A jövő háborúja a valóságban - megjelentek a robotkutyák az orosz-ukrán háborúban

2024 / 09 / 30 / Bobák Zsófia
A jövő háborúja a valóságban - megjelentek a robotkutyák az orosz-ukrán háborúban
A londoni székhelyű Brit Alliance kínai robotkutyákat alakít át és bocsát a katonaság rendelkezésésre. A robotok többek között Donbasz régióban végeznek felderítő munkát.

Az orosz-ukrán háborúban a kezdetektől fogva nagyban támaszkodtak a dróntechnológiára a harcoló felek, amelyet különféle célokra alkalmaznak: távolról irányítható vagy félig meddig automatizált légi eszközökkel oldják meg az utánpótlást nehezen hozzáférhető területeken vagy segítik a földi tűzerőt a magasból. Az ukránok Vampire drónjai az elmúlt időkben különösen nagy figyelmet kaptak, még a Baba Jaga, azaz vasorrú bába becenév is rájuk ragadt a népmesékből ismerős boszorkány után. A hat rotorral felszerelt, több mint 10 kilogramm teherbírású Vampire drónokat főként sötétedés után vetik be, mivel a hőkamerás vagy infravörös berendezéseiknek köszönhetően éjszakai megfigyelésre is alkalmasak és ilyenkor nagyobb feltűnés nélkül tudják megközelíteni az ellenséget. Az eszközöket eredetileg mezőgazdasági munkákhoz használták, ezekkel végezték a földek öntözését és műtrágyázását, de a háború igényeihez igazodva átalakították őket harci gépekké.

A drónok működéséről most újabb felvételek láttak napvilágot, amelyeken a légi járművek robotkutyákat emelnek a magasba, majd engednek el a felszín közelében, hogy a robotok azután gyorsan talpraállva szolgálatra készen folytassák útjukat. A művelet egyelőre tesztnek tűnik, de annyi bizonyos, hogy a robotkutyák célbajuttatására ideális platformot jelentenek a drónok, amelyek bármilyen nehéz terepre el tudják szállítani a négylábú egységeket. Ukrajna többféle robotkutyát vet be a harcok során, de nagy részüket a londoni székhelyű Brit Alliance vállalat biztosítja, amelynek BAD-2 elnevezésű robotjai a kínai Deep Robotics modelljeinek továbbfejlesztett változatait takarják. Az alapot új szoftverekkel, adatközvetítő rendszerekkel és SIGINT (Signal Intelligence) rendszerrel látták el, amelyekkel a gépek "nagy teljesítményű felderítő platformmá" alakultak biztonságos kommunikációt és adatgyűjtési lehetőséget nyújtva a katonák számára a Brit Alliance elmondása szerint.

A vállalat honlapján szintén közzétettek egy képet a BAD-2-t szállító drónról és azt is felfedték, hogy az Ukrajnával való együttműködés keretében folyamatosan fejlesztik a robotokat és kiterjesztik a működési körüket. A távoli irányítással üzemelő robotkutyákról először augusztusban adott hírt az ukrán hadsereg szárazföldi hadereje egy, a Telegramon megosztott posztban, ami alapján a 28. gépesített dandárjának kötelékét erősítették a négylábú egységekkel. A Kyiv Post szerint egy-egy Brit Alliance robot 9000 dollárba, vagyis több mint hárommillió forintba kerül az ukrán hadsereg számára. Az ukrán Védelmi Minisztérium X-en megjelent augusztusi bejegyzésében a dandár vezetője úgy nyilatkozott, hogy "minden egységnek rendelkeznie kellene egy-egy ilyen kutyával", eszerint a katonaság elégedett a szárazföldi drónoknak is nevezett robotok hatékonyságával.

A robotkutyák háborúban való aktív bevetése újszerű megoldást képvisel a harci stratégiában, de valójában nem meglepő lépés, hiszen a négylábú gépeket eredetileg is katonai célokra fejlesztették és manapság egyre gyakrabban alkalmazzák rendfenntartási feladatokra, adatgyűjtésre, ellenőrzési vagy akár karbantartási munkákra, vagyis olyan munkakörökben, ahol a mindenféle terepen könnyen közlekedő robotok átvehetik az emberektől a monoton, esetleg kockázatos feladatokat. Háborús környezeten kívül, a hétköznapokban is volt már rá példa, hogy a rendőrök robotkutyák segítségével fogtak el bűnözőket, de egyelőre a robotok felfegyverzésétől (legalábbis városi környezetben) még tartózkodnak és a legtöbb robotgyártó cég sem támogatja ezt az irányt a gépek felhasználása terén.

(Fotó: Brit Alliance, ukrán Védelmi Minisztérium)

Egyre valószínűbb, hogy robotkutyák vívhatják a jövő csatáit A gyártók és szervezetek tiltakozása ellenére egyre több helyen fegyverzik fel a négylábú robotokat, többek között Kína is bemutatta (újra), hogyan működik egy robotkutya-katona.


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
A mesterséges intelligencia keresztapja kapta a fizikai Nobel-díjat
A mesterséges intelligencia keresztapja kapta a fizikai Nobel-díjat
Geoffrey Hinton kísérleti pszichológusként végzett, ám több mint ötven éve foglalkozik a neurális hálózatokkal.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.