Ennek oka pedig a HIV-vírus egyik jellegzetességében keresendő: a kórokozó folyamatosan hoz létre újabb és újabb változatokat, és így kerüli el, hogy az emberi immunrendszer felismerhesse. Egy hónapja zárult azonban le egy új vakcina klinikai tesztjének az első fázisa, amely képes lehet megelőzni a HIV kialakulását – számol be róla az Interesting Engineering. A vakcina ugyanis kiváltotta a szükséges immunválaszt az önkéntesek szervezetében az esetek 97 százalékában – a lenyűgöző eredményt a patinás orvosi lapban, a The Lancetben tették közzé. Az IAVI és a Scripps Research által lefolytatott vizsgálat arra koncentrált, hogy a vakcina mennyire képes bizonyos rikta immunsejtek stimulálására, melyek mindenképpen szükségesek ahhoz, hogy beinduljon a kórokozó elleni antitestek termelése. Ezt követően sikerült kimutatni a sikeres immunválaszt az önkéntesek 97 százaléka esetén.
A mostani vizsgálat tehát azt bizonyítja, hogy az alapelv, melyre az oltás épül, működik, és ez nem csak a HIV miatt fontos, hanem ez egy olyan általános folyamat, amely a többi kórokozó elleni védőoltás fejlesztésekor is felhasználható. Vagyis nem csak lehetséges specifikusan bizonyos ritka immunsejteket megcélozni egy-egy vakcinával, de ez az emberek esetén még rendkívül hatékony is, ami a gyorsan mutálódó HIV-vírus kapcsán kulcsfontosságú áttörést jelent, és valószínűleg más oltásoknál is felhasználható elv. A mostani tanulmány megnyitja az utat a további klinikai vizsgálatok előtt, amely során tovább finomíthatják és tökéletesíthetik a technológiát – melynek végső célja tehát egy biztonságos, a HIV ellen hatásos vakcina kifejlesztése. Közben a mostani vizsgálatot lefolytató Scripps Research és IAVI azt tervezi, hogy partnerségre lép a Modernával, mely cég a SARS-CoV-19 ellen fejlesztett mRNS-alapú oltást, amit hazánkban is felhasználnak éppen. A cél egy olyan mRNS-alapú vakcina kifejlesztése lenne, mely hasonló választ képes kiprovokálni az immunsejtekben, mint amit a szóban forgó tanulmányban teszteltek. Az mRNS-technológiával ugyanis a HIV-elleni oltás fejlesztése példátlan mértékben gyorsulna fel.
Egyébként ezen kívül az mRNS-technológiát felhasználnák bizonyos ráktípusok ellen kidolgozott oltásoknál, és a BioNTech cég például épp ilyenen dolgozott, mielőtt megjelent a világjárvány. Minderről, illetve hogy miként áll a rákos megbetegedések elleni védőoltások fejlesztése, a fentebbi cikkünkben írtunk.
(Kép: Flickr/Alachua County)