„A Radó Dezső Terv név, egyszerre főhajtás és szimbólum. Főhajtás a főkertes legenda, az újító és a városvédő előtt, szimbólum abban, hogy az általa vallott elveket a fővárosi zöld védelmében, értéknyilvántartásában, fejlesztésben mi is valljuk, a zöld szakmák (tájépítészek, kertészek, erdészek, ökológusok, biológusok, botanikusok, agrármérnökök) közösen” - írta Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze.
Dr. Radó Dezső volt 1962-től 1984-ig, 22 éven át a Fővárosi Kertészeti Vállalat (FŐKERT) igazgatója. Ő még nem használta a zöld infrastruktúra kifejezést, de évtizedeken át dolgozott Budapest zöld infrastruktúrájának fejlesztéséért. A főváros ezen időszakában a közhasználatú zöldterületek, vagyis a parkok, lakótelepi zöldfelületek területe megháromszorozódott a fővárosban. A lakótelepi építkezésekhez kapcsolódó nagy volumenű fásítások mára a főváros kiemelten értékes zöldfelületeivé váltak. A rendszerváltás követően tanácsadói feladatot kapott, melyről azonban 1992-ben lemondott, mivel elégedetlen volt a zöldfelületek védelmére és fejlesztésére fordított erőfeszítésekkel.
A civil környezetvédők is nagy tisztelettel emlékeznek rá, hiszen nyugdíjba vonulása után a Budapesti Városvédő Egyesület és a Levegő Munkacsoport szakértőjeként, alapító tagjaként sokat tett a város fáiért, a levegőminőség javításáért. Az általa kidolgozott Radó-féle faérték számítás számszerűsítette a fák gazdasági értékét. A fák lombtömegére alapozott gazdasági értékszámítási módszerének továbbfejlesztett változatát a mai napig használják a szakemberek, és bírósági eljárásokban, perekben alkalmazzák például kárérték meghatározásra.
Dr. Radó Dezső
A 130-150 milliárd forintból a zöldinfrastruktúrát tervezik fejleszteni. “A zöld a betonhoz képest töredék áron elérhető. Viszont sokkal lassabban bontakozik ki, mert idő kell ahhoz, hogy a mag szárba szökkenjen, kis fa legyen belőle, a kis fából nagy legyen, árnyat adó, helyi klímát javító és ezt pénzen nem lehet megvenni. Ezért sem halogathatjuk tovább az elindulást. Nagyon sok a tennivaló” - tette hozzá Bardóczi.
A terv célja a Budapest 2017-ben elfogadott Hosszútávú Zöldinfrastruktúra Koncepciójában megfogalmazott célok középtávon megvalósítandó programokra és projektekre bontása. A részleteket az EU új települési szintű zöld- és kék-infrastruktúra fejlesztési programjaihoz, a 2026-ig tartó RRF (Helyreállítási) Alap működéséhez, valamint 2021-2027 közötti fejlesztési ciklusban a Zöld Infrastruktúra és Klímavédelmi Operatív Programhoz (ZIKOP) hangolták. Ezek uniós forrású finanszírozási lehetőséget nyújtanak a klímaváltozás, a környezetszennyezés és a globális kihívások helyi kezelését célzó, valamint zöldfelület-fejlesztéssel kapcsolatos programok számára.
A Radó Dezső Terv teljes programja (letölthető innen) a célok röviden összefoglalva pedig a következők:
Az egyik kiemelt cél az, hogy 2030-ig az egy főre jutó zöldterület (parkterületek) mennyisége a jelenlegi 6 négyzetméterről, 7 négyzetméterre nőjön. Ez tavalyi lakosságszámmal számolva 226 hektár új parkterületet, több, mint két Margitszigetnek megfelelő nagyságú új közparkot jelent.
(Forrás: Budapest Kép: Wikimédia, Budapest, Getty Images)