A redmondi szoftvervállalat blogbejegyzése kanadai, francia, indiai, dél-koreai és amerikai célpontokról beszél, melyek közt oltóanyaggal és egyéb gyógymódokkal foglalkozó cégek vannak - többségében az előbbiek, melyeknek termékei a klinikai kutatások különböző fázisaiban járnak.
A Microsoft három csoportot nevez meg, mint a támadások elkövetőit: az általuk Strontiumnak nevezett oroszt, illetve a Zinc és a Cerium néven megfigyelt észak-koreait.
A kollektívák módszerei eltérőek: az oroszok kétféle metódust alkalmaznak, az úgynevezett "password spray"-t, amivel néhány népszerű jelszót próbálnak ki több felhasználónál egyszerre, illetve a "nyers erőt", amely egy-egy felhasználónál próbál ki rövid idő alatt rengeteg lehetséges jelszót. A Zinc és a Cerium ezzel szemben úgynevezett célzott phishing támadásokkal dolgozik, amelyekről korábban a Rakéta is beszámolt. Az észak-koreaiak hamis állásajánlatokkal vagy a WHO-nevében írt levelekkel találják meg a kutatókat, akik az e-mailekre kattintva, ha óvatlanok, kiadhatják a jelszavukat, felhasználónevüket a bűnözőknek. A Microsoft kiemeli: a támadások java sikertelenül végződik, amikor nem, akkor felajánlják a segítségüket a szervezeteknek.
A Micorosft összefogást sürget, hogy álljon ki az egészségügyi infrastruktúra védelme mellett a világ. Blogbejegyzésük emlékeztet, hogy korábban az Egyesült Államokban, Csehországban, Franciaországban, Spanyolországban és Thaiföldön is előfordultak támadások, sőt, Németországban halálos áldozata is volt egy kórházat ért cybertámadásnak. A cég elnöke, Brad Smith a Párizsi Békefórumon beszélt arról, hogy az ilyen bűncselekményeket nem tolerálhatja a nemzetközi közösség - korábban Oxfordban és Párizsban is elítélték az egészségügyet ért támadásokat kutatók és gyógyszercégek, és a Vöröskereszt is foglalkozott a témával. A Microsoft a közlemény szerint már 195, a világjárvány megfékezésén dolgozó szervezet 1,7 millió email fiókját felügyeli, és változatlanul várja hasonló szervezetek jelentkezését.
Magyar szerverről törték fel az amerikai ügynökség gépeit
Az otthonról dolgozókat vették célba orosz hackerek
A Twittert ért brutális hackertámadás háttere