A jövő mezőgazdasága a biodiverzitás szigetek köré épülhet

2021 / 07 / 31 / Justin Viktor
A jövő mezőgazdasága a biodiverzitás szigetek köré épülhet
Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont munkatársai kísérleti biodiverzitás-szigeteket, a természetes helyi vegetációt mintázó vadvirágos réteket hoztak létre a kiskunsági Solt–Dunavecse térségében található több szántóföldön. A kutatók szerint az élővilág sokféleségének helyreállítása nagyobb élelmiszer-biztonságot eredményez, és az élővilág is nyer vele.

Tavaly indult program

Magyarországon tavaly hoztak létre először ilyen biodiverzitás-szigeteket, melyekkel a kutatók az intenzív mezőgazdasági termelés jelentős biodiverzitást csökkentő hatását igyekeznek ellensúlyozni, és arról is gyűjtenek adatokat, hogy az élővilág sokféleségének helyreállítása a szántóföldeken hogyan támogathatja az agráriumot.

„A Kiskunságot uraló jelenlegi táj a szántó, amely egyfajta biodiverzitás-sivatag” - mondta el Báldi András, az Ökológiai és Botanikai Intézetben (ÖBI) működő Lendület Ökoszisztéma-szolgáltatás Kutatócsoport vezetője. A szántókat a hatékonyabb élelmiszer-termelés érdekében intenzíven kezelik, és a növényfajok számát korlátozzák. A biológiai sokféleség megőrzése és helyreállítása csal a legutóbbi időben vált a mezőgazdasági és természetvédelmi stratégiák részévé.

„Engednünk kell, hogy a természet is megtalálja a maga helyét a mezőgazdasági tájban, hiszen a természetközeli élőhelyek számos funkciója hasznos az agrárium számára is. Ilyen szolgáltatás például a beporzás. Fontos tudni, hogy a beporzórovarok életben maradásához szükség van a természetes növényekre is, ahogy a kártevők elleni biológiai védekezést biztosító ragadozókra és parazitákra is. Ezek a szolgáltatások újrateremthetők az úgynevezett biodiverzitás-szigetek létesítésével” - tette hozzá Báldi András.

A meglévő gyakorlat fejlesztése

A mezőgazdasági gyakorlatban már eddig is előfordult, hogy keskeny, három-hat méteres virágos vagy esetleg bevetetlen sávokat hagytak szabadon, az ökológus szerint azonban ez nem elegendő a biológiai sokféleség megőrzéséhez. Az új kísérletben a kutatók nagy, fél hektáros foltokat hoztak létre a rendelkezésükre bocsátott parcellákon, melyre 32 növényfaj magjait ültették el. A mix főképp a Duna–Tisza közén őshonos vadvirágok magjait tartalmazta, melyeknek virágzása kora tavasztól késő őszig zajlik, a teljes vegetációs időszakban. A biodiverzitás-szigeteken így mindig nyílik virág.

„Sok más faj mellett zsályát, szegfűt és búzavirágot is ültettünk. Ettől azt várjuk, hogy ott, ahol eddig a termesztett növények uralták a tájat, sokszínű vadvirágos parcella alakul ki. Arra számítunk, hogy az ültetett fajok mellé sok más növény is be fog települni, emellett a parcella tele lesz méhekkel, lepkékkel (ezek már most is láthatók). Később pedig tüzetesen felmérjük mindazon rovarfajok előfordulását, amelyek a biológiai növényvédelem szempontjából fontosak. Várakozásaink szerint tehát hamarosan tömegesen fognak itt megjelenni a Kiskunságra jellemző élőlények, és élvezni fogják e zavartalan élőhelyet” - summázta Báldi András.

(Forrás: MTI Kép: ELKH)

Ez is érdekelhet:

Felfedezték mitől követnek el gyakran öngyilkosságot az újonnan ültetett fák Az ültetési kísérletek feltártak valamit, amit már talán sokan megtapasztaltunk, és az élet és halál közötti különbséget jelenthetik a növényeink számára.

Hatalmas szárazföldi lazacfarm épülhet Zalaegerszegen A koncepció zöld, környezetbarát, egészséges, nincs tíz éves de viharsebesen terjed, noha az elején bolondnak nézték azt aki ebbe belevágott. Senki sem akarta elhinni, hogy a lazactenyésztés a szárazföldön is pénzügyileg életképessé válhat. Mégis ez történt, és nemsokára nyílik az első hazai telep.

A növénytermesztés valamiért életképtelen támogatás nélkül Európában, kivéve, ha biotermelésről van szó A magyar kormány is támogatja az ökológiai gazdálkodás brüsszeli terveit, hogy fejlesszük ezt a fontos területet. Az uniós stratégiát forrásokkal és a támogatásokhoz kapcsolódó jogszabályi környezet megteremtésével erősítik.


 


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.