A tervező koncepciójában újraértelmezte a nem helyhez kötött, rugalmas munkavégzést, és egy privát, környezetbarát (és persze természetközeli), kreativitásnak kedvező teret álmodott meg Krakkó szívébe, a Visztula folyóra. A vízen lebegő, Enclave nevet viselő buborék-irodák környezete minden túlzás nélkül festői, a háttérben ugyanis a Wawel királyi palota található. A helyszínválasztás nem a véletlen műve, Białek ugyanis a lengyel krakkói Képzőművészeti Akadémia tanulója volt, a pandémia idején pedig gyakran tett hosszú sétákat a Visztula-folyó partján.
Visszatérve az irodákra, megálmodójuk úgy képzelte el azokat, hogy csak kajakkal lehessen megközelíteni, célba érve pedig a dolgozók száz százalékban magukban lehetnek, és zavaró tényezők nélkül koncentrálhatnak a munkájukra. Figyelembe véve a pandémia hatásait, a tervező arra is ügyelt, hogy az egymással összekapcsolódó, gubóra emlékeztető irodák egy következő társadalmi távolságtartás idején is komfortzónát és biztonságérzetet nyújtsanak. Az építészeti formák inspirációját a vízbuborékok és a folyami hab geometriai megjelenése adták, de Białeket az úszó tavirózsa és annak gyökérzete is megihlette.
Az úszó irodákat a folyó medréhez rögzítik, a platformok a növények leveleire, az ezekre helyezett, „enklávéként” funkcionáló gubók a tavirózsák virágaira emlékeztetnek, a modulok pedig összekapcsolódnak a víz felszínén. A gubók belsejét letisztult, beépített bútorokkal rendeznék be, és a belső teret is úgy alakítanák ki, hogy azok többféle igényt kielégíthessenek. A tervek szerint akár néhány órára is ki lehet majd bérelni őket találkozók szervezésére, elmélyült munkavégzésre, vagy akár arra, hogy a környezetváltozás segítse a kreativitást. Białek szerint még nem tudhatjuk pontosan, milyen változásokat hoz majd a koronavírus az építészet terén,
de alighanem egy új realitás kapujában állunk.
A távmunka lett az új norma a legtöbb vállalat számára, és ez még sokáig így lesz. Ebből következik, az alkalmazottak kiválaszthatják a munkavégzés idejét és formáját. Białek ezenkívül arra is felhívja a figyelmet, hogy minimalizálni kell környezetünk elemeinek számát. Az ovális formák pozitív asszociációkat váltanak ki, és a biztonság és a kényelem érzetét keltik, az Envclaves a béke oázisa lehet az állandó zaj korában. Ami pedig az irodák tartószerkezetét illeti, elöljáróban annyit lehet tudni, hogy a buborékokat pár nap alatt, 3D nyomtatóval nyomtatnák ki vízálló és újrahasznosított, illetve újrahasznosítható anyagok felhasználásával.
(Forrás és fotó: Yanko Design)