A növények egyik tulajdonsága, hogy nem képesek a helyváltoztatásra. Viszont valahogy meg kell oldani, hogy a magvak minél nagyobb területre jussanak el, és ennek megfelelően az evolúció rengeteg röptető megoldást „dolgozott ki” – elég csak a pitypang repülőszőrére, esetleg a juharfa levelére gondolnunk. Azt pedig már megszokhattuk, hogy ami bevált a természetben, azt előbb vagy utóbb mi emberek is ellessük, amikor különböző eszközök létrehozásán törjük a fejünk. Lényegében tehát így jutunk a világ eddigi legkisebb, ember alkotta repülőszerkezetéig, ami bizonyos szempontból még jobb is, mint a biológiai ihletőforrásai.
A homokszem méretű eszköz, a „mikroszál” (microflier) két főbb részből áll: egy aprócska áramkörből és szárnyakból, és a felhasználási lehetőség pedig széles -- rengeteg ilyen szálnak a légtérbe eresztésével vizsgálni lehet a légszennyezést, a levegőben terjedő fertőzéseket, illetve a környezetszennyezés különböző formáit, méghozzá jóval hatékonyabban a jelenleg használt megoldásoknál. A kutatók a természetben előforduló több megoldást is kipróbáltak annak érdekében, hogy az eszköz a magasból leejtve kontrollált módon lebegjen lefelé, miközben minél nagyobb területet fednek le és minél tovább maradnak a levegőben. A mikroszálat ráadásul fel lehet szerelni többféle miniatűr technológiai eszközzel, úgymint érzékelőkkel, a környezetből táplálkozó energiaforrással, antennákkal a drótnélküli kommunikációhoz, valamint beépített memóriával.
A kiválasztott megoldásokat ezután számítógépes modellezés segítségével tesztelték, azt vizsgálták, hogy miként áramlik a levegő a szárnyak körül. Végül ezek alapján készítették el a tesztváltozatokat, amelyek gyártásának az inspirációs forrása a térbeli (pop-up) gyerekkönyvek voltak. Ezzel a „kihajtogatós” módszerrel a síkbeli elemekből térbeli szerkezetet lehetett létrehozni, ami azért fontos, mert az elektronikai eszközök lapkaként érhetőek el. Végül több struktúra is megalkotásra került, és ezek némelyike még a természet megoldásaira is rávert egyet, mivel a mesterséges szerkezetek stabilabb pályán, alacsonyabb végsebességgel zuhannak, ráadásul jóval kisebbek is a természetben előforduló magvaknál és leveleknél.
Olyan eszközt is teszteltek már, amelyet tehát felszereltek érzékelőkkel, energiaforrással, antennákkal, amely okostelefonra vagy tabletre is tud adatot továbbítani, valamint beépített memóriával is. A laborban az eszközök különböző részecskék jelenlététét vizsgálták, de pH-érzékelővel lehet vizsgálni a vízminőséget, fényérzékelőkkel pedig a napsugárzást különböző hullámhosszokon. A módszerrel lehetne vizsgálni a környezet regenerációját valamely üzemi baleset követően, de akár többféle magasságban is lehetne vizsgálni a légszennyezettséget.
Jelenleg a hasonló méréseket nagyobb szerkezetekkel végzik, amelyek több ponton próbálják lefedni a vizsgálandó területet. A mikroszálakkal azonban miniatürizált érzékelők nagy sokasága nagy térbeli sűrűségben oszlana el kiterjedtebb területeken, miközben egy vezeték nélküli hálózatot alkotnak. A környezeti terhelést csökkentendő, az eszközök olyan anyagból készülnének, melyek a vízben egyszerűen lebomlanak. Erről az egyébként elég látványos folyamatról ezen a linken lehet megtekinteni egy videót.
(Kép: Northwestern University)