A Tree Canopy Lab a Google Labs része, és légifelvételeket kombinál a Google AI szoftverével megállapítva, hogy hol találhatóak a fák egy adott városban. A Tree Canopy Lab interaktív térképen jeleníti meg az információt, kiegészítve azzal, hogy mely városrészek a sűrűbben lakottak és hol vannak jobban kitéve a lakosok a magas hőmérsékletnek. Ezeken a területeken az új fák telepítése elősegítheti a városok alkalmazkodását felmelegedő világunkhoz és sok életet megmenthet a hőhullámok idején.
A Google jelenleg csak Los Angelesben teszteli a Tree Canopy Lab szolgáltatást, de már újabb száz város adatai is úton vannak, állítja a cég.
Az eszköz jövőbeni használatában érdekelt várostervezők a november 18-i bejelentéssel együtt közzétett űrlapon keresztül ráadásul be is jelentkezhetnek a Google programjába.
"Most aztán igazán megcélozhatjuk azokat a területeket, ahol a leghatásosabb stratégiai beruházás a faültetés a városi hőhullámok kezelésének szempontjából" - mondta el Rachel Malarich, Los Angeles városának városi-erdészeti hivatalvezetője.
A Google szerint az új eszköz időt és pénzt takaríthat meg a Los Angeleshez hasonló nagyvárosoknak, a fák osztályozásával. Ez részben úgy történik, hogy a vállalat alkalmazottai felmérik az egyes lakókörzeteket, részben pedig a város által a múltban elvégzett LIDAR technológiát alkalmazó felmérés adatait használják fel, melynek során lézeres szenzorral térképezték fel a fákat.
Malarich szerint ez a folyamat drága és lassú volt. A Google új szolgáltatása viszont ingyenesen igénybe vehető, és rendszeresen frissül is a vállalat által a Google Maps számára repülővel készített képek felhasználásával.
A pilot projekt során a Tree Canopy Lab megállapította, hogy a Los Angeles-i lakosok több mint fele olyan helyeken él, ahol a fák a környezetük kevesebb mint 10 százalékának nyújtanak árnyékot. (Malarich szerint a város átlaga meghaladja a 20 százalékot).
Azt is megállapították, hogy a város lakóinak 44 százaléka rendkívül hőveszélyes helyeken él. A Los Angeles megyében rögzített hőhullámok ráadásul az elmúlt 50 évben hosszabbak, gyakoribbak és intenzívebbek lettek, erről még egy tanulmányt is készített idén a NASA Jet Propulsion Laboratory.
A rendkívüli hőség a klímaváltozás egyik legalaposabban dokumentált csapása: több embert öl meg az USA-ban évente, mint bármely más időjárással kapcsolatos katasztrófa. A perzselő hőmérséklet még veszélyesebb a városokban a városi hősziget hatásának köszönhetően. A több hőcsapdázó felülettel és kevesebb zöld növényzettel rendelkező városi területek átlagosan akár 14,5 Celsius fokkal is melegebbek lehetnek, mint a vidéki térségek. Éjjelente, a testünk regenerálódásának szempontjából elengedhetetlen időszakban, a hőmérséklet-különbség akár 22 Celsius fokig emelkedhet.
A fák ugyanakkor számos módon képesek hűteni a környezetüket. Árnyékot nyújtanak az embereknek és az épületeket is megóvják a naptól. Az igazi nagy hőség során nedvességet szabadítanak fel, párologtatással, ez a folyamat hasonló ahhoz, ahogy a mi testünk izzadás során lehűl.
Az EPA szerint ez a két mechanizmus akár 13 Celsius fokkal is csökkentheti a nyári csúcshőmérsékletet.
Los Angeles városa azon dolgozik, hogy felkészítse a várost egy melegebb világra. 2028-ig a város 50 százalékkal meg akarja növelni a fák lombkoronáját az alacsony jövedelmű, erős hőhatással sújtott környékeken. Célul tűzték ki azt is, hogy 2021-ig 90 ezer fát telepítsenek városszerte. Ez további 61 millió négyzetméter árnyékot hoz majd a városnak.
(Forrás: Google Kép: Google, Unsplash)
Fotelturista: Utazás Madeira ősi Fanal erdejébe, 500 éves fák közé
A világ legjobb ötletei #5 Közösségi gyümölcsfák Koppenhága utcáin
Fákat ültet az EasyJet, hogy ellensúlyozza CO2 kibocsátását