A drónok tevékenységével természetesen a terméshozam is növelhető, ami a nap végén több pénzt jelent a gazdálkodónak. A felmerülő problémák észlelése és ezen keresztül az elharapódzásuk megelőzése is növeli a gazdaságosságot.
Olga Walsh, az Idahói Egyetemen a drónok egy ritka felhasználási módjával foglalkozik, melynek során kutatótársaival a gyümölcstermesztésben betölthető szerepüket vizsgálta. Ez viszonylag új területnek számít, mivel a mezőgazdasági drónokat általában a gabonanövények termesztése során alkalmazzák.
"A gabonaszenzorok bevezetése és használata a mezőgazdasági termelésben évente több ezer dollárt takarít meg sok gabonafajta esetében. A terményérzékelők a mezőgazdasági alapanyagok, például a műtrágyák és a víz alkalmazási hatékonyságának jelentős javulását is segítik. A drónok pedig minimalizálhatják a mezőgazdasági tevékenység környezetünk minőségére gyakorolt negatív hatásait" - mondta Walsh. Idahó gyümölcsiparában főképp szőlőt, áfonyát, almát vagy ázsiai körtét termesztenek. Csak almából évente több mint 27 ezer tonnát termelnek.
"Tudtuk, hogy a drónokat gyümölcsösökben is fel lehet használni. De nem voltak termelői ajánlások arra vonatkozóan, hogy milyen adatokat kell gyűjteni, és milyen adatok a leghasznosabbak, a termelő célkitűzésétől függően."
A növények életciklusának rendkívül sérülékeny szakasza a magvetés és a palánták figyelemmel kísérése, ami különösen nagy kihívást jelent az apró méret és a könnyen megkülönböztető alaktani jellemzők hiánya miatt. A palánták időigényes számlálásában és osztályozásában sokat segíthet az olyan technológiai megközelítés, mely nagy felbontású képalkotó eszközökkel rendelkezik és gyors.
Az UAV-k nagy felbontású érzékelői és alacsony repülési magasságuk kombinációja lehetővé teszi a kis eltérések észlelését és rögzítését, bármilyen nehéz terepen vagy távoli területen. Vetésnél nagy területet képesek hatékonyan lefedni a lehető legkevesebb idő alatt, olyan területeken is, ahol nem is lehetne hagyományos módszerekkel vetni, például a túl nedves talajviszonyok miatt.
Az idahoi kutatások szerint a drónok gyümölcsösökben és a faiskolákban történő alkalmazásának legígéretesebb módszerei a következők lehetnek:
"Az UAV-k képesek nagy felbontású képei ideálisak a különféle termésproblémák detektálására. Ezek a rendszerek lehetővé teszik a növények felülről történő szkennelését. Kiváló minőségű képeket és nagy felbontású spektrális adatokat kapunk. Ezek összefüggésben vannak a növények növekedésével, egészségi állapotával, a víz és a tápanyagok mennyiségével, és felhasználhatók a biomassza-termelés becslésére" - mondta Walsh.
A drónok nem csak gyorsabbak nálunk, ha adatszerzésről van szó, de olyan felderítő eszközökkel és szenzorokkal is elláthatjuk őket, melyekkel az eddig maximum méregdrága műholdas felméréssel beszerezhető adatok is nagyon olcsón a termelők rendelkezésére állhatnak.
"Az érzékelők az elektromágneses spektrum azon részein is működhetnek, ahol az emberi szem nem képes. Ráadásul sokkal megbízhatóbbak és objektívebbek, mint a vizuális értékelés. Kvantitatív információkat (mérhető és összehasonlítható numerikus adatokat) szolgáltatnak a kvalitatív információkkal (megfigyelhető leíró adatokkal) szemben" - tette hozzá a kutató.
Walsh és kutatótársai Amerikai Agronómiai Társaság, az Amerikai Termény-tudományi Társaság és az Amerikai Termőföld-tudományi Társaság találkozóján tette közzé munkájuk eredményeit San Antonióban.
(Forrás: Eurekalert Kép: Unsplash)