A projekt a DARPA Atmospheric Water Extraction (AWE) program keretében valósulhat meg, melynek során a DARPA tizennégymillió amerikai dollárral támogatja a GE Research kutatóit egy olyan rendszer kifejlesztésében, amely a levegőből iható vizet hoz létre. A tervek szerint a berendezés naponta százötven katonának juttatna megfelelő mennyiséget, a készülék kialakítását és méretét pedig úgy tervezték, hogy az könnyen szállítható legyen.
David Moore, a GE Research projektvezetője szerint a víz szállításával járó logisztikai költségek a várnál jóval magasabbak, ami - különösen a veszélyes háborús övezetekben - komoly veszteségeket okoz. Az új berendezés azonban egy könnyen szállítható, kompakt eszköz, amely hatékonyan lecsapolja a vizet a levegőből.
Ezzel egyszerre menthetnek életeket, és könnyíthetnek a fegyveres erők logisztikai és pénzügyi terhein.
A GE beszámolója szerint a hadsereghez kapcsolódó vízszállítás logisztikai költsége a Védelmi Minisztérium költségvetésének egyharmadát teszi ki. A GE csapata felhasználja a hőcserélők fejlesztése során szerzett tapasztalatait és tudását az űrkutatásban és energiatermelésben. A rendszer a szorbens anyagok kinyerésére (gőzök elválasztása) támaszkodik, amilyen a levegőben található víz is. Az AM fém hőcserélő hőt von ki a szorbens anyagokon keresztül, ezáltal a víz kondenzált (iható formában) szabadul fel.
A fent említett szorbens anyagok kinyerésének fejlesztése egyébiránt a UC Berkeley szakembereihez köthető, akik az anyagok elválasztására irányuló munkálatokat a Dél-Alabama Egyetemen végzik, ahol lemodellezik majd többek között a tömegátadást, valamint megmérik az abszorpciós folyamat kinetikáját. Jelenleg egyszerre több kutatás is zajlik ezen a területen, a 3D nyomtatás pedig egy lehetséges mód, ami meg is valósítja ezt a technológiát.
(Fotó: