Nemrég a Rakétán is beszámoltunk arról, hogy valaki hatvankilencmillió dollárt, vagyis több mint húszmilliárd forintot fizetett ötezer digitális illusztrációért, amiket bárki szabadon, ingyen letölthet az internetről. Az úgynevezett NFT-k (non-fungible tokenek) ugyanis lehetővé teszik, hogy az Ethereum blokkláncon tárolt tanúsítvánnyal "birtokoljunk" digitális alkotásokat, fájlokat. Úgy tűnik, az ilyen hírek már a világ legismertebb humoristáit is megmozgatják: a nyolcvanegy éves John Cleese, aki fél évszázada a Monty Python Repülő Cirkuszának egyik alapítója volt,
nem bírta ki, hogy ne csináljon hülyét az "über-gazdagokból".
A The Verge híre szerint Cleese fogta magát, és az iPad Próján lerajzolta a Brooklyn hidat, mellette néhány madárka és hal körvonalaival, majd fel is tette a művét az OpenSea portálra, ahol jelenleg harmincháromezer dollárt, vagyis több mint tízmillió forintot kínálnak érte. A humorista az akciót bejelentő videója mellé azt írta, hogy örülne, ha a Beeple művésznevű illusztrátorhoz hasonlóan ő is húszmilliárdot keresne az üzlettel. Meglátjuk, összejön-e az összeg az aukció végeként feltüntetett április másodikáig. Az alábbi illusztráció az aukcióra bocsátott remekművet ábrázolja:
Eközben a Twitter vezérigazgatója, Jack Dorsey már el is adta az első tweetjét. "Épp beállítom a twitterem", szól a bejegyzés, amiért egy blokklánc-cég vezérigazgatója közel hárommillió dollárt, vagyis körülbelül egymilliárd forintot fizetett. Dorsey az összeget azonnal Bitcoinra váltotta, majd átutalta egy, az afrikai szegényeket segítő kezdeményezésnek. Korábban már hasonlóan magas összegekért talált gazdára például Steve Aoki elektronikus zenész egy alkotása, de a Nyan-cat nevű internetes mémvideó "eredetije" is.
(Fotó: Getty Images Hungary, The Verge)