A világ legkisebb repülő szerkezete akkora, mint egy homokszem

2021 / 09 / 23 / Felkai Ádám
A világ legkisebb repülő szerkezete akkora, mint egy homokszem
A „szárnyas mikrochip” a legkisebb, ember által épített repülő szerkezet, amelynek a felhasználási lehetősége rendkívül sokrétű.

A növények egyik tulajdonsága, hogy nem képesek a helyváltoztatásra. Viszont valahogy meg kell oldani, hogy a magvak minél nagyobb területre jussanak el, és ennek megfelelően az evolúció rengeteg röptető megoldást „dolgozott ki” – elég csak a pitypang repülőszőrére, esetleg a juharfa levelére gondolnunk. Azt pedig már megszokhattuk, hogy ami bevált a természetben, azt előbb vagy utóbb mi emberek is ellessük, amikor különböző eszközök létrehozásán törjük a fejünk. Lényegében tehát így jutunk a világ eddigi legkisebb, ember alkotta repülőszerkezetéig, ami bizonyos szempontból még jobb is, mint a biológiai ihletőforrásai.

A homokszem méretű eszköz, a „mikroszál” (microflier) két főbb részből áll: egy aprócska áramkörből és szárnyakból, és a felhasználási lehetőség pedig széles -- rengeteg ilyen szálnak a légtérbe eresztésével vizsgálni lehet a légszennyezést, a levegőben terjedő fertőzéseket, illetve a környezetszennyezés különböző formáit, méghozzá jóval hatékonyabban a jelenleg használt megoldásoknál. A kutatók a természetben előforduló több megoldást is kipróbáltak annak érdekében, hogy az eszköz a magasból leejtve kontrollált módon lebegjen lefelé, miközben minél nagyobb területet fednek le és minél tovább maradnak a levegőben. A mikroszálat ráadásul fel lehet szerelni többféle miniatűr technológiai eszközzel, úgymint érzékelőkkel, a környezetből táplálkozó energiaforrással, antennákkal a drótnélküli kommunikációhoz, valamint beépített memóriával.


A mikroszál egy hangyához képest

A kiválasztott megoldásokat ezután számítógépes modellezés segítségével tesztelték, azt vizsgálták, hogy miként áramlik a levegő a szárnyak körül. Végül ezek alapján készítették el a tesztváltozatokat, amelyek gyártásának az inspirációs forrása a térbeli (pop-up) gyerekkönyvek voltak. Ezzel a „kihajtogatós” módszerrel a síkbeli elemekből térbeli szerkezetet lehetett létrehozni, ami azért fontos, mert az elektronikai eszközök lapkaként érhetőek el. Végül több struktúra is megalkotásra került, és ezek némelyike még a természet megoldásaira is rávert egyet, mivel a mesterséges szerkezetek stabilabb pályán, alacsonyabb végsebességgel zuhannak, ráadásul jóval kisebbek is a természetben előforduló magvaknál és leveleknél.

Olyan eszközt is teszteltek már, amelyet tehát felszereltek érzékelőkkel, energiaforrással, antennákkal, amely okostelefonra vagy tabletre is tud adatot továbbítani, valamint beépített memóriával is. A laborban az eszközök különböző részecskék jelenlététét vizsgálták, de pH-érzékelővel lehet vizsgálni a vízminőséget, fényérzékelőkkel pedig a napsugárzást különböző hullámhosszokon. A módszerrel lehetne vizsgálni a környezet regenerációját valamely üzemi baleset követően, de akár többféle magasságban is lehetne vizsgálni a légszennyezettséget.

Jelenleg a hasonló méréseket nagyobb szerkezetekkel végzik, amelyek több ponton próbálják lefedni a vizsgálandó területet. A mikroszálakkal azonban miniatürizált érzékelők nagy sokasága nagy térbeli sűrűségben oszlana el kiterjedtebb területeken, miközben egy vezeték nélküli hálózatot alkotnak. A környezeti terhelést csökkentendő, az eszközök olyan anyagból készülnének, melyek a vízben egyszerűen lebomlanak. Erről az egyébként elég látványos folyamatról ezen a linken lehet megtekinteni egy videót.

(Kép: Northwestern University)

További cikkek a témában:

Egy új technológia közvetlenül az emberi bőrre nyomtatható áramköröket hozhat A hordozható eszközök korát éljük, melyek egyre kisebb méretűek, és egyre több funkcióval rendelkeznek. Az egyik első kézenfekvő felhasználási terület - ha már úgyis mindig velünk vannak - az emberi egészség és életfunkciók monitorozása. Egy új technológia ezt a feladatot már egyenesen az emberi bőrre nyomtatva végezheti el.

A világ legkisebb beültethető chipje akkora, mint egy porszem, egerekben már működik Az eszköz szabad szemmel alig látható, de helyet kapott rajta minden, áramkör, transzduktor, kommunikációs egység és szenzorok. A funkciója elsősorban a testhőmérséklet monitorozása, amit később emberekben is szeretnének tesztelni a kutatók.

A hajlítható bőráramkör megérkezett A rugalmas kijelzőjű okostelefonok tempósan fejlődnek, néhányat már össze is lehet hajtani, vagy éppen kihúzni a saját mérete kétszeresére, de ezek mögött a megjelenítők mögött még mindig ott ormótlankodik egy negyed kilós fémdarab, melyet a Stanford Egyetem tudósai is nagyon helyteleníthetnek.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.