Megfizethető árú csúcskategóriás telefont mutatott be a Xiaomi

2023 / 09 / 27 / Bobák Áron
Megfizethető árú csúcskategóriás telefont mutatott be a Xiaomi
A Xiaomi 13T Pro 144Hz-es képfrissítésű OLED kijelzővel, 120 wattos gyorstöltéssel és 350 ezer forint alatti árcédulával igyekszik magához édesgetni azokat, akiknek nem opció, hogy félmillió forintot fizessenek ki egy olyan telefonért, amiben minden megtalálható, amit egy mai csúcskészüléktől elvárhatnánk.

Hogy pontosan mi is számít “olcsónak” a csúcskategóriás telefonok piacán, azt az elmúlt évek áremelkedési dömpingje miatt elég nehéz volt követni, de ha pusztán azokat a funkciókat nézzük, amik egy telefon minőségét a leginkább meghatározzák (például a processzor, a kijelző vagy a hátlapi kameramodul), akkor elmondható, hogy manapság idehaza nagyjából 300 ezer forint felett lehet olyan készüléket kapni, ami már minden szempontból megfelel ennek a kategóriának. A kedden bemutatott Xiaomi 13T Pro ebből a szempontból tényleg az alsó határt súrolja, hiszen a 340 ezer forintos ár manapság már kifejezetten kedvezőnek számít, a gyári adatok alapján pedig a telefon képességein is nehéz lenne fogást találni.

Ami a specifikációt lapozgatva elsőre szemet szúrhat, hogy a legtöbb csúcstelefonnal ellentétben a Xiaomi 13T Pro nem a megszokott Snapdragon processzorral érkezik, helyette a MediaTek Dimensity 9200+ névre keresztelt rendszerchipje került a készülékbe, ami azonban a neten fellelhető benchmark-tesztek alapján puszta teljesítményben semmivel sem marad el a Qualcomm jelenlegi legerősebb chipjétől. A 4 nanométeres gyártási technológiának köszönhetően feltételezhető, hogy a processzor energiafogyasztásával sem lesznek problémák, de ezt természetesen addig nem tudhatjuk biztosan, amíg ki nem próbáltuk, hogy milyen üzemidőre képes az 5000 milliamperórás akkumulátorral ellátott telefon. Az ebben a kategóriában átlagos kapacitásúnak tekinthető akkumulátort a Xiaomi által kifejlesztett HyperCharge töltési rendszerrel akár 120 wattos teljesítménnyel is tölthetjük, így a gyártó szerint mindössze 19 perc szükséges hozzá, hogy teljesen feltöltsük a telefont, vezeték nélküli töltésre azonban a Xiaomi 13T Pro esetében nincs lehetőség.

A készülék másik érdekessége, hogy a 6,67 colos, 2712x1220 pixeles felbontású OLED panel 144Hz-es képfrissítésre képes, ami több, mint a mai telefonoknál általánosan elterjedt 120Hz-es képfrissítési ráta. Bár ezt a képfrissítési gyakoriságot ma még csak elvétve fogjuk tudni kihasználni, a telefon időtállósága szempontjából mindenképpen előnyt jelent, főként azzal együtt, hogy a Xiaomi négy évnyi Android-frissítést és öt évnyi biztonsági frissítést garantál a telefonhoz. A telefon kijelzője támogatja a Dolby Vision és HDR 10+ szabványokat is, a maximális fényereje pedig eléri a 2600 nitet, így ezen a területen legfeljebb az okozhat kisebb csalódást, hogy az LTPO technológia hiánya miatt a telefon nem tudja annyira alacsonyra állítani a képfrissítés gyakoriságát, mint egyes telefonok, emellett a képernyőt csak Gorilla Glass 5 üveg védi, aminél ma már vannak modernebb biztonsági üvegek is.

A Leica közreműködésével megalkotott hátlapi kamerarendszer ugyan mellőzi a tavalyi készülékben látott 200 megapixeles főkamerát, de a gyári adatok alapján ezzel együtt is elég ütőképesnek tűnik: az 50 megapixeles főkamera mellett egy szintén 50 megapixeles, 2x-es optikai zoomra képes telefotó lencsét valamint egy 12 megapixeles nagy látószögű kamerát találunk, előbbi kettőt ráadásul optikai képstabilizátorral is ellátták. A telefonnal videókat akár 8K-s felbontásban is készíthetünk 24 képkocka/másodperc sebességgel, emellett profibb fotósok a kamerával akár tömörítetlen, 10-bites DNG formátumban is készíthetnek fényképeket. A drágább telefonokhoz képest az egyetlen látványosabb hiányosság, hogy a lézeres autofókusz kimaradt a repertoárból, de ez ebben a kategóriában nem számít meglepetésnek.

Ahogy az Európában február végén bemutatott Xiaomi 13-szériában, úgy a 13T Próban is megtalálhatjuk a legújabb WiFi 7 szabványt, emellett már Bluetooth-ból is a legújabb, 5.4-es szabvány került a telefonba, amiből nem hiányoznak az olyan funkciók sem, mint az IP68-as por- és vízállóság, a kijelzőbe épített ujjlenyomat-olvasó vagy a Dolby Atmos szabványt is támogató sztereó hangszóró.

Talán a 13T Prónál is jobb vételnek tűnik ugyanakkor a sima Xiaomi 13T, ami kereken százezer forinttal kevesebb kerül, noha a különbségek nagyjából kimerülnek a két telefon teljesítményében. Ez a készülék ugyanolyan kijelzővel és kamerarendszerrel érkezik, mint a 13T Pro, processzorból viszont egy Dimensity 8200-Ultrát találunk benne, ami a benchmark tesztek alapján nagyjából a két évvel ezelőtti csúcskategóriás telefonok teljesítményét hozza. További különbség, hogy az 5000 milliamperórás akkumulátort ennél a modellnél csak 67 wattos teljesítménnyel tölthetjük, emellett a Wi-Fi 7-ről is le kell mondanunk, hiszen a sima 13T csak Wi-Fi 6 adatkapcsolatra képes.

A 13T-sorozat Magyarországon október 4-től lesz megvásárolható a Xiaomi hazai kiskereskedelmi csatornáin, vagyis a Xiaomi webáruháza mellett többek között mindhárom mobilszolgáltatónál és a nagyobb elektronikai áruházakban is kaphatók lesznek a telefonok. A 8 GB RAM-mal és 256 GB tárhellyel ellátott Xiaomi 13T 239 990 forintos, míg a 12 GB RAM-mal és 512 GB tárhellyel érkező Xiaomi 13T Pro 339 990 forintos ajánlott fogyasztói áron érkezik hazánkba fekete és kék színekben, azok pedig, akik az október 4-től 17-ig tartó promóciós időszak alatt vásárolják meg a Pro modellt, egy Xiaomi Electric Scooter 4 Go elektromos rollert is kapnak ajándékba.

(Fotó: Bobák Áron/Rakéta.hu)


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Búcsút inthetünk a magánszférának? Egy harvardi tanulmány szerint igen
Búcsút inthetünk a magánszférának? Egy harvardi tanulmány szerint igen
Harvardi diákok kipróbálták, hogy mire képesek az okosszemüvegek, a nagy nyelvi modellek és bizonyos internetes adatbázisok együtt - az eredmények szerint az emberek neve, telefonszáma, lakcíme, de ennél akár sokkal személyesebb adataik is pillanatok alatt megjeleníthetőek az okosszemüvegek segítségével.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.