Az Izlandi Meteorológiai Hivatal közölte, hogy a vulkánkitörés Grindaviktól mintegy 4 kilométerre északkeletre történt, illetve, hogy a tűzhányón keletkezett repedés hossza 3,5 km, a láva másodpercenként körülbelül 100-200 köbméteres sebességgel áramlik a feszínre. Ez a negyedik kitörés a térségben 2021 óta, és az eddigi legnagyobb, írja a CNN.
Az izlandi külügyminiszter, Bjarni Benediktsson az X-en azt írta, hogy az Izlandról induló és oda tartó légiforgalomban a kitörés miatt nincsenek fennakadások, és a nemzetközi légi folyosók továbbra is nyitva állnak. Hozzátette azt is, hogy a láva magas oszlopokban tör a felszínre, erőteljes kitörésről van szó.
A BBC szerint kitörés első két órájában másodpercenként több száz köbméter láva tört a felszínre, az esemény intenzitása kedd reggelre azonban némileg csökkent, az izlandi kormány kiadott közleményében pedig az áll, a kitörés nem jelent életveszélyt. A területet ettől függetlenül lezárták a forgalom elől, illetve nyomatékosan figyelmeztették az embereket, hogy ne közelítsék meg a területet. Bár a kitörés a következő napokban várhatóan nem lesz hatással lakott területekre vagy kritikus infrastruktúrára, és várhatóan már nem éri el Grindavíkot, a vulkán mérgező gázokat bocsát ki az izlandi idegenforgalmi hivatal szerint, így senkinek sem ajánlják, hogy a kitörés közelébe menjen, míg a szakértők és a hatóságok nem mérik fel pontosan a helyzetet. Az izlandi partiőrség helikopterről készített felvételeket a helyszínről ennek érdekében.
Az izlandi fővárostól, Reykjaviktól mintegy 40 kilométerre lévő Grindavík közel van a Kék Lagúna geotermikus gyógyfürdőhöz is, ami a múlt hónapban egy időre bezárt, miután a lehetséges kitörés első jelei mutatkoztak. Vasárnap a fürdő újra megnyitott a vendégek előtt, kedden azonban közölték, hogy a kitörés miatt a létesítmény ismét ideiglenesen becsukja kapuit. A hatóságok még novemberben azt is közölték, hogy védőárkot készítenek a Grindaviktól mintegy 7 kilométerre lévő geotermikus erőmű körül, amely áramot és melegvizet biztosít a félsziget mintegy 30 ezer lakosa számára. A kitörés több csatornán is követhető élőben, alábbi a RÚV, izlandi hírszolgáltató közvetítése:
Izlandon, ahol mindössze 400 ezren laknak, több mint 130 vulkán található, amelyek többsége aktív, ugyanis az ország két tektonikus lemezen helyezkedik el, amelyeket egy tenger alatti hegylánc választ el egymástól, amely olvadt, forró kőzetet, azaz magmát áraszt. Az elmúlt évtized egyik legkomolyabb vulkánkitörése is Izlandhoz köthető. 2010-ben az Eyjafjallajokull kitörése során annyi hamut lövellt ki magából, hogy Európa szinte teljes légi közlekedését megbénította, mintegy 100 ezer járatot töröltek az esemény miatt.
(Borítókép: Izlandi Partiőrség)