet, amelyek közül háromban sikerült egyértelműen kimutatni a tesztalanyok hallásának javulását. "Az alanyok közül néhányan már harminc éve nem hallottak, most viszont azt mondják, hogy végre elmehetnek egy zsúfolt étterembe, és mégis hallják, amit a gyerekeik mondanak" - világított rá a kutatás emberi oldalára Langer. A vállalat tudományos igazgatója, Chris Loose szerint főként a beszédértés javításában értek el jelentős eredményeket, ami a kutatásaik elsőszámú célja, és jellemzően a páciensek is ezt említik a legfontosabb szempontként. Bár a tesztek közül az egyik során nem tapasztaltak pozitív eredményt a kontrollcsoporthoz képest, de a cég szerint ez a kísérlet tervezésében bekövetkezett hibáknak, nem pedig az eljárás hatákonyságának a számlájára írható.

A vállalat most egy minden eddiginél nagyobb, 124 fővel elvégzett klinikai kísérlet végrehajtására készül, amelynek az eredményei jövőre várhatóak. Ha újfent sikerül bizonyítaniuk az eljárás hatékonyságát, az nagy lökést adhat a gyógyszerfejlesztéshez, noha egy kereskedelmi forgalomban is kapható termékre még biztosan jó néhány évet kell várni. Jeff Karp, a Harvard-MIT Egészségtudományi és Technológiai Karának kutatója mindenesetre optimista a jövővel kapcsolatban. "Nem lennék meglepve, ha tíz-tizenöt év múlva elérnénk azt a pontot, amikor a hallásromlás visszafordítása a Lasik-féle szemműtéthez hasonló lesz, amely csupán egy-két óra alatt tökéletesen visszaállítja a látást".

(Borítókép: Andrey Popov/Getty Images)

Már kapható a szemcsepp, ami kiválthatja a szemüvegeket Az Egyesült Államokban csütörtökön került boltokba a Vuity nevű készítmény, amely a gyártó szerint forradalmi áttörést hozhat az éles látás visszaállításában.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.