Az EU 2030-ra a mezőgazdasági területek legalább negyedén szeretne ökológiai gazdálkodást látni, amihez a termelők tömeges váltására lenne szükség. Dr. Roszík Péter, a Magyar Biokultúra Szövetség alelnöke, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. (a magyarországi ökológiai gazdálkodók 90 százalékát minősítő egyetlen hazai tulajdonú ellenőrző és tanúsító szervezet) ügyvezetője szerint most jött el az a pillanat, amikor ehhez minden feltétel összeállt.
A biológiai termesztést számos pályázati forrás támogatja és a jövőben érkező felhívásoknál is előny lesz, ha a pályázó tanúsított ökológiai gazdálkodó, vagy vállalja az ökológiai minősítés megszerzését.
A kereslet természetesen adott, hiszen az egészséges bio-terményeket sokan keresik, ugyanakkor ez meglehetősen árfüggő, hiszen az így termesztett zöldség és gyümölcs másfélszer vagy akár kétszer annyiba is kerülhet, mint a hagyományos úton előállított termékeké.
A Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. mindenesetre egy ellenőrzési és minősítési rendszert is létrehozott az átállás ösztönzéséhez, és szaktanácsadók is rendelkezésre állnak. Az ökológiai gazdálkodás minősítési rendszere egy nemzetközileg elfogadott sztenderdekre alapozott, komplex feltételrendszer. A megfelelést minősítő tanúsítvány igazolja, amit a rendszeres ellenőrzések és az ezekre épülő tanúsítási folyamatok során meg is kell erősíteni.
Ma Magyarországon és a többi uniós tagállamokban a növénytermesztés támogatások nélkül gyakorlatilag nem képes hasznot termelni.
A biogazdaságok ugyanakkor képesek rá, és versenyképesebbek is. Ráadásul az EU-ban a biogazdálkodók támogatásai meghaladják a hagyományos módszerekkel művelt területekre fizetett összegeket.
Ha egy gazdálkodó tartja magát a meghatározott előírásokhoz, akkor garantálható, hogy a termények termésátlaga és külső megjelenése is megfelelő lesz, a tápérték pedig felülmúlja a hagyományos eljárásokkal elérhetőt, és ráadásul sem növényvédőszer sem antibiotikum sem műtrágya vagy más káros maradvány nem lesz fellelhető a terményekben. Összefoglalva: az ökológiai gazdálkodás környezetterhelése, a dolgozók egészségügyi kockázataival együtt jelentősen csökkenhet.
(Forrás: MTI Kép: Unsplash)