A robot operációs rendszerek titkai

2021 / 05 / 05 / Justin Viktor
A robot operációs rendszerek titkai
Talán bele sem gondolunk, de a robotok "agya" illetve központi számítógépe sem működhet operációs rendszer nélkül, ami vezényli a perifériákkal történő kommunikációt, indításkor elvégzi a szükséges ellenőrzéseket és platformot biztosít a fejlesztőcsomagoknak, sok egyéb mellett. Talán nem nagy tévedés azt állítani, hogy kevesen tudjuk, mi fut a robotokon. Most kiderítjük.

Nyílt forráskód

Az adattudományban számos nyílt forráskódú szoftvert használnak, a legismertebbek a TensorFlow, a Keras, vagy a Microsoft Cognitive Toolkit, és persze a robotikában is találunk ilyen nyílt forráskódú eszközt, a beszédes nevű robot opreációs rendszer (ROS) képében. A szoftvert Stanfordban fejlesztette ki Keenan Wyrobek és Eric Berger a 2007 novemberében, és ma már több tízezer fejlesztő használja. Ahogy a ROS történetében olvasható:

"Túl sok időt vett el az összetett robotikai algoritmusok felépítéséhez szükséges szoftverinfrastruktúra újbóli megvalósítása ... és túl kevés idő maradt az intelligens robotikai programok létrehozására."

A fejlesztésbe később beszállt a Willow Garage robotikai kutatólaboratórium is. Az ABI Research adatai szerint 2024-re a világon található összes robot 55 százaléka tartalmaz majd ROS-on készült szoftvert.

Köztes szoftver 2.0

A ROS szigorúan véve persze nem operációs rendszer, hanem inkább egy sor robotikai middleware-nek nevezhető szoftveres keretrendszer, de a gyakorlatban számos OS funkciót is ellát. A szoftver mögött ma az Open Robotics alapítvány áll, Brian Gerkey  vezérigazgatóval és már egy ideje a ROS 2-t fejlesztik. A második verziót az eredeti platform biztonságának és valós idejű kommunikációs képességeinek hiányossága hívta életre, melyek miatt rosszul illeszkedett a nagy ipari automatizálási (IA) rendszerekhez.

Gerkey szerint az Open Robotics többek között azért fejlesztette ki a ROS 2-t, hogy lehetőség legyen több robotból álló csapatok vezérlésére, mivel erre nem volt szabványos megközelítés, de figyelembe vették a különböző gyártási környezeteknek való megfelelést is. A ROS sem tűnt el - ahogy már említettük, több tízezer fejlesztő használja - és a ROS 2 szoftverelemek természetesen képesek kommunikálni a ROS-t futtató rendszerekkel.

(Forrás: Techrepublic Kép: Unsplash, BD, Pixabay)

Ez is érdekelhet:

A brit hadsereg leszerel tízezer katonát, jönnek helyettük a robotok Az Egyesült Királyság hadserege 10 ezer katonával csökkenti a létszámát, hogy többet fektethessenek katonai robotokba, drónokba és egyéb high-tech harci eszközökbe, egy nagy átalakítás során.

Az autonóm Camello robotok szállíthatnak házhoz csomagokat és élelmiszert Szingapúrban A Szingapúr észak-keleti régiójában található Punggolban PPP együttműködés keretein belül zajlik az önálló robotfutárok használatának bevezető tesztelése a szingapúri lakosság rendelésre történő szállításainak alkalmával.

Komplett erdőket ültet a roboterdész, a meglévőket pedig karbantartja Az észt Tartu Egyetem és a Milrem Robotics összefogásával két különböző autonóm faültető roboterdészt hoztak létre, melyek naponta rengeteg fát képesek elültetni, teljesen önállóan dolgozva a terepen.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.