Tavaly ősz óta a tech óriások az egyik legfontosabb feladatuknak azt tartják, hogy megakadályozzák, hogy a 2016-os orosz befolyásoláshoz hasonló botrányhoz asszisztáljanak. A Google a négy éve hírhedtté vált mikrotargetálással számolt le, a Twitter még bátrabbat lépett, és egyszerűen betiltotta a politikai reklámokat. Idén nyáron aztán a Facebooknál is elkezdték megjelölni az oldalon terjedő álhíreket, nemrég pedig egy őrült és veszélyes összeesküvés-elméletet is betiltottak. Végül múlt héten azt a döntést hozták, hogy urnazárás után nem hirdethetnek náluk a politikusok.
Az, hogy egy ideig nem lesz biztos eredménye a választásnak, fokozza a nyomást a platformokon, hogy ne engedjék, hogy féligazságok vagy álhírek terjedjenek náluk. Az Egyesült Államokban, különösen a fiatalok körében a közösségi média az első vagy második számú hírforrás, így nem mindegy, hogy az izguló választók mit látnak a hírfolyamukban. Ahogy elkezdődött a szavazatok számlálása és ezzel együtt a bizonytalanság, a Twitter rögtön figyelmeztető felirat mögé rejtette Trump elnök több bejegyzését.
Az ehhez hasonló gondolatokat a platform csak egy plusz kattintás után teszi láthatóvá, és emlékeztet arra, hogy azok vitatottak és félrevezetőek. A Facebookon ugyanezt a szöveget az a figyelmeztetés kíséri, hogy a szavazatszámlálók szigorú szabályok mellett végzik a munkájukat - de Zuckerbergéknél rögtön elolvashatjuk, amit Donald Trump ír, nem kell miatta még egyet kattintanunk vagy böknünk.
A YouTube-on több kamuadást állítottak le, de még a TikTokon is akadt dolga a moderátoroknak: a bizonytalan sorsú kínai platformon az alaptalanul csalást kiáltó republikánus csatornákat regulázták meg. A Google-től, ha megkérdezzük, hogy nyert-e Trump, azt a választ kapjuk, hogy a hírügynökségek még nem hirdettek győztest. Ami a legfurcsább, hogy a keresőcég még az önvezető autóit is leállította San Franciscóban a választások miatt. Attól tartottak, hogy zavargások törhetnek ki - mondjuk egy kósza tweet vagy Facebook-bejegyzés miatt. Vagy azért, mert az iPhone tulajdonosok elfelejtettek szavazni, hiszen Siri, az Apple hangasszisztense korábban még azt hitte és mondta, hogy csak nyolcadikán lesznek a választások.
(Borítókép: Charles Deluvio/Unsplash)