A videojátékok jövőjének indult, most bezár a Google Stadia

2022 / 10 / 03 / Pőcze Balázs
A videojátékok jövőjének indult, most bezár a Google Stadia
A Google januárban bezárja felhőalapú játék-szolgáltatását, a Stadiát. A három éve bejelentett, Magyarországon is elérhető platform elhozhatta volna a videojátékozás jövőjét, de a cég, mint korábban sokszor, vagy nem volt elég ügyes, vagy nem volt elég kitartó.

Külön virtuális temetője van azoknak a digitális szolgáltatásoknak, amelyeket a Google kisebb-nagyobb hírveréssel elindított, majd kisebb hírverés mellett leállított. Ha a szerkesztők jól számoltak, akkor kétszázhetvennégy ilyen terméket ásott már el a föld alá a keresőóriás, köztük a Hangouts-ot, az egykor az email leváltására létrehozott Google Wave-et, vagy épp a saját közösségi oldalukat, a Google+-t.

A kétszázhetvenegyedik koporsó néhány napja került fel a weboldalra, ez pedig a videojátékok jövője, illetve az lett volna: a Stadia.

Röviddel a Rakéta indulása után, 2019 novemberében írtunk arról, hogy mi is az a felhőalapú gaming, rá egy évre pedig már annak örültünk, hogy itthon is elérhető lesz a Stadia. A szolgáltatás okosnak és aktuálisnak tűnt: miközben egyre nagyobb a videojátékok gépigénye, egyre gyorsabb mindenkinél otthon az internet, szóval miért ne futhatnának a játékok távoli szerverparkokban, vagyis a felhőben, miközben mi otthonról irányítjuk azokat? Így egy egyszerű okostévéhez, öreg PC-hez vagy mobilhoz is hozzáköthetünk egy kontrollert, és már mehet is a játék, hiszen a mi kütyünk csak azért felel, hogy megjelenítse a képeket, amiket a szerver létrehoz, illetve rögzítse és továbbítsa a gombnyomásainkat. Ha mindezt megfejeljük azzal, hogy mennyire nehéz volt konzolhoz jutni a világjárvány alatt, illetve egy Netflix-jellegű modellel, amelyben egy havidíjért cserébe annyit játszunk az elérhető címekkel, amennyit akarunk, már biztos a siker. Vagy mégsem?

A The Verge néhány napja arról írt, hogy 2023 január 18-án bezár a Google Stadia. Mindennek az oka pedig, hogy "nem kaptak rá annyira a játékosok, mint amire számítottak" a cégnél. Mindenki, aki külön játékokat vagy irányítókat vásárolt meg, visszakapja a pénzét. A lapnál úgy gondolják, hogy "a Stadianak esélye sem volt", mert az ígéretes tervek ellenére a termék több kérdést szült, mint amennyit megválaszolt. Elég gyors lesz hozzá a netem? Elérhető rajta a játék, amivel játszanék? Külön vegyem meg hozzá a játékot, vagy kérjem az előfizetést inkább? És mi lesz, ha a Google szokás szerint meggondolja magát, és bezárja az egészet? Ezzel szemben, amint azt a TechCrunch-on Devin Coldewey írta: "Megvan még az eredeti Super Nintendóm, és ugyanolyan jól működik, mint amikor hazavittem. (...) Úristen, harminc éve. A Steamen tíz éve megvett játékaim vannak, amelyekkel ugyanolyan könnyen tudok játszani. A PS3-amon tárolt digitális másolatok még mindig betöltenének, ha előtúrnám a gépet a raktárból." Ezzel szemben Coldewey szerint

"A Google-ben senki sem bízik."

Alig egy évvel az indulás után, már tavaly februárban elkezdtek gyűlni a viharfelhők a Stadia fölött, amikor bezárták a saját játékokkal foglalkozó stúdiójukat. Ennek ellenére még idén nyáron is azt írták a Twitteren egy aggódó felhasználónak, hogy "A Stadia nem áll le. Légy nyugodt, folyamatosan dolgozunk azon, hogy sok jó játékot hozzunk a platformra és a Stadia Próra.". Most a saját fejlesztő partnereiket is meglepték a döntésükkel, volt, aki a sajtóból tudta meg, hogy idén novemberben nem fog megjelenni a Stadián a cím, amin épp dolgoznak. Ahogyan a The Verge-nél fogalmaztak: "a Google képtelen bármi mellett elköteleződni a fejőstehenén, a digitális reklámon kívül". Eközben a konkurensek, vagyis az Xbox Cloud Gaming, a PlayStation Plus vagy a GeForce Now, de akár az Amazon Luna is egyre erősödni és terjeszkedni látszanak.

(Borítókép: Moises Gonzalez/Unsplash)

Öt mondatban: mi az a cloud gaming és mi köze anyósom lexikonjaihoz? Netflix videojátékoknak? Hamarosan ez már nem csak egy álom lesz.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.