Már idén megkezdődhet az emberszerű robotok tömeggyártása

2021 / 01 / 26 / Bobák Áron
Már idén megkezdődhet az emberszerű robotok tömeggyártása
A világ leghíresebb robotjának, Sophiának hamarosan több ezer másolata áraszthatja el az otthonokat.

A Hanson Robotics 2016-ban hozta létre az emberekre megszólalásig hasonlító robotot, ami rövid idő alatt igazi világsztár lett. Sophia szerepelt többek között Jimmy Fallon The Tonight Show-jában és rengeteg másik beszélgetős műsorban, nem mellesleg pedig ő lett az első robot, ami állampolgárságot kapott - Szaúd-Arábiában. Sophia a sikerét nem kizárólag a megjelenésének köszönheti, hanem annak, hogy a mesterséges intelligenciának köszönhetően robothoz képest kiemelkedő kommunikációs képességekkel rendelkezik. A robotot a neurális hálózatok, a természetes nyelvi feldolgozási modell (NLP), a gépi érzékelés és az adaptív mozgásirányítás teszi mindennél emberszerűbbé, ezek segítségével pedig arra is képes, hogy felismerje az embereket, leolvassa az érzelmeket az arcukról és értelmezze a különböző gesztusaikat.

Többek között emiatt gondolja úgy David Hanson, a Hanson Robotics alapítója, hogy Sophia és a cég többi robotja készen áll a rivaldafényre. A robotok főtervezője szerint a járvány közepette egyre több mindent kell automatizálni, ebben pedig a robotok nagy segítségre lehetnek. "Sophia és a Hanson robotjai nagyon emberszerűek, ami hasznos lehet ezekben az időkben, amikor az emberek ilyen borzasztóan magányosak és el vannak vágva a társadalomtól" - nyilatkozta a Reutersnek David Hanson, aki szerint a robotjaik elsősorban arra lehetnek az emberiség hasznára, hogy a lezárások alatt társaságot nyújtsanak az egyedül élőknek, de később akár a légi közlekedésben vagy a kereskedelemben is használhatók lesznek.

Ahogy korábban több cikkben is beszámoltunk róla, a COVID-19 és az emiatt kialakult társadalmi távolságtartás valóban jelentősen felpörgette a robotizációt, legyen szó akár a helyiségek fertőtlenítéséről, akár a csomagszállításról, akár a kiszolgálásról és még számtalan más területről. Dr. Johan Hoorn, a Vrije Universiteit Amsterdam szociális robotikával foglalkozó professzora a Reutersnek ezzel kapcsolatban elmondta, hogy szerinte a járvány jelentősen felgyorsíthatja az ember-robot kapcsolatok fejlődését, ami nemsokára teljesen természetessé válhat. Vannak arra utaló jelek, hogy ez valóban így lesz, a Consumer Technology Association (CTA) júniusi felmérése például kimutatta, hogy az emberek sokkal elfogadóbbak lettek az automata szállítási technológiákkal, az drónos házhozszállításban úttörő szerepet játszó Wing vezérigazgatója pedig a decemberi Web Summiton arról számolt be, hogy egyre több cég veszi igénybe a szolgáltatásaikat.

David Hanson a robotjaikkal kapcsolatban sem árakról, sem pedig pontos dátumokról nem beszélt, így egyelőre csak annyit lehet tudni, hogy négyféle robotot terveznek gyártani, és a tervek szerint 2021 második felében már ezres nagyságrendben állítanák elő őket.

(Fotó: Mikhail Tereshchenko/TASS/Getty Images, Hanson Robotics)

További cikkek a témában:

Készül az első hollywoodi film, amiben egy valódi robot játssza a főszerepet Az egyelőre csak "b" címen futó projektet ráadásul nem is kis büdzséből, 70 millió dollárból forgatják.

Itt az ideje, hogy a valóságban is megalkossuk a robotika törvényeit, és már egész jól állunk vele Szabványosítható-e az etika úgy, mint a wifi? Ki a felelős érte, ha elüt az önvezető autó? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? A Budapesten rendezett Tudományos Világfórumon ezekre a kérdésekre is választ kaptunk.

Egy orosz cég megalkotta a tökéletesen élethű Arnold Schwarzenegger robotot, csak azzal nem számoltak, hogy még él az igazi A valódi Arnold Schwarzeneggernek nem igazán nyerte el a tetszését, hogy a beleegyezése nélkül készítettek belőle egy robotizált mellszobrot.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.