Az adattudományban számos nyílt forráskódú szoftvert használnak, a legismertebbek a TensorFlow, a Keras, vagy a Microsoft Cognitive Toolkit, és persze a robotikában is találunk ilyen nyílt forráskódú eszközt, a beszédes nevű robot opreációs rendszer (ROS) képében. A szoftvert Stanfordban fejlesztette ki Keenan Wyrobek és Eric Berger a 2007 novemberében, és ma már több tízezer fejlesztő használja. Ahogy a ROS történetében olvasható:
"Túl sok időt vett el az összetett robotikai algoritmusok felépítéséhez szükséges szoftverinfrastruktúra újbóli megvalósítása ... és túl kevés idő maradt az intelligens robotikai programok létrehozására."
A fejlesztésbe később beszállt a Willow Garage robotikai kutatólaboratórium is. Az ABI Research adatai szerint 2024-re a világon található összes robot 55 százaléka tartalmaz majd ROS-on készült szoftvert.
A ROS szigorúan véve persze nem operációs rendszer, hanem inkább egy sor robotikai middleware-nek nevezhető szoftveres keretrendszer, de a gyakorlatban számos OS funkciót is ellát. A szoftver mögött ma az Open Robotics alapítvány áll, Brian Gerkey vezérigazgatóval és már egy ideje a ROS 2-t fejlesztik. A második verziót az eredeti platform biztonságának és valós idejű kommunikációs képességeinek hiányossága hívta életre, melyek miatt rosszul illeszkedett a nagy ipari automatizálási (IA) rendszerekhez.
Gerkey szerint az Open Robotics többek között azért fejlesztette ki a ROS 2-t, hogy lehetőség legyen több robotból álló csapatok vezérlésére, mivel erre nem volt szabványos megközelítés, de figyelembe vették a különböző gyártási környezeteknek való megfelelést is. A ROS sem tűnt el - ahogy már említettük, több tízezer fejlesztő használja - és a ROS 2 szoftverelemek természetesen képesek kommunikálni a ROS-t futtató rendszerekkel.
(Forrás: Techrepublic Kép: Unsplash, BD, Pixabay)