A Financial Times beszámolója szerint a Sony egyre inkább a robotmunkások alkalmazása felé hajlik az emberi munkaerő helyett a gyártás során, kezdve a televíziók készítésével. Kimio Maki, a cég elektronikai részlegének vezetője elmondta, a teljes körű automatizálást Malajziában vezetik majd be először a Sony egyik fő televíziókat gyártó üzemében, de később más területeken, a mobiltelefonok és kamerák előállítása során is egyre nagyobb mértékben használnának robotokat. Bár az automatizálás terjedése nem újkeletű jelenség, de amennyiben sikerül a cégnek a robotok segítségével elérnie a kitűzött célját, vagyis jelentős mértékben tudja csökkenteni a költségeket, a trend még inkább felgyorsulhat, nem csak a Sonynál, hanem a nyomdokaiba lépő vállalatok esetében is.
A tokiói székhelyű konglomerátum ugyanis nem kevés spórolást vár a lépéstől: az elképzelések szerint mintegy 70%-kal redukálhatják a kiadásokat a 2018-as állapotokhoz képest.
A gyártás robotizálása nem az egyetlen módszer, mellyel az automatizálást megvalósítja a cég, a digitalizáció is egyre fontosabb szerepet játszik, a mesterséges intelligencia segítségével fogják elemezni például az eladási számokat, hogy még jobban optimalizálják a gyártást. Bár a televízió eladások téren a vezető szerepet már 15 éve egyfolytában a Samsung nyeri el, de a Sony is az élmezőnybe tartozik, 2020-ban a harmadik legnagyobb piaci részesedést tudhatta magáénak a Samsung és az LG mögött, a digitalizáció pedig hozzájárulhat az előrelépéshez.
De nem a Sony az egyetlen elektronikai gyártó, amely hamarosan csökkenti az emberi munkásai számát, a Samsung már 2015-ben bejelentette, hogy az olcsó kínai munkaerő helyettesítésére készül robotok alkalmazásával, januárban pedig a Hyundai Roboticsszal kötöttek szerződést, amelynek értelmében egy olyan okos rendszert hoznak létre, amely az acélvázak előállítását automatizálja, így kiküszöbölve az emberi hibákat a folyamatból.
(Borítókép: Junko Kimura/Getty Images)
További cikkek a témában:
Jó reggelt, holnap van - és az Adidas bezár két robotgyárat
Pedig ők legalább nem a munkásoktól akartak szabadulni.
Magyarországon nyit gyártóüzemet a Lenovo
A világ egyik legnagyobb számítógépgyártójának ez lesz az első európai üzeme.
Már idén megkezdődhet az emberszerű robotok tömeggyártása
A világ leghíresebb robotjának, Sophiának hamarosan több ezer másolata áraszthatja el az otthonokat.