A Google új eszközt ad a városok kezébe a túlmelegedés ellen

2020 / 11 / 25 / Justin Viktor
A Google új eszközt ad a városok kezébe a túlmelegedés ellen
A Google olyan új eszközt mutatott be, ami segíthet a városoknak lehűteni a városi hőhullámok kínozta közösségi tereiket. A városok általában melegebbek, mint a környező területek, mert az épületek és az aszfalt megtartja a beérkező hőt. A nagyvárosi területek hűtésének legegyszerűbb módja az, ha több fát ültetünk olyan területekre, ahol ritkák. Az eszközzel fel lehet térképezni, hogy hol lenne a legnagyobb szükség ezekre a fákra.

Labs+MI=fatérkép

A Tree Canopy Lab a Google Labs része, és légifelvételeket kombinál a Google AI szoftverével megállapítva, hogy hol találhatóak a fák egy adott városban. A Tree Canopy Lab interaktív térképen jeleníti meg az információt, kiegészítve azzal, hogy mely városrészek a sűrűbben lakottak és hol vannak jobban kitéve a lakosok a magas hőmérsékletnek. Ezeken a területeken az új fák telepítése elősegítheti a városok alkalmazkodását felmelegedő világunkhoz és sok életet megmenthet a hőhullámok idején. 

A Google jelenleg csak Los Angelesben teszteli a Tree Canopy Lab szolgáltatást, de már újabb száz város adatai is úton vannak, állítja a cég.

Az eszköz jövőbeni használatában érdekelt várostervezők a november 18-i bejelentéssel együtt közzétett űrlapon keresztül ráadásul be is jelentkezhetnek a Google programjába.

"Most aztán igazán megcélozhatjuk azokat a területeket, ahol a leghatásosabb stratégiai beruházás a faültetés a városi hőhullámok kezelésének szempontjából" - mondta el Rachel Malarich, Los Angeles városának városi-erdészeti hivatalvezetője.

Megtakarítás

A Google szerint az új eszköz időt és pénzt takaríthat meg a Los Angeleshez hasonló nagyvárosoknak, a fák osztályozásával. Ez részben úgy történik, hogy a vállalat alkalmazottai felmérik az egyes lakókörzeteket, részben pedig a város által a múltban elvégzett LIDAR technológiát alkalmazó felmérés adatait használják fel, melynek során lézeres szenzorral térképezték fel a fákat.

Malarich szerint ez a folyamat drága és lassú volt. A Google új szolgáltatása viszont ingyenesen igénybe vehető, és rendszeresen frissül is a vállalat által a Google Maps számára repülővel készített képek felhasználásával.

A pilot projekt során a Tree Canopy Lab megállapította, hogy a Los Angeles-i lakosok több mint fele olyan helyeken él, ahol a fák a környezetük kevesebb mint 10 százalékának nyújtanak árnyékot. (Malarich szerint a város átlaga meghaladja a 20 százalékot).

Hosszabb, gyakoribb hőhullámok

Azt is megállapították, hogy a város lakóinak 44 százaléka rendkívül hőveszélyes helyeken él. A Los Angeles megyében rögzített hőhullámok ráadásul az elmúlt 50 évben hosszabbak, gyakoribbak és intenzívebbek lettek, erről még egy tanulmányt is készített idén a NASA Jet Propulsion Laboratory.

A rendkívüli hőség a klímaváltozás egyik legalaposabban dokumentált csapása: több embert öl meg az USA-ban évente, mint bármely más időjárással kapcsolatos katasztrófa. A perzselő hőmérséklet még veszélyesebb a városokban a városi hősziget hatásának köszönhetően. A több hőcsapdázó felülettel és kevesebb zöld növényzettel rendelkező városi területek átlagosan akár 14,5 Celsius fokkal is melegebbek lehetnek, mint a vidéki térségek. Éjjelente, a testünk regenerálódásának szempontjából elengedhetetlen időszakban, a hőmérséklet-különbség akár 22 Celsius fokig emelkedhet.

A fák ugyanakkor számos módon képesek hűteni a környezetüket. Árnyékot nyújtanak az embereknek és az épületeket is megóvják a naptól. Az igazi nagy hőség során nedvességet szabadítanak fel, párologtatással, ez a folyamat hasonló ahhoz, ahogy a mi testünk izzadás során lehűl.

Az EPA szerint ez a két mechanizmus akár 13 Celsius fokkal is csökkentheti a nyári csúcshőmérsékletet.

Los Angeles városa azon dolgozik, hogy felkészítse a várost egy melegebb világra. 2028-ig a város 50 százalékkal meg akarja növelni a fák lombkoronáját az alacsony jövedelmű, erős hőhatással sújtott környékeken. Célul tűzték ki azt is, hogy 2021-ig 90 ezer fát telepítsenek városszerte. Ez további 61 millió négyzetméter árnyékot hoz majd a városnak.

(Forrás: Google Kép: Google, Unsplash)

Ez is Érdekelhet:

Fotelturista: Utazás Madeira ősi Fanal erdejébe, 500 éves fák közé

A világ legjobb ötletei #5 Közösségi gyümölcsfák Koppenhága utcáin

Fákat ültet az EasyJet, hogy ellensúlyozza CO2 kibocsátását


 


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.