Ahogy nemrég mi is megírtuk, több mint 60 alapítótaggal létrejött a Magyarországi Drón Koalíció (MDK), mely a 2017-ben megalakult Magyarországi 5G Koalíciót, és a 2019-ben létrejött Magyarországi Mesterséges Intelligencia Koalíciót követte a sorban.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter szerint a drónokban nagy gazdasági potenciál rejlik: az Európai Bizottság becslései szerint 20 év múlva több mint 100 ezer embert foglalkoztatnak majd a drónokkal összefüggő területeken, a gazdasági hatások pedig elérik vagy meghaladják majd a 10 milliárd eurót.
Olyan tanulmány is készült, mely szerint Magyarországnak 269 millió eurót (96,4 milliárd forint) hozhat a precíziós mezőgazdaság, az 5G-s hálózatok és a rájuk épülő mezőgazdasági megoldások terjedése ugyanis kiemelkedően nagy hozzáadott értéket képviselhet .
Az Analysis Mason által készített tanulmány szerint Magyarországon 2030-ig az 5G-s hálózatok 94 millió euró ráfordítást igényelnek majd, és ez termeli majd meg a 269 millió euró többletbevételt.
A tanulmány egyenesen azt állítja, hogy az agrárágazat számára az 5G jelenti a legnagyobb fejlődést, az okosgyártás (223 millió euró) és a helyhez kötött vezeték nélküli hálózatok (134 millió euró) előtt. Ha a mezőgazdasági fellendülés valóban bekövetkezik, az a ma még jelentős szakemberhiányt is csökkentheti.
Az 5G lehetővé teszi a korábbiaknál sokkal több gép és szenzor párhuzamos, gyors és megbízható vezeték nélküli kapcsolatát. Pontosabban és precízebben szabályozható lesz például a vízellátás, az öntözés során, a permetezés vagy az állatok takarmányozása. A valós idejű kommunikációt folytathatnak, azonnali állapotjelentéseket adva, ellentétben a ma gyakorlatnak számító napi egy vagy két alkalommal zajló adatszolgáltatással.
A drónok a növekvő számú invazív fajjal gyarapodó kártevők elleni is új eszközt jelenthetnek, az 5G hálózatok ernyője alatt elvégezhetik a termények permetezését, és jelezhetik, ha eljött a betakarítás ideje.
A mezőgazdaságban ezzel jelentkező bigdata hatalmas adathalmazát mesterséges intelligencia elemzi majd gépi tanulás segítségével, így a drónok megtanulhatják például felismerni a gyomnövényeket.
A hálózatok IoT szenzorai csökkentik majd a mezőgazdaság kicsocsátását, ahogy azt a svájci Agroscope kutatóközpontban megtapasztalták, ahol a talaj nedvességét, a termények növekedését, az időjárást, az állatok mozgását monitorozó érzékelők adatai alapján 10 százalékkal csökkentették a nitrogénalapú műtrágya felhasználását a terméshozam romlása nélkül. Az okos öntözési rendszerek emellett 5 százalékkal kevesebb vízfelhasználást tettek lehetővé.
(Forrás: MTI Kép: Pixabay)