A telefongyártók nincsenek könnyű helyzetben az elmúlt években, hiszen miközben a közvélemény elvárja tőlük, hogy évről-évre látványos újdonságokkal rukkoljanak elő, a területen tapsztalható innováció látványos lassulása miatt ez egyre nehezebben teljesíthető feladat. Hogy ez pontosan milyen ok-okozati összefüggésben áll a telefonok árának drasztikus emelkedésével valamint azzal a ténnyel, hogy a felhasználók egyre ritkábban vesznek új telefont, nehéz lenne kibogozni, az mindenesetre biztos, hogy az utóbbi jelenség miatt a gyártóknak nem is igazán éri meg minden évben forradalmi újdonságokkal előállni, hiszen a telefonjaik már nem annyira a tavalyi, mint inkább a két-három-négy évvel ezelőtt bemutatott modellekkel versenyeznek.
Az elmúlt időszakban ez a trend szinte az összes újonnan bemutatott csúcstelefonra erősen rányomta a bélyegét, ha pedig valaki abban reménykedett, hogy a Xiaomi majd megtöri a jeget, az valószínűleg csalódottan fogja tudomásul venni, hogy a Xiaomi 15-tel a kínai gyártó is engedelmesen beállt a sorba. Hogy ez a taktika mennyire kifizetődő, az már más kérdés, hiszen amíg a konkurens Apple és Samsung tavalyi csúcstelefonjai a legkeresettebbek között voltak, addig az összeladásban hozzájuk egyre közeledő Xiaomi zászlóshajóinak egyelőre nem sikerült beverekedniük magukat a top 10-be. Mivel a Xiaomi árban sem igazán tudja már alullicitálni a konkurenciát, így látványos újítások nélkül nehezen fognak tudni felhasználókat elcsábítani a versenytársaktól, pedig a Xiaomi 15-nek alapvetően mindene megvan ahhoz, hogy egy széles körben népszerű telefon legyen.
A Xiaomi 15 dizájnja sokak számára a telefon egyik legnagyobb erőssége lehet, hiszen 152x71x8,1 milliméteres méretével és 191 gramm körüli tömegével a Xiaomi 15 az egyik legkompaktabb készülék a mai csúcskategóriás mezőnyben. Noha a telefon valamivel nagyobb, mint a januárban bemutatott Galaxy S25, így is kifejezetten kényelmes egy kézben fogni, a méretéből fakadóan pedig az sem zavaró, hogy a Xiaomi - más gyártókhoz hasonlóan - az ergonómikus kialakítás helyett inkább a szögletesebb formákat részesíti előnyben. Ha valakinek volt tapasztalata a Xiaomi 14-gyel, azt sok meglepetés nem fogja érni, hiszen a készülék a megszólalásig hasonlít a tavalyi modellre, ami az ízléses, letisztult megjelenés miatt egyáltalán nem hátrány.
A méretéből fakadóan a Xiaomi 15-ben természetesen nem találunk hatalmas kijelzőt, de a 6,36 colos képátlójú kijelző már éppen elég méretes ahhoz, hogy ne legyen frusztráló a használata. A panel papíron az összes olyan pontot kipipálja, amit egy mai csúcskategóriás telefontól elvárhatunk: 2670x1200 pixeles felbontás, 120Hz-es maximális képfrissítési ráta, LTPO OLED technológia, HDR10+ és Dolby Vision támogatás, 3200 nites maximális fényerő, emellett a kijelzőt a karcolásoktól és egyéb külső hatásoktól védő edzett üveg sem hiányzik, ami ebben az esetben a Xiaomi saját fejlesztésű, Shield Glass névre keresztelt védőüvege. Bár a kijelző kétségkívül jó minőségű, az azért szemmel látható, hogy 3200 nites maximális fénysűrűség ide vagy oda, a fényereje elmarad attól, amire a Honor Magic 7 Pro, a Samsung Galaxy S25 Ultra vagy a Google Pixel 9 Pro képes. Bár ezt a lemaradást a dedikált napfény mód sem tudja teljesen ellensúlyozni, a képernyő láthatóságával összességében még tűző napsütésben sincsenek problémák.
A tavalyi Xiaomi 14 egyik nagy problémája volt, hogy bár a telefon nyers teljesítményben felvette a versenyt az élbollyal, a kisebb készülékház miatt ennek igencsak masszív melegedés volt az ára. A Xiaomi 15-nél ez némileg javult, de gémereknek azért semmiképp sem ezt a készüléket ajánlanánk. Ahogy a legtöbb idei csúcstelefonban, úgy a Xiaomi 15-ben is a Qualcomm idei legfejlettebb processzorát, a Snapdragon 8 Elite-et találjuk Adreno 830 GPU-val, emellett 12 GB RAM és 512 GB tárhely áll a felhasználók rendelkezésére. Ez a konfiguráció nagyrészt megegyezik azzal, amit a Samsung Galaxy S25 Ultrában vagy a Honor Magic 7 Próban találunk, így értelemszerűen a benchmark-tesztekben is csak minimális különbségek figyelhetők meg.
Hogy nyers teljesítményben melyik telefon az erősebb, azt több okból is nehéz pontosan megítélni, hiszen egyrészt, a Honor Magic 7 Próhoz hasonlóan a Xiaomi 15 akkumulátor-beállításainál is válthatunk kiegyensúlyozott valamint teljesítmény mód között, másrészt a különböző benchmark-tesztek is eltérő eredményeket adnak: míg a Geekbench 6 szerint az egymagos tesztekben nincs számottevő különbség a telefonok között, a többmagos tesztben a Galaxy S25 Ultra valamivel jobb eredményeket ért el, feltételezhetően azért, mert a Qualcommal való együttműködésnek köszönhetően a Samsung telefonja egy olyan, módosított Snapdragon chipet kap, amelyben két processzormag a gyárinál valamivel magasabb órajelen üzemel. A telefon teljesítményét sok más szempontból vizsgáló Antutu benchmark teszten a Xiaomi 15 teljesítmény módban a legmagasabb pontszámot produkáló Honor Magic 7 és a Samsung Galaxy S25 Ultra között végzett, míg a teljesítményt kiegyensúlyozottra állítva hasonló pontszámokat kaptunk, mint a Samsung csúcstelefonjánál (és magasabbakat, mint a Honor Magic 7 Prónál ugyanebben a módban). Végezetül a kifejezetten a grafikus teljesítményt mérő 3D Markban nagyon hasonló eredményeket kaptunk, mint az ugyanezzel a rendszerchippel érkező más telefonoknál.
A 3D Markban kapott eredményekből az is pontosan látszik, milyen hatalmasat nőtt a telefonok grafikus teljesítménye egy generáció alatt: míg a tavaly nyáron bemutatott Google Pixel 9 Pro átlagban 26 és 68 közötti fps-sel futtatta végig a húszperces Wild Life Stress Testet, addig az idei telefonoknál az fps szám jellemzően 100 felett mozog, 60 alá pedig szinte egyáltalán nem esik le. Az is igaz ugyanakkor, hogy amíg a Google telefonja valóban simán végigvitte a tesztet, addig az idei telefonoknak a melegedés miatt ez sokkal komolyabb problémát okoz - a Xiaomi 15-tel például csak úgy tudtuk lefuttatni a tesztet, ha a képfrissítési frekvenciát 60Hz-re korlátoztuk, ami viszont nagyjából el is veszi azt az előnyt, amit az erősebb proci és GPU jelentene.
Azt ugyanakkor hangsúlyoznunk kell, hogy ez a probléma tényleg csak a legszámításigényesebb feladatoknál jelentkezik, hétköznapi használat során a Xiaomi 15 pont olyan kiegyensúlyozottan teljesít, mint bármelyik másik Snapdragon 8 Elite processzorral ellátott telefon, így a legtöbb felhasználónak egyáltalán nem kell a melegedés miatt aggódnia.
A Xiaomi telefonjaiban elvétve eddig is találkozhattunk AI funkciókkal, a gyártó viszont az idei évre rendesen megtömte a csúcstelefonját a HyperAI névre keresztelt szolgáltatásokkal, aminek köszönhetően a Xiaomi telefonjai ha be nem is hozták még a Samsungot, de azt a szintet mostanra nagyjából elérték, mint amit a koreai gyártó telefonjai a tavaly nyári frissítés után tudtak.
Az AI funkciókon belül külön kategóriát képeznek az írással kapcsolatos szolgáltatások, amelyek a Xiaomi jegyzetalkalmazásán belül érhetők el, és a következő lehetőségeket tartalmazzák:
A fentiek mellett az AI-jal komplett szövegeket is megfogalmaztathatunk, ehhez nincs más dolgunk, mint hogy az AI funkciók gombját megnyomva a szövegmezőbe leírjuk, hogy miről írjon nekünk a mesterséges intelligencia. Az utasításokat magyarul is kiadhatjuk, ugyanakkor a telefon egyelőre magyar nyelven nem tud szöveget fogalmazni, ami némileg meglepő, hiszen erre ma már minden valamire való chatbot képes. Ennek köszönhetően ez a probléma egyébként viszonylag könnyen áthidalható, hiszen a telefonra előre telepített Geminivel idén a Xiaomi több alkalmazását is integrálták, vagyis ha megkérjük a Google chatbotját, hogy fogalmazzon meg nekünk egy szöveget, azt ezután egy hangutasítással le is menthetjük a jegyzeteink közé.
Az AI írás többi funkciója már jelenleg is elérhető magyarul, igaz, hogy melyik mennyire működik jól, azzal kapcsolatban vegyesek a tapasztalataink: az összefoglalás funkció például kifejezetten jól működik, ellenben a szövegek helyesírásának ellenőrzését egyelőre inkább nem a telefonunkra bíznánk rá. Ambivalens érzéseink vannak a bővítés funkcióval kapcsolatban is, ami egy 2600 karakteres szövegből néhány perc alatt varázsolt nekünk egy 3600 karakteres szöveget, ráadásul úgy, hogy a beillesztett szövegrészek szervesen illeszkedtek az eredeti szöveghez. Az már más kérdés, hogy ezek a - jellemzően a bekezdések végére beszúrt - mondatok tartalmilag semmit sem tettek hozzá az eredeti szöveghez, gyakorlatilag töltelékmondatokról beszélünk, így ez a funkció leginkább azoknak az egyetemistáknak lesz hasznos, akiknek karakterszámra megadva kell megírniuk a beadandójukat.
A HyperOS-ben eddig is számtalan képszerkesztő funkció volt elérhető, mint a Törlés, amellyel a zavaró tárgyakat vagy embereket törölhetjük a képekről, a Kinyitás, amellyel a generatív AI segítségével kiterjeszthetjük a képeket, vagy az Ég, amellyel az égboltot cserélhetjük le a fotóinkon. Ezek a funkciók továbbra is szinte kifogástalanul működnek, emellé pedig a Xiaomi 15 szériánál egy új eszközt is kapunk, amivel a tükröződést tüntethetjük el a képeinkről, ha például ablakon vagy kirakat üvegén keresztül fotóztunk. Bár az eredmény nem minden esetben tökéletes, a funkció összességében mégis bámulatosan jól működik, és a legtöbb képnél valóban nagyságrendi javulás érhető el a segítségével.
A Xiaomi 15 AI funkciói nem csak az elérhető szolgáltatások körében idézik a Samsung telefonjait, de abban is, hogy bizonyos megoldások egyelőre nem érhetők el magyarul. Ilyen például a beszélgetés lefordítása, amely digitális tolmácsként automatikusan fordítja a beszélgetést egyik nyelvről a másikra, vagy a beszédfelismerés, ami a hangfelvételeinkből készít átiratokat. Ez utóbbi angolul egyébként kifejezetten jól működik, több beszélő esetén az egyes megszólalókat is képes elkülöníteni egymástól, legfeljebb a központozás okoz neki néha kisebb-nagyobb problémát. A fenti funkciók jelenleg 28 nyelven érhetők el, többek között szlovákul, csehül, lengyelül és románul is, így talán nem kell sokat várni rá, hogy magyarul is használhassuk őket.
Szintén nem érhető el magyarul a Xiaomi 15 egyik legérdekesebb AI-funkciója, az AI feliratozás sem, amely bármilyen beszédet azonnal feliratoz nekünk a képernyőn, legyen az egy Youtube-videó, film vagy hangfelvétel. Bár a funkció nagyjából megegyezik az Élő feliratozással, tapasztalataink szerint az AI valamivel gyorsabban és pontosabban dolgozik, olyannyira, hogy a valós időben létrehozott feliratok az esetek túlnyomó többségében megegyeztek az előre feliratozott Youtube-videók felirataival.
A mesterséges intelligencia szolgáltatások utolsó nagy csoportja a gyári böngészőhöz kapcsolódik, amikre a januárban bemutatott Redmi Note 14-széria kapcsán már részletesen kitértünk. Ezek segítségével összefoglalhatjuk az oldalak tartalmát valamint le is fordíthatjuk azokat bármilyen nyelvre, így többek között magyarra és magyarról is. Kifejezetten jó ötlet, hogy a lefordított szöveg nem az eredeti helyett jelenik meg, hanem azután, a betűtípus pedig mindig az adott oldal dizájnjához igazodik.
A Xiaomi tavaly egy komolyabb ráncfelvarrást hajtott végre a Xiaomi 14 hátlapi kamerarendszerét illetően, így nem meglepő, hogy idén kevesebb újdonsággal találkozhatunk ezen a téren: a három, 50 megapixeles kamera közül csupán a telefotó kamera változott, amely megkapta a Samsung által fejlesztett Isocell JN5 szenzort, ezzel együtt az optikai zoom 3,2-ről 2,6x-osra változott. A főkamera továbbra is 50 megapixeles, Light Fusion 900 szenzorral és Leica Summilux lencsével ellátva, míg a nagy látószögű kamera a Samsung Isocell JN1 szenzorát használja. A kamerarendszer a minőségét tekintve egyértelműen felveszi a versenyt a drágább telefonok kameráival is, ugyanakkor a Xiaominak szoftveresen még lenne mit csiszolnia ezen a téren. Ez elsősorban a képek világosságára vonatkozik, hiszen hiába készít a Xiaomi 15 minőségileg jobb képeket, mint a Google Pixel 9 Pro és veszi fel a versenyt a Honor Magic 7 Próval is, ha mindeközben jóval sötétebb fotókat csinál, így szabad szemmel nézve kevesebb részlet látható a képeken. Ez a Xiaomi 15-nél általánosan jelentkező probléma, amit a főkameránál, a telefotó kameránál és a nagy látószögű kameránál is érzékeltünk, így erős a gyanúnk, hogy a jelenségért a szoftver lehet a ludas, pláne, hogy a kevésbé világos képeket az objektívek rekeszértéke sem indokolja.
A fotók minőségét tekintve a Xiaomi 15 egyértelműen az élmezőnyben van: ideális fényviszonyok mellett valósághű, de nem túlszaturált színeket kapunk, a fotókba belenagyítva pedig az is látható, hogy a képek vonalélessége, részletessége átlagon felüli. A telefon a mélységélességet is jól lövi be, így kifejezetten jó minőségű portréfotók készíthetők vele, ebben az esetben pedig választhatunk a Master Portrait valamint a Leica portrait mód között is, igaz, a kettő között a tapasztalataink szerint minimális a különbség. A szoftveres gyengeségek ezen a téren is jelentkeznek, hiszen ha portréfotóknál nem az előtérben, hanem a háttérben elhelyezkedő tárgyra fókuszálunk (azaz az előteret kéne elmosnia a kamerának), akkor a telefon egészen valószerűtlen bokeh-effektet húz rá a fókuszon kívüli tárgyakra, ugyanakkor ha a hátteret kell elmosni, akkor a telefon más készülékekhez képest is kifejezetten jó munkát végez.
A képek színhűségével kapcsolatban vegyes tapasztalataink vannak, hiszen amíg ideális fényviszonyok mellett a Xiaomi 15 szépen végzi a dolgát, speciálisabb esetekben (például naplemente, mesterséges világítás) már problémásabb a helyzet, a képek színe sokszor aránytalanul eltolódik sárgás, kékes irányba.
A Xiaomi 15-tel legfeljebb 60x-os zoommal fotózhatunk, ám mivel a telefonban nincs periszkópos optikai kamera és a főkamera felbontása is csak 50 megapixeles, ilyen nagyításnál már értelemszerűen nem képes olyan minőséget hozni, mint a Samsung Galaxy S25 Ultra vagy a Honor Magic 7 Pro. Ahogy haladunk a kisebb zoom felé, ez a különbség ugyanakkor szépen kiegyenlítődik, 3x-os optikai zoomnál pedig talán már egy hajszállal jobb fotókat is kapunk, mint a konkurens gyártóknál.
Ugyanezt tapasztaltuk az éjszaka készült fotóknál is, ahol 3x-os zoommal készített portréfotók esetében a Xiaomi 15 egyértelműen jobb képeket készített, mint a Honor Magic 7 Pro vagy a Google Pixel 9 Pro, de a főkamerával és a 2x-es zoomal készített fotóknál is egy kicsit a Xiaomi készüléke felé hajlik a mérleg nyelve - különösen igaz ez akkor, amikor a fotózáshoz nem kapcsoljuk be a hosszabb expozíciós időt igényló éjszakai módot. A nagy látószögű kameráról ugyanezt már nem lehet elmondani: az éjszakai mód nélkül készített fotók itt értékelhetetlenül sötétek lettek, de még éjszakai mód használatával is alig értékelhető az eredmény, miközben más gyártóknak mostanra sikerült megoldaniuk, hogy a nagy látószögű kamerával is viszonylag jó minőségű fotókat tudjunk készíteni sötétben is.
A kamera tekintetében az összkép tehát nem hibátlan, de mivel nagyrészt szoftveres hiányosságokról van szó, így elképzelhető, hogy a Xiaomi ezeket utólag javítani fogja, akkor pedig a Xiaomi 15 egy kifejezetten erős versenyző lesz ebben az árkategóriában.
A telefon a méretéhez képest igencsak nagy kapacitású, 5240 milliamperórás akkumulátort kapott, ami meg is látszik az üzemidején: átlagos használat mellett nagyjából kétnapos üzemidőre számíthatunk, ami a versenytársakhoz képest is kiemelkedő eredménynek számít.
Ezt természetesen számos tényező befolyásolhatja. Mi a telefont a leggyakrabban használt alkalmazásokkal teszteltük, mint a Chrome vagy a Facebook, ugyanakkor az üzemidő mérése alatt szándékosan nem csináltunk a telefonnal olyan dolgokat (pl. fotózás, játékok futtatása), amik jobban meríthetik az akksit. A fényerőt a közepesnél valamivel nagyobbra (kb. 65%-ra) állítottuk, a képfrissítést pedig a telefonra bíztuk. Ennek megfelelően az egyes felhasználóknál lényeges különbségek jelentkezhetnek az üzemidőben aszerint, hogy mikor, mire és milyen beállításokkal használják a készüléket.
A telefon a gyári adatok szerint a töltési teljesítményben is felülmúlja a legtöbb versenytársát, hiszen vezetékkel 90, vezeték nélkül pedig 50 wattal tudjuk tölteni, de mivel a Xiaomi más gyártókhoz hasonlóan nem rak már töltőfejet a dobozba, így nem tudtuk kipróbálni, hogy pontosan mennyi idő alatt lehet feltölteni az akkumulátort.
A Xiaomi 15 más téren sem okoz csalódást. A biomterikus azonosítás kifejezetten megbízhatóan működik akár a kijelzőbe épített, ultrahangos ujjlenyomat-olvasóról, akár arcfelismerésről van szó, a telefon sztereó hangszórója támogatja a Dolby Atmos szabványt, emellett a készülék IP68-as por- és vízállósággal is rendelkezik és a ma már általánosan elterjedt WI-FI 7 mellett a legújabb Bluetooth 6.0 szabványú adatátvitel is megjelenik a telefonban.
Bár a Xiaomi 15 nem minden idők legizgalmasabb telefonja, az elődjéhez hasonlóan az most is elmondható, hogy a saját árkategóriájában kifejezetten erős versenyzőnek számít. Némi hátrányt jelent, hogy amíg a Samsung fixen hét generációnyi operációs rendszer frissítést és hétévnyi biztonsági frissítést garantál a telefonjaihoz, addig a Galaxy S25-höz hasonlóan 400 ezer forintért kapható Xiaomi 14-nél csak négy generációnyi új Androidra és hat évnyi biztonsági frissítésre számíthatunk. Ettől eltekintve a Xiaomi 15-tel egy kiváló, kifejezetten kiegyensúlyozott készüléket kapunk, ami üzemidőben egyértelműen a konkurencia fölé tud nőni, emellett teljesítményben, a kijelző minőségében, kamerában is hozza, amit ennyi pénzért elvárhatunk és immár az AI-funkciókban is felveszi a versenyt más telefonokkal.
(Fotó: Bobák Áron/Rakéta.hu)