A jövőbeli terápiákat a testben közlekedő dupla motoros nanobotok oldhatják meg

2023 / 05 / 07 / Bobák Zsófia
A jövőbeli terápiákat a testben közlekedő dupla motoros nanobotok oldhatják meg
A kutatók a gyomor-bélrendszeri megbetegedések gyógyításában alkalmazható robotokat fejlesztettek, amelyek kettős biomotorral működnek.

A sci-fi történetek visszatérő eleme az embereket invazív beavatkozások nélkül gyógyító nano-, vagy mikrobotok alkalmazása, amelyek a testben önmagukat navigálva haladnak, hogy a megfelelő helyen gyógyszerek kiengedésével vagy akár bizonyos orvosi műveletek elvégzésével oldják meg a betegek kezelését, elavulttá és szükségtelenné téve a nagyobb operációkat. A valóságban egyelőre még nem tart ott ezeknek az apró robotoknak a fejlesztése, hogy ténylegesen átvegyék a sebészek szerepét, de a kísérletek során már számos esetben sikerült egyszerűbb procedúrák kivitelezésére alkalmas nanobotokat alkotni, amelyek valamilyen módon eljuttathatóak az egészségügyi probléma forrásához a testen belül.

Ezek a robotok, elnevezésük ellenére, nem hasonlítanak azokra a gyakran fém alkatrészekből készült bonyolult gépekre, amelyeket például ipari környezetben használnak vagy humanoid formában végzik munkájukat és helyettesítik az embereket bizonyos munkakörökben - a nano-, és mikrobotok rendkívül egyszerű felépítésűek, biokompatibilis anyagokból állnak és általában külső hatásra mozognak csak. Ezt hatást a leggyakrabban mágneses mező generálásával váltják ki a kutatók, de ha a nanobotok anyaga hőre érzékeny, akkor a környezet hőmérsékletének vagy más esetekben a pH-értéknek a változtatása is lehetővé teszi az irányítást.

Az eszközök alkalmazásának nagy előnye, hogy miniatűr méretük miatt olyan helyekre is bejutnak, amit más módszerekkel nehéz megközelíteni,

emellett precízebb módon tudják a hatóanyagokat a célhelyszínre szállítani, mint ahogy az injekcióval vagy szájon át bevehető gyógyszerekkel lehetséges.

A Kínai Tudományos Akadémia SIAT részlegének (Shenzhen Institute of Advanced Technology) kutatói a nanorobotok újabb generációs változatát hozták létre, ami saját meghajtással rendelkezik és dupla "biomotorral" hajtja magát előre a testben, így önálló működésre és navigációra képes. Az eszköz alapját egy élesztősejteket tartalmazó mikrokapszula adja, amit gyulladás elleni nanorészecskékbe burkoltak és glükózból készült összetevőket integráltak rá. Egy bizonyos glükózszintű környezetben a nanobot egyik felén az enzimek beindítják a glükóz bontását és ez a folyamat mozgásba hozza a kapszulát. A test belsejében a robotok képesek átjutni a bélnyálkahártyán és elérni annak a gyulladásnak a kiindulópontjához, ahová az általuk szállított hatóanyagokat kell eljuttatniuk.

A másik "biomotort" a kutatók leírása szerint a makrofág fehérvérsejtek képviselik és ez a típusú meghajtás a kemotaktikus citokinek által vezérelve automatikusan a gyulladás helyszínére irányítja a nanobotokat.

"Ezzel a folyamattal pontosan lehet szállítani a hatóanyagokat több biológiai gáton át a betegségek távoli, mélyen elhelyezkedő színhelyeire is."

- írja a SIAT a tanulmányról szóló beszámolóban.

A kutatók szerint az élesztőből készült eszközökkel a bél gyulladásos betegségeinek kezelése nemcsak hatékonyabb, hanem biztonságosabb is és az egérkísérletek során eredményesen működött a módszer. A fertőzés helyén a vizsgálatok szerint a nanobotok hatóanyagai jelentős mértékben enyhítették a gyulladás szintjét, így, amennyiben emberi szervezetben is sikerülne ugyanilyen jó hatást elérni, akár a jelenleg alkalmazott módszerek alternatíváját is jelentheti az új technológia.

(Fotó: SIAT)

Az agyunkba juttatott nanorobotokkal egyszer talán a teljes tudatunkat lementhetjük és átélhetjük mások érzéseit De előtte még gyógyíthatóvá tehetünk velük olyan súlyos betegségeket, mint az Alzheimer- és a Parkinson-kór vagy akár a poszttraumás stressz szindróma - mondja Nuno Martins, az UC Berkeley kutatója, akivel a Brain Bar konferencián beszélgettünk az agy-számítógép interfészek jövőjéről.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Túrázóknak és a világvégére készülőknek is érdekes lehet a kínai Unihertz beszédes nevű mobilja, a Tank 3 Pro, amibe az óriási akkumulátor mellé még egy beépített projektor is belefért.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.