Erre kerestek, illetve találtak is megoldást amerikai kutatók, akik kifejlesztettek egy tésztát, ami főzés közben veszi fel végleges alakját, de alapjáraton olyan lapos, mintha ráültek volna. Az egész folyamat úgy néz ki, hogy a fejlesztők apró bevágásokat ejtettek a lapos tészta megfelelő helyein, ami lehetővé teszi, hogy az étel elnyerje végső formáját a forró vízben, legyen szó hullámos, masnis, csavart, kagyló, gyűrűs, vagy bármilyen egyéb tésztaformáról. Teng Zhang, a Syracuse Egyetem anyagkutatója, a projekt résztvevője szerint a vájatok helyén
a tészta egyik oldala jobban tágul, mint a másik, amitől az anyag hajlékony.
A kutatócsoport eleinte zselatin-cellulóz kompozitanyagokkal kísérletezett, hogy pontosan megértsék az alakváltozás miértjét, majd miután elég adatot gyűjtöttek, megpróbálkoztak az igazi tésztával. (A bevágások helyét laborkísérletekkel és számítógépes modelleket határozták meg). A megfelelő mintázat megtalálása után már csak be kellett állítani a gépet, hogy mindig azt nyomja bele a nyers tésztába.
A fejlesztők kétféle modellel kísérleteztek: egy párhuzamos bevágásokból álló rendszerrel, ami lehetővé teszi a precíz görbületek kialakítását, valamint egy sugárirányú rendszerrel, amellyel csúcsokat és sarkokat formálnak. A két profil kombinálásával számos különféle térbeli alakzat születhet. A csapat számára nem volt újdonság ez a fajta kísérlet, ugyanis régóta foglalkoznak a különböző anyagok, köztük az élelmiszerek alakváltásával. Elmondásuk szerint a tésztát illetően az volt a fő szempont, hogy lapos kiszerelésben sokkal kevesebb csomagolóanyagot igényel, ami nem mellékesen a szállítást is megkönnyíti. A kutatók becslése alapján a módszerrel a szükséges csomagolóanyag mennyisége minimum ötvenkilenc, de akár nyolcvanhat százalékkal csökkenthető.
(Fotó Gizmodo)