A sivatag közepén épül síparadicsom Szaúd-Arábiában

2022 / 12 / 31 / Bobák Áron
A sivatag közepén épül síparadicsom Szaúd-Arábiában
Az eddig bejelentett tervek alapján nem túlzás azt állítani, hogy a NEOM minden idők leggrandiózusabb építészeti projektje.

A 2020 elején meghirdetett projekt eddig főként arról volt ismert, hogy ennek a keretében kezdték el építeni a The Line-t, ami tulajdonképpen egy 170 kilométer hosszú, egybefüggő felhőkarcoló lesz, amely a tervek szerint kilencmillió embernek fog otthon adni a közel-keleti országban. De ugyanígy a NEOM projekt keretében épül az a vízen lebegő város is, amiről alig néhány napja írtunk; ennek, vagyis az Oxagon Citynek az első üteme várhatóan már jövőre elkészül.

A szaúdi illetékesek most ha lehet, egy még ennél is valószerűtlenebb tervvel álltak elő, hiszen a napokban bejelentették, hogy Trojena néven felépítik a Közel-Kelet első síparadicsomát, amelyben 2029-ben már ázsiai téli játékokat készülnek rendezni. A terveket előkészítő Bechtel vállalat közleménye szerint az 57 négyzetkilométeren elterülő síparadicsomot az ország hegyvidéki részén fogják felépíteni, ahol 2600 méter magas hegycsúcsok is vannak, télen pedig a hőmérséklet nem ritkán nulla fok alá csökken. Az építkezés várhatóan 2026-ra fog befejeződni, 2030-ra pedig már évi ötmillió látogatóval számolnak.

A Trojena és maga a NEOM jól illeszkedik egy nagyobb projektbe, a 2016-ban meghirdetett Saudi Vision 2030-ba, amelynek célja, hogy a turizmus fellendítésével és a megújuló energiaforrások jobb kihasználásával az ország csökkentse a kőolajtól való függőségét. Az ugyanakkor kérdéses, hogy a nyugati turisták szemében mennyire lehet vonzó célpont a közel-keleti ország, hiszen az országban tapasztalható folyamatos emberi jogi jogsértések mellett a projekt megítélését az is erősen rontja, hogy annak fő támogatója, az ország koronahercege és miniszterelnöke, Mohammed bin Szalmán a rendelkezésre álló információk szerint 2018-ban személyesen adott parancsot a Washington Post újságírójának, Dzsamal Hasogdzsinak a meggyilkolására. Nem véletlen, hogy Szaúd-Arábia rendre az utolsók között kullog azokban a felmérésekben, amelyek az országok népszerűségét igyekeznek felmérni: a YouGov statisztikái alapján például a briteknek mindössze a 9%-a van jó véleménnyel az országról, amelynek a Gallup felmérésében is csak olyan államokat sikerült maga mögé utasítania, mint Afganisztán, Észak-Korea vagy Oroszország.

(Fotó: NEOM)

Neom, az újjövő városa Repülő autók, mesterséges holdak, holografikus tanárok, robotdinoszauruszok. A szaúdi koronaherceg az ezeregyéjszaka meséinél is érdekesebb dolgokról álmodik. Így fog kinézni a jövő?


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.