A jövő a 'zöld szakmáké', ez a 6 pedig hamarosan különösen felkapott lehet

2020 / 02 / 08 / Perei Dóra
A jövő a 'zöld szakmáké', ez a 6 pedig hamarosan különösen felkapott lehet
Egy ideje már sejthetjük, új korszak köszöntött be a gazdaságban és társadalmunkban, melyben kiemelkedő szerep jut a fenntarthatóságnak. Mindez persze érinti a foglalkoztatást is, merthogy előrejelzések szerint az előttünk álló évtizedben mintegy tizennyolc millió zöld állás születhet. Egyelőre azonban csak kapkodjuk a fejünket, és próbáljuk kitalálni, mivel foglalkozik egy mesterséges húskészítő, egy napelem-mérnök, egy zöld építész és dizájner, vagy egy vízlábnyom menedzser.

Mesterséges húskészítő

Ha a Mosa Meat tervei megvalósulnak, 2021-ben már éttermekben is találkozhatunk a laboratóriumi körülmények közt 'nevelt' hússal, melynek fejlesztésén 2013 óta dolgoznak maastrichti kutatók. A szakemberek áttetsző műanyag csészékben, speciális tápoldatban növesztik azt a több milliárd izomsejtet, melynek végeredményeként megkapják a jól ismert húspogácsát. A cég közleménye szerint egyetlen mintavétel sejtjeiből ráadásul akár nyolcvanezer hamburgerhez elegendő húst gyárthatnak.

A valódi kihívást természetesen az jelenti, hogy produktumuk kinézetre, érzésre és ízre is hasonlítson a valódi húshoz. A lombikhús készítők munkája azonban kétségkívül fontos lesz, tekintve, hogy környezetvédők szerint a világ egyre növekvő húsigényét nem lehet fenntarthatóan kielégíteni, mivel a húsok előállítása sokkal nagyobb forrásokat igényel, mint a növényi alapú fehérjéké. A marhák mindemellett nagy mennyiségű üvegházhatású gázt bocsátanak ki, ami hozzájárul a globális felmelegedéshez.

Napelemmérnök

Az Európai Bizottság jelentése szerint a napelem és a fotovoltaikus rendszerek előállítása megduplázódott az elmúlt évtizedben, a megnövekedett igények kielégítése pedig kellő szakértelmet kíván. Hozzátették: bár a napelemek előállítási költségeit továbbra is csökkenteni, míg hatékonyságukat növelni kell, hamarosan ugyanis elsődleges áramforrássá válhat. Európai szinten jelenleg Németország vezet a napelemmérnök foglalkoztatásban (negyvenezer fővel), ami nem meglepő, hiszen az ország adja a világ összes napelem-energiájának harminc százalékát. Az USA és Japán ugyancsak jelentős napenergia-hasznosítónak számít, illetve a fejlődő országok is egyre nagyobb tendenciát mutatnak, igaz, ott régiónként jelentős változások vannak.

Zöld építészek és dizájnerek

A zöldesített lakó- és irodaépületek iránti kereslet ugyancsak egyre nagyobb, kiváltképp a nagyvárosokban, ahol napi szintű problémát jelent a szmog. A zöld-építészek és dizájnerek dolga új és érdekes megoldások kitalálása, majd megvalósítása. Ám ahhoz, hogy egy épület valóban zöld legyen, korántsem elég a megfelelő stílusválasztás: környezettudatosságuk szintje szerint az egyes zöld épületeket minősítési rendszerek szerint osztályozzák, a két legismertebb és nemzetközileg elterjedt az angol BREEAM, valamint az amerikai LEED.


Manuel Gea González Kórház.

Mindkettő hasonlóan működik, melyekben kategóriákra osztották a környezettudatossági stratégiákat, vagyis a fenntartható helyszínt, a hatékony vízgazdálkodást, az energiahatékonyságot és károsanyag-kibocsátást, az anyaghasználatot és erőforrásokat, a belső környezeti minőséget, illetve az innovációt. A legtöbb zöld épület jelenleg Mexikóban, Kínában és Dubai-ban található: előbbiben furcsa látványosság a Manuel Gea Gonzalez Kórház, melynek kialakítása révén annyi szmogot elnyel, amennyit ezer autó termel egy nap alatt. Hamarosan pedig remélhetőleg még több hasonló létesítmény épülhet szerte a világban.

Vízlábnyom menedzser

A vízlábnyom menedzserek feladata egy adott vállalat vízfogyasztásának folyamatos monitorozása, emellett a termékek vagy szolgáltatások leghatékonyabb megvalósítása vízfelhasználásuk szempontjából. És ha már a víznél tartunk, az óceáni víztisztító-feltalálók növekvő szerepe is hozzátartozik a fenntartható világhoz, hiszen az eddigi erőfeszítések ellenére is még rengeteg helyen úszó szemétszigeteket találunk tiszta víz helyett.

Szélerőmű-karbantartó

Az Európai Szélenergia Szövetség 2011-es jelentése alapján akkoriban az EU teljes áramellátásának 6,3 százalékát szélenergiából nyerték, az IEA 2018-as World Energy Outlook című kiadványa szerint azonban a szélenergia-felhasználás a 2020-as évek elejére megelőzi a szenet, majd 2027-ben a földgázt és a nukleáris energiát is, mivel az elmúlt évtizedben a turbinák teljesítménye, magasságuk, rotorátmérőjük és hatékonyságuk folyamatosan nőtt, ez a trend pedig a jövőben is folytatódik. Magyarán nagy szükségét vesszük a hozzáértő szakembereknek.

Tetőtéri zöldségtermelők

Míg Magyarországon jelenleg kevésbé, ezzel szemben New York-ban jó ideje virágzik a tetőkerti zöldségtermesztés: a Brooklyn Grange például 2010-ben telepítette első zöld gazdaságát, mára pedig hálózattá nőtte ki magát, hiszen több épület tetejére pazar tetőkertet építettek és harminchatezer kilogrammnál is több zöldséget termesztettek. A kertek egyúttal edukációs célt is szolgálnak, a gazdaságok dolgozói ugyanis mostanra körülbelül ötvenezer közép- és főiskolás diákkal megismertették a kertészkedés alapjait. A tervezők ily módon is igyekeznek hozzájárulni a város zöldítéséhez.

Ha az első telepeseket toboroznák épp a Marsra, jelentkeznél?
23% Igen, azonnal! Óriási dolog lenne, szeretnék a történelem részévé válni!
16% Megvárnám, amíg az első 10 000 ember túlél 1 évet, és a második körre csatlakoznék!
21% Most még nem, de még a mi életünkben ez reális kérdés lesz, és lehet, hogy 30 év múlva már mennék majd...
40% Biztos, hogy nem! Én oltom majd le a lámpát a Földön, soha nem hagynám itt ezt a bolygót!

(Fotó: Inhabitat, Unsplash, Akhdir)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.