A szülők jelenthetik a legjobb 'ellenszert' a diákok Zoom-kifáradásra

2021 / 03 / 29 / Perei Dóra
A szülők jelenthetik a legjobb 'ellenszert' a diákok Zoom-kifáradásra
Ami egy évvel ezelőtt a járvány, és az országos lezárások kezdetekor még újdonság és sötétben tapogatózás volt, az mára már a középiskolások és az általános iskolások számára is ismerős terep: március nyolcadikától ugyanis ismét minden gyerek otthonról tanul. Az utóbbi egy év nagy részében a diákok mindennapjainak élettere a virtuális világ lett – de vajon mennyire fáradtak el ebben? Na és hogyan segíthetnek a szülők motivációjuk, érdeklődésük fenntartásában?

Bár sok játékos eszköz áll a tanárok rendelkezésére, melyek segítik a tananyag feldolgozását, megértését, attól még az online megtartott óra, a szemkontaktus és az azonnali visszacsatolási lehetőségének hiánya megterhelő lehet az agy számára, így komoly kihívást jelenthet a figyelem folyamatos fenntartása, a gyerekek bevonása és ösztönzése. Ezek nem csupán a pedagógusoknál okozhatnak frusztrációkat, hanem a diákok körében is.

Felerősödő szorongás

Sajnos nem pusztán a tanulók kifáradásáról van szó: a folyamatos távolságtartás, a bizonytalan helyzet és a járvánnyal kapcsolatos hírek erőteljes jelenléte miatt a szorongás is nő a diákokban, ami miatt csökkenhet a motiváció és a tanulási kedv is. Iskolapszichológusok szerint a már meglévő mentális problémákat erősítette fel a vírushelyzet:

az eddigi kisebb gondok nőttek nagyra a fokozott stresszhelyzet miatt.

Már diagnózis is létezik arra a kimerültségre, esetenként feszültségre, fásultságra, amit egy-egy képernyő előtt töltött nap végén érzünk: a Zoom-kifáradás egy valós jelenség. Az online fáradtság és a felerősödő szorongás ellen tudatosan lehet tenni – és még ha a gyerekek ezt nem is ismerik fel, a szülőknek azonban több eszköz is van a kezünkben.

Tippek az online fáradtság legyőzéséhez, a motiváltság fenntartásához:

Sokat segít a fókuszálásban, ha teljes képernyős üzemmódra váltanak a gyerekek egy-egy óra alkalmával, hiszen a beérkező üzenetek nem veszik el a figyelmüket. Célszerű némítani és eltenni a telefont, rendet tenni az íróasztalon és kizárólag az órára, nem pedig a következő órai leckére koncentrálni, így fejben is jelen lehetnek.

Ösztönözzék őket szüleik arra, hogy tegyenek fel kérdéseket a tanárnak – bár könnyű megbújni a lenémítás és kameranélküliség mögött, a kérdezés fenntartja a figyelmet és segíti a motiváltság, a bevonódás kialakulását. Mindig legyen a gyerekek előtt tiszta papír vagy a füzetük, hogy leírhassák a hallottakat, így a jegyzetelés kicsit kiszakíthatja őket a digitális térből, hozzájárulva a koncentráció fenntartásához.

Bár szerencsés, ha a szülő valamilyen szinten tudja gyermekét motiválni az online oktatáson való aktív részvételre, abban való elmélyülésére, de közben fontos, hogy az oktatás utáni szabadidő eltöltése is élményteli legyen számára, valamint,

hogy mindez egyensúlyban legyen a tanulással eltöltött idővel.

A tanulást és a feltöltődést is egyaránt támogató időbeosztás kialakítása szintén nagyon fontos - ebben a szülők is sokat segíthetnek; törekedjenek arra, hogy a gyerekeknek mindennapjait képezze olyan tevékenység, ami fel-, na és persze örömmel tölti el őket; ösztönözzék őket új hobbikkal való megismerkedésre (festészet, főzés, kertészkedés, ilyesmi).

Sokat segíthet, ha a vírussal kapcsolatos hírek hosszas taglalása helyett csak röviden, a tényekre hagyatkozva beszélgetnek a gyerekekkel és tudatosan könnyedebb témák irányába is tereljék a társalgásokat; világítsanak rá a helyzet pozitív oldalára, az online élet „napos oldalára” is: később kell felkelni, lehet enni az órák alatt és a fotel is kényelmesebb, mint az iskolai székek. Végezetül a mozgásra, a szabad levegőn töltött időre naponta szánjanak időt.

(Forrás: K&H, Fotó: Getty Images Hungary)

További cikkek a témában:

Az otthoni munkavégzés egyik legnagyobb akadálya, ami az emberek 95%-ának gondot okoz Az emberek kilencvenöt százaléka nem tud összpontosítani és hatékonyan dolgozni a rossz hangminőség miatt, de hogyan segíthetik a különböző audio megoldások a jövő munkahelyének átalakulását? És a távoktatás zavartalan működését? Ezekre kerestük a választ.

Akad egy különös, jól fizető álláshirdetés, amelyre egy csomó gyerek is jelentkezett A munka amúgy nem vicc, 21 000 forintos óradíjat kínálnak érte.

Így lehetnek biztonságban a gyerekek és a tanárok a digitális oktatás ideje alatt is Az ország összes iskolájában múlt hétfőn digitális oktatás kezdődött. Ez azt jelenti, hogy a gyerekeknek és a tanároknak sok esetben kapkodva, pár óra alatt kell megismerkedniük rengeteg platformmal, letölteni mindeddig ismeretlen programokat, felkészülten állniuk a virtuális világ kihívásai elé. Szakemberek összegyűjtötték, mire érdemes figyelni ilyenkor.


Rendkívül furcsa anyagi forma létezését bizonyították
Rendkívül furcsa anyagi forma létezését bizonyították
Először sikerült kvantumörvényeket generálni szuperszilárd anyagban.
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.