Miután a francia gyógytornász tizenkét éve foglalkozik futásból adódó sérülések kezelésével, úgy döntött, hogy megpróbál segíteni nekik a megelőzésben. Méghozzá egy olyan alkalmazással, amit sportmérnökökből, biomechanika-specialistákból, sportorvosokból és gyógytornászokból álló csapatával fejlesztett, és ami a többivel ellentétben nem a futó teljesítményét, hanem annak egészségét állítja középpontba. A cél a futás biztonságosabbá tétele, a gyengeségek kijavítása, ezáltal a teljesítmény javulása is, úgy az amatőr, mint a profi futók esetén.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A sportolónak nem kell sokat babrálnia az eszközzel, csupán a vádlijára vagy a futócipőjére kell helyeznie a vízálló iKinesist. Ami ezt követően valós időben figyeli meg és analizálja a mozgást: a láb becsapódási erejét, a pronációt, a szupinációt (a boka befelé, illetve kifelé dőlését), a lépéshosszt, a súlypont-elmozdulást, a kadenciát (a lábak és a talaj érintkezésének számát hatvan másodperc alatt), plusz sok más fontos paramétert.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Egy következő futás alkalmával a futónak ugyanezt meg kell tennie a másik lábával is, kivéve, ha rögtön mindkét lábára helyez egy-egy eszközt, hogy egyidejű, kétoldalas elemzést kapjon. A mobilapplikáció értelmezi és elemzi a mozgást, meghatározza a futó stílusát, és 3D-ben reprodukálja az alsó végtagok mozdulatait. Az összegyűjtött adatok alapján összegzést készít a gyengeségekről és erősségekről, majd személyre szabott edzésprogramokat és gyakorlatokat állít össze a futó profiljának és céljainak megfelelően, így a futás biztonságosabb, és hatékonyabb lesz. Az útmutatók okostelefonon, okosórán, vagy okosszemüvegen is megtekinthetőek, de adott esetben
hanggal is figyelmeztet, ha korrigálni kell a mozgást.
Az alkalmazás offline módban is elérhető, az iKinesis applikációja így is elvégzi az adatok szinkronizálását: elég a Bluetooth-os érzékelőt otthon, a futás után csatlakoztatni a mobilhoz. Az eszköz egy feltöltéssel, ami nagyjából egy órán keresztül tart, hat órán át képes a futás monitorozására.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az iKinesis közösségi finanszírozási kampánya egyelőre a bevezető szakaszban tart, így a fejlesztőknek közel egy hónapjuk van arra, hogy összeszedjék a gyártás megkezdéséhez szükséges tizenötezer eurót, átszámítva mintegy 5,3 millió forintot. Az iKinesis csapata nem bízza a véletlenre a kütyü promócióját, így Benjamin Robert francia középtávfutót kérték fel, hogy az iKinesis segítségével készüljön fel a tokiói olimpiára. (Robert bronzérmet szerzett a 2018-as IAAF U20 Atlétikai Világbajnokságon nyolcszáz méteres síkfutásban.)
Az iKinesis kezdőcsomagja egy érzékelőt, egy rögzítőt és töltőkábelt tartalmaz, ami az early bird vásárlóknak százharminckilenc euróba (körülbelül ötvenezer forintba) kerül, a dupla szett előjegyzői pedig most még kétszázötvennyolc euróért (vagyis nagyjából kilencvenezer forintért) rendelhetik meg digitális mozgáskoordinátorukat. Ha a kampány sikeres lesz, akkor a termék előjegyzői idén októberben már az iKinesis társaságában gyűjthetik a kilométereket.
(Fotó: iKinesis)