Ilyen ország az Indiától délre található Maldív-szigetek is, amely összterületét tekintve a világ legalacsonyabban fekvő országa, hiszen területének több mint nyolcvan százaléka kevesebb, mint egy méterrel fekszik a tengerszint felett. Az 1192 szigetből és néhány atollból álló ország emiatt rendkívül kiszolgáltatott a klímaváltozás hatásainak, a NASA Earth Observatory szerint a pesszimista forgatókönyvek alapján a szigetek már 2050-re lakhatatlanná válhatnak. A szigetország kormánya eddig főleg szárazföldi területek felvásárlásával valamint mesterséges szigetek létesítésével igyekezett megoldást találni a problémára, március 14-én viszont egy minden eddiginél ambiciózusabb tervet jelentettek be, aminek a kivitelezése már jövőre megkezdődhet.
A szigetország ugyanis egy komplett úszó várost készül felépíteni közvetlenül az ország fővárosa, Malé mellett, amely kétszáz hektáros területével a legnagyobb ilyen beruházás lesz a világon. A holland Dutch Docklands építészcég tervei alapján megvalósuló város hatszögletű, fentről nézve korallra emlékeztető elemekből épül majd fel, amelyek a várost körbevevő, hullámtörőként is funkcionáló szigetekhez kapcsolódnak.
A városban a több ezer lakóépület mellett lesznek boltok, iskola és kórház is, egy átlagos, száz négyzetméteres lakás ára pedig 250 ezer dollártól, vagyis 75 millió forinttól fog indulni. Ebből arra következtethetnénk, hogy az úszó várost nem is annyira a helyi lakosságnak, mint inkább a Maldív-szigetekre nyaralni járó turistáknak szánják, de a projektről kiadott sajtóközlemény állítása szerint a cél, hogy a helyi, jellemzően halászatból élő családok is új otthonra leljenek az úszó városban. (Popular Mechanics)