A Toyota öt évvel ezelőtt a CES szórakoztató elektronikai kiállításon mutatta be Woven City koncepcióját, aminek központi eleme egy különleges okosváros, ahol a lakók egyfajta tesztalanyként szerepelnek, és a cég, valamint partnerei technológiai újdonságait próbálják ki mindennapos életük során. Ebbe beletartozik az elektromos, illetve hidrogén-alapú közlekedéstől kezdve az okosotthon-eszközökön át a robotikai megoldásokig sok minden, de a város folyamatosan fejlődik is a lakosok "együttes alkotásának" köszönhetően.
A hely az előzetes bemutatók és a Toyota leírása alapján idillinek tűnik, de hogy milyen lesz valójában egy ilyen futurisztikus környezetben élni, az csak akkor derül ki, mikor az első lakók beköltöznek, és megkezdik a tesztelést ebben az élő laboratóriumban.
Ahogy azt a Toyota az idei CES-en ismertette, erre már akár idén ősszel sor kerülhet, mivel az első épületek és utak már elkészültek, és csak a lakókra várnak. Az építkezést, illetve az előkészítést 2021 márciusában kezdték meg a bezárt Higashi-Fuji telep helyén, a konstrukció első fázisát pedig 2024 októberében fejezték be.
Első körben 360 ember költözik be a városba - ők a Toyota és a WbyT (Woven by Toyota) munkatársai, valamint az ő családtagjaik közül kerülnek ki, a további fázisokban emellett több mint ezer ember telepedhet itt le, így a város összesen körülbelül 2000 főssé bővül idővel.
Woven City lakói külön nevet is kapnak: ők lesznek a Weaverek (Weavers), de ez lesz a nem hivatalos megnevezése az idelátogató vendégeknek is.
Az elnevezés a város nevéből jött létre, Woven City ugyanis Szőttes Várost jelent, a weaver pedig szövőmunkásra, illetve értelemszerűen a Szőttes Város lakójára utal. A név részben a település infrastruktúrájának egybeszövődő jellegét, részben a Toyota gyökereit szimbolizálja: a cég egy szövőszékeket gyártó vállalatból (amelyet Sakichi Toyoda alapított 1926-ban) fejlődött ki és alakult át autógyártóvá, majd mobilitási vállalattá.
(Fotó: Toyota)