A magyar kormány februárban mutatta be azt a nyolcpontos klíma- és természetvédelmi akciótervet, amiben hangsúlyos szerepet kapott az egyszer használatos műanyagok, így többek között a műanyag poharak, tányérok, szívószálak és bevásárlótáskák betiltása. Az országgyűlés szerdán tárgyalta volna azt a törvényjavaslatot, ami alapján ez már 2021. január 1-től megvalósulhatna, ám a kormány az utolsó pillanatban visszavonta a javaslatot.
A törvényjavaslat teljesen betiltaná az 50 mikronnál kisebb falvastagságú műanyag zacskók forgalomba hozatalát, míg a vastagabb zacskókra magas termékdíjat vetne ki. Emellett január elsejétől nem lehetne forgalomba hozni műanyagból készült fültisztító pálcikákat, evőeszközöket, tányérokat, szívószálakat, léggömbökhöz tartozó pálcikákat, expandált polisztirolból készült étel- és italtárolókat sem.
A Semjén Zsolt által jegyzett visszavonásból nem derül ki, hogy erre miért került sor, a Greenpeace ezzel kapcsolatos közleményében viszont arra utal, hogy a műanyaglobbi keze lehet a dologban. "Nem fogjuk hagyni, hogy az eredetileg erős törvényjavaslatot a műanyaglobbi nyomására felhígítsák" - írta Simon Gergely, a környezetvédelmi szervezet vegyianyag-szakértője.
A Greenpeace emlékeztet rá, hogy az eredeti javaslat meglehetősen előremutató volt, hiszen az európai parlamenti és tanácsi irányelveken túlmenően a műanyag zacskók betiltásáról is rendelkezett. Ezt a szervezet szerint amúgy a magyar lakosság túlnyomó többsége is támogatja: a Závech Research által tavaly novemberben végzett közvélemény-kutatásban az emberek 83%-a nyilatkozott úgy, hogy támogatja az egyszer használatos műanyag szatyrok betiltását, a Greenpeace által a témában indított petíciót pedig már csaknem 250 ezren írták alá.
A szervezet egy februárban elvégzett kutatásában vizsgálta a magyarországi vizek műanyag-szennyezettségét, amelynek során mind a Dunában, mind pedig a budapesti csapvízben kimutatták a mikroműanyagok jelenlétét.
(Borítókép: Pixabay)