Felfedezték mitől követnek el gyakran öngyilkosságot az újonnan ültetett fák

2021 / 07 / 25 / Justin Viktor
Felfedezték mitől követnek el gyakran öngyilkosságot az újonnan ültetett fák
Az ültetési kísérletek feltártak valamit, amit már talán sokan megtapasztaltunk, és az élet és halál közötti különbséget jelenthetik a növényeink számára.

A derékszög az új ív

Egy olyan korban, amikor minden lekerekített és Steve Jobs egy komplett üzleti világbirodalmat épített fel a 90 fokos sarkok lekerekítésére, valamint a kínai Feng-Shui szerint az egyenes vonalak egyenesen a természet rendje elleni bűnnek számítanak szinte hihetetlen dolog derült ki. 

A dolog nyitja a fák számára kiásott gödrök pontos alakja. A kutatások azt mutatják, hogy a négyzet alakú lyukak arra ösztönzik a gyökereket, hogy a kiásott gödör területét elhagyva az őshonos talajba is bemerészkedjenek.

A kerek lyukak kifejezetten veszélyeztetik a frissen elültetett fákat és egyéb növényeket. James Wong botanikus szerint a szögletes lyukak arra ösztönzik a gyökereket, hogy mindenütt átmerészkedjenek az őshonos talajba, míg a kerek lyukak arra ösztönzik őket, hogy spirális vonalban szoros hurkokat növesszenek körbe körbe a lyuk fala mentén.

Elcsúszott átültetésnél gyakori

Ilyen gyökérszerkezettel bárki találkozhatott már, aki életében valaha átültetett egy olyan nagyobb méretű növényt az otthonában, ami már kinőtte a cserepét vagy kaspóját. Jellegzetes és nagyon hétköznapi látvány ez a sűrűn hurkolódó, szoros és vastag gyökérspirál, ami egy idő után már teljesen kitölti a cserepet, és ha nem ültetünk, a növény gyakorlatilag az összes helyet elfoglalja a gyökereivel, a földnek már nem is marad semmi.

A kerek lyukakba ültetett fák eleinte virágzónak tűnhetnek, mondta el Wong a The Guardian-nak. De néhány hét leforgása alatt sokuk éhezni kezd és elpusztulhat. Ez azért van, mert a facsemete könnyedén meggyökerezik a laza, termékeny talajban, amivel feltöltöttük a lyukat amibe került.

De amikor a gödör kerületén a kemény, tömör talajhoz érnek a gyökerei, inkább elfordulnak és henger alakú képződményt formálnak, mintha csak egy edényben lennének.

További tanácsok

"Amint a gyökérzet beérik, az elemei megvastagodnak és kemény gyűrűvé keményednek, létrehozva egy föld alatt található övet, mellyel a fa gyakorlatilag megfojtja saját magát, és akár a pusztulását is eredményezheti" - írta Wong.

Ha azonban egyszerűen négyzet alakú lyukat ásunk, ezzel megakadályozhatjuk a spirálozó gyökerek által elkövetett öngyilkosságot. "Amikor beleütköznek a négyzet alakú lyuk szoros, 90 fokos szöget bezáró sarkába, ez nem váltja ki belőlük a spirál létrehozását, hanem kitörnek az ültetési lyukból, hogy gyarmatosítsák az őshonos talajt" - summázta az eredményeket Wong.

A kísérletek szerint a négyzet alakú felgyorsíthatják a fák telepítését, és az így ültetett példányok jobban ellenállnak a környezeti kihívásoknak, például az aszálynak. A „konténerhatás” csökkentése és a siker esélyeinek javítása érdekében Wong azt is megemlítette, hogy hagyjuk ki nyugodtan a komposztban és műtrágyában gazdag talajt, ehelyett azzal a földdel töltve ki a talajt, melyet kiástunk. Ez azt a jelet küldi a fának, hogy a gyökerek a tápanyagok után kutatva mélyebben és szélesebb körben terjeszkedjenek, ahelyett, hogy csomósodnának.

(Forrás: Guardian Kép: Unsplash)

Ez is érdekelhet:

Komplett erdőket ültet a roboterdész, a meglévőket pedig karbantartja Az észt Tartu Egyetem és a Milrem Robotics összefogásával két különböző autonóm faültető roboterdészt hoztak létre, melyek naponta rengeteg fát képesek elültetni, teljesen önállóan dolgozva a terepen.

A világ legjobb ötletei #3 Hét hektáros ingyenes élelmiszer-erdő Atlantában Atlantának hatalmas használaton kívüli földterületei vannak, a városi tanács pedig jóváhagyta, hogy ezeket a megüresedett földeket Georgia állam első élelmiszer erdejévé változtassák.

Átlátszó fa helyettesítheti az üveget az építőiparban Egy ideje folynak már a kísérletek egy átlátszó, fényáteresztő anyag létrehozására fából. Ha sikerülne ilyen feldolgozott faterméket létrehozni akkor akár ablaküveg helyett is gyárthatnának belőle nyílászárókat.


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.