A Counterpoint Research piackutató néhány napja tette közzé az éves listáját a tavalyi év legnépszerűbb telefonjairól, ami még a korábbi évekhez képest is meglepően egyoldalú képet mutat: a tíz legnagyobb darabszámban értékesített telefonból nyolc iPhone, vagyis az Apple összes forgalomban levő telefonja felkerült a listára, ezek mellett viszont csak a Samsung két belépőszintű telefonjának sikerült bekerülnie az első tízbe.
Mivel az Apple szokásához híven tavaly is csak szeptemberben mutatta be az új iPhone-szériát, így ahogy az lenni szokott, a lista első helyén egy korábbi modell, az iPhone 13 végzett, ami a bemutatásától kezdve egészen az új széria érkezéséig, vagyis egy éven keresztül minden hónapban a legnagyobb darabszámban értékesített telefon volt. Az iPhone 14-nek ezt a bravúrt már biztosan nem sikerül megismételnie, ami jó hír az Apple-nek, hiszen ahogy az a táblázatból kiderül, a drágább iPhone 14 Pro Max-nak - az Apple történetében első alkalommal - sikerült beelőznie eladásokban az alapmodellt, így szeptemberben, októberben és novemberben már ez volt az Apple legnépszerűbb készüléke. Bár ezt a telefont csak szeptember közepétől lehetett megrendelni, a 14 Pro Maxnak három és fél hónap is elegendő volt hozzá, hogy a teljes évet nézve is a harmadik legkelendőbb telefonná váljon, ami főként annak tükrében elismerésre méltó eredmény, hogy egy évvel korábban az iPhone 13 Pro Max még csupán a lista kilencedik helyére fért oda. Mivel a két modell (vagyis a sima iPhone 14 és a 14 Pro Max) között 300 dollár az árkülönbség, így az Apple-nél feltehetőleg azt sem bánják, hogy ezzel együtt az iPhone 14 eladásai nem alakultak annyira fényesen, hiszen az alapmodell csupán a lista hetedik helyén végzett.
A tavalyi év legnagyobb vesztese egyértelműen a Xiaomi, akiknek 2021-ben még két telefonjuk is a legkeresettebbek között volt, idén viszont egyik készülékük sem fért be az első tízbe. Az Apple mellett így a listán csak a Samsung két belépőszintű telefonját a Galaxy A13-at és Galaxy A03-at találjuk, amelyek a Counterpoint Research szerint a kedvező áruk miatt elsősorban a fejlődő országokban, így többek között a Karib-térségben, Latin-Amerikában és Indiában népszerűek. Hogy a Samsung csúcskategóriás telefonjai nem szerepelnek a listán, szintén nem újdonság - erre utoljára 2018-ban volt példa, amikor az S9-széria mindkét változata az első tízben végzett -, a koreai gyártónak egy kevés oka mégis van az ünneplésre, hiszen a tavalyi évvel ellentétben idén két telefonjuk is felkerült a listára, ráadásul az A13 az igen előkelő negyedik helyet szerezte meg.
(Borítókép: Bobák Áron/Rakéta.hu)