2012 májusában és júniusában a NASA kutatói egy repülőgéppel nekiálltak üldözni a viharokat Colorado, Oklahoma és Texas felett, hogy vizsgálják a légkör áramlásait, és kémiai összetételét. Majdnem 10 évvel később pedig megszületett egy új tanulmány, amely az akkori adatokra épül, és arra a következtetésre jutott, hogy a látható villámlás nyomán nagy mennyiségben keletkeznek olyan anyagok, melyek a légkör tisztításáért felelősek.
Azt eddig is tudták, hogy a villámlás nyomán oxidálószerek jelennek meg az atmoszférában, arra viszont csak most jöttek rá, hogy ezen vegyületek keletkezett mennyisége rendkívül jelentős. Hogy néz ki maga a folyamat? A villámlás hatására nitrozocsoport ( – NO) keletkezik, amely aztán az atmoszférában ózont (O3) és két oxidálószert: hidroxilcsoportot (– OH) és HO2-csoportot hoz létre. Ez utóbbi oxidálószerek pedig azok a vegyületek, melyek az eddig feltétezetthez képest iszonyatos mennyiségben jelennek meg a látható villámlás hatására. Mindez azért fontos mert ezek az oxidálószerek aztán reakcióba lépnek a szennyező anyagokkal, például a metánnal, ami eztán vízben oldódóvá válik, és így már a csapadékkal kitisztul a légkörből. A számokra átültetve az OH és a HO2 molekulák a villámlás hatására a megfigyelt felhőkben akár sok ezrével is megjelenhettek billió részecskén belül. Kontextusba helyezve a megfigyelt OH-csoport legnagyobb mennyisége eddig csak pár molekula volt billió részecskére vetítve, míg a HO2-csoport esetén ez a szám 150 molekula volt szintén egybillió részecskét vizsgálva.
Az egyik kutató egyenesen úgy nyilatkozott, hogy annyira nem számítottak ilyen értékekre, hogy csak félretették a nyert adatokat, mert azok túl extrémnek tűntek. Későbbi laborvizsgálatok során azonban bebizonyosodott, hogy elektromosság hatására ezek az oxidálószerek valóban nagy mennyiségben jöhetnek létre, így a kísérletben nyert adatok is megerősítést nyertek. A kutatók szerint mindez azt is jelentheti, hogy a globális villámtevékenység az atmoszferikus hidroxilcsoport mennyiségének akár a 16 százalékáért is felelős lehet. Egyébként nagyon fontos megérteni, hogy a légköri összetételt a villámlás miként befolyásolja, mivel a klímaváltozás miatt a villámlás sűrűsödik.
(Kép: Pixabay)