Ahogy a landolást bemutató cikkünkben írtuk, a Perseverance-t egy jetpack-szerű leszállóegység eresztette le a Mars felszínére húsz méteres magasságból, ami egy videót is készített a marsjáróról, miközben az éppen landolt. A felvételből a NASA egyelőre egy képet közölt, a teljes videó átküldésére várhatóan hétfőig kell várni.
A leszállóegységnek ez volt az utolsó teendője, hiszen miután elvégezte a dolgát, odébb repült és lezuhant, de a marsjáró azóta is szorgalmasan gyártja a képeket, amelyek közül az elsők már szintén megérkeztek a Földre.
Az egyiken a rover kerekei láthatóak, amely az egyik olyan dolog, amit jelentősen átterveztek a 2012-es Curiosityhez képest, hogy jobban ellenálljon a marsi talajnak. Ahogy leszállást megelőző élő közvetítésben elhangzott, bár elsőre guminak tűnhet, a Perseverance kerekei valójában alumíniumból készültek, amiket titán küllőkkel erősítettek meg.
A marsjáró kerekei mellett látható kövekről elmondták, hogy a lyukak arra utalnak, hogy vulkáni eredetű kőzet lehet, ugyanakkor az sem kizárt, hogy az fotón üledékes kőzeteket láthatunk, amelyek nem a vulkáni gázok, hanem a rajtuk átszűrődő víz miatt lyukacsosak.
A másik fotó a Perseverance tájékozódáshoz használt kamerájával készült, színes kép, amiből jól kirajzolódik a marsjáró környezete, a távolban pedig láthatóak a delta torkolat hatvan méter magas sziklái is.
A pénteki tájékoztatón Pauline Hwang, a misszió egyik vezetője elmondta, hogy a Perseverance tökéletes állapotban van. A marsjáró most ellenőrzi a rendszereit és a műszereit, valamint frissíti a szoftverét, hogy megkezdhesse az első feladatát, ami az Ingenuity helikopter próbarepülése lesz.
A marsjáró egyébként a bolygó körül keringő szondák segítségével közvetíti a képeket a Földre, amelyekkel egy 400 MHz hullámhosszon működő, ultramagas frekvenciájú antennával kommunikál, és nagyjából másodpercenként két megabit adatot tud továbbítani. A Perseverance-nak emellett két másik antennája is van, amelyekkel képes közvetlenül adatokat fogadni és küldeni a Földre, de ezek értelemszerűen sokkal lassabb adatátvitelt tesznek csak lehetővé, mint a szondák jóval nagyobb antennái.
(Fotó: NASA/JPL-Caltech)