Tavaly augusztus és idén július között 11 088 négyzetkilométer esőerdő veszett oda, ami 9,5 százalékos növekedés az előző évi 7536 négyzetkilométerhez képest. A globális tudományos közösség konszenzusa szerint Jair Bolsonaro vezetése alatt az esőerdők irtása felgyorsult.
Bolsonaro az Inpe űrügynökséget okolta, mikor az erdőégetés melletti felszólalásai után elszaporodtak az erdőtüzek. Amikor ez a stratégia nem vezetett eredményre, az erdőirtás megfékezésén dolgozó civil szervezeteket vádolta meg tüzek gyújtásával, és nemzetközi diplomáciai botrányt kavart az Amazon megmentését dollármilliókkal támogató Norvégiát és Németországot okolva. A most közzétett adatok előzetesek, bár nagyságrendileg pontosak, az Inpe friss jelentése a pontos számokkal 2021 elején jelenik majd meg.
Az Amazon a bolygó létfontosságú szénraktára, ami lassítja a globális felmelegedés ütemét, mintegy hárommillió növény- és állatfajnak és egymillió őslakosnak ad otthont. Bolsonaro a mezőgazdaság és a bányászat pártján foglalt állást az esőerdő kérdésében.
(Kép: JVA)
Az esőerdő pusztításával elkopárodó területek ipari-mezőgadasági felhasználásának ösztönzése mellett Bolsonaro elnök csökkentette azoknak a szövetségi ügynökségeknek a finanszírozását is, melyeknek hatáskörébe tartozik azoknak a gazdálkodóknak és favágóknak a megbírságolása és letartóztatása, akik megsértik a környezetvédelmi törvényeket.
Az Inpe adatai erdőirtási adatai kapcsán tavaly Bolsonaro Brazília hírnevének csorbításával vádolta az ügynökséget. A Climate Observatory nevű brazil civil szervezet közleményben hívta fel a figyelmet rá, hogy: “Az adatok egy olyan sikeres kezdeményezés eredményét tükrözik, amelynek célja a brazil állam és az ellenőrző szervek képességének megsemmisítése erdőink gondozására és az amazóniai bűnözés elleni küzdelemre".
Az amazóniai esőerdők pusztulásának mértékét nehéz felfogni. Úgy kell elképzelni, hogy tavaly minden egyes percben, a nap 24 órájában egy focipálya méretű erdőterületet irtottak ki, szarvasmarha-legeltetésre és szójatermesztésre szánt mezők létrehozása céljából.
Idén ez sokkal rosszabbra fordult az évtized legnagyobb erdőtüzei következtében. A brazilok az ehhez hasonló “fejlesztések” ígéretei miatt szavaztak Jair Bolsonarora, aki az Amazonast értékes ásványi anyagok "periódusos rendszerének" nevezte, és bármilyen más nézőpontot külső beavatkozásnak tekint.
A klímatudósok felhívják rá a figyelmet, hogy a fák milliárdjai hatalmas szén-dioxid-készletet jelentenek, enélkül pedig a globális hőmérséklet emelkedése fel fog gyorsulni.
(Forrás: BBC Kép: Wikipedia)